Preporuka za novi akumulator

prethodna tema - sledeća tema

Andrix

Ovaj moj tadasnji jeste crkao iznenada, kada sam tada upalio na gurku normalno sam vratio kola kuci i parkirao na nizbrdici. Sytradan upalio na pola kljuca i pravac radnja. Na Sanderu, koji sam sada promenio, proslu zimu je krenuo da slabije vergla ali posle par dana nepaljenja po ladnoci. I zato sam ga penzionisao iako je lako palio posle na leto a i bila mu je 8-god. Mozda je presudno bilo onom sa Logana sto je nenajavljeno crkao, sto sam ga jednom ispraznio svetlima preko nocim a posle ga nisam napunio na punjacu, mada je posle toga radio jos par god. Fabricki drzi najduze, sve ostalo je stvar ekonomije proizvodjaca da se sto cesce menja.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Loganovac

Raspisali smo se ovde opet ne vodeći računa o nazivu teme. Kakva je preporuka za kupovinu novog akumulatora iz ovih generalno napisanih postova, ne navodeći brend akumulatora? To bi pre bilo za temu tipa "Iskustva sa akumulatorima i uobičajeni kvarovi". Dalje, ćelije akumulatora su uglavnom hemija i ne otkazuju tek tako, iznenada, osim ako se ne desi unutrašnje prespajanje ili krivljenje ploča, ali je opet za to odgovoran spoljni faktor - preterano pražnjenje. A ovi poslednji otkazi tipa "odjednom neće ni da čvakne" ukazuju na problem u mostovima koji povezuju ćelije. Dakle, u smislu neke statistike OK je da se navede i opiše kvar, ali bi trebalo navesti tip akumulatora, starost, uslove korišćenja i drugo da bi mogao da se izvede neki zaključak. Takođe vredi i podatak o podršci u garantnom roku, naravno, to bi trebalo da ima uticaja pri odluci o kupovini novog akumulatora možda i više nego podaci o kvarovima. Toliko.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Andrix

 :to: Idemo na pocetak. Za zamenu akku-a sam dobrano izbistrio gradivo i raspitivao se - razna iskustva. Ja sam isao na Rombat, ali zbog opisane rasprave uzeo Vartu plavu. Misljenja sam da se ide u pravcu poznatijih firmi i sa sto vecom garancijom. Znam ljude, a kako i pise ovde, da im crknu posle 2 god pa je onih par meseci preko spas.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

saša61beograd

#483
Citat: Vihor poslato 26.11.2020. - 19:49
Bilo koji osim MAGNUMA!
Akumulator mi je ušao u osmu godinu,a spremem se na put u CG.Nameračio sam se da ga zamenim pre nego što me izda,a to se u osmoj godini može očekivati (bez obzira što je pažen i dopunjavan povremeno).Na sajtovima prodavaca je izbor odličan,ali kad se uđe u prodavnicu,sasvim druga priča,izbor slab,samo nekoliko komada stoji negde u ćošku i preko njih pala prašina,ko zna koliko su stari.Zapao mi je za oko Magnum 60Ah,540A u Beocaru.Najjeftiniji,a na oko najsvežiji,a nekoj deklaraciji zalepljenoj na njega vidim datum jul 2022!Super,a i cena je super, 6.700 dinara.To se uklapa u moj trenutni rezon da je bolje jeftiniji pa ga češće menjati,nego neki brendirani i skuplji,a koji opet može da "zvekne" relativno brzo,jer tu pravila nema.
Skoro da sam se odlučio za ovaj Magnum,a onda,listajući forum,naletim na ovaj post kolege Vihora.Sad ne znam šta da radim.Ima li neko iskustva sa ovim Magnum akumulatorima?

Loganovac

Ma pusti ti Vihora, njemu pare ne znače...

https://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=1470.msg200495#msg200495

Pa ti vidi, 6 godina za te pare, pu, pu...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Aleksabgd

Zašto ne proveriš stanje akumulatora kod nekog prodavca. Imaju onaj tester koji isčitava stanje baterije i preostale amperaže.U bivšem sanderu 2011.godište još uvek radi fabrički rombat.

Zoran

Izmjeri napon nakon 12 sati stajanja. Laički rečeno 11,7 V je za otpis a 12,7 je nov.
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

@Loganovac  :to:
@Aleksabgd Dobar savet,ali u narednih par dana nemam vremena za majstore.
@Zorane Buvljački voltmetar već godinama mi pokazuje ujutro,pre paljenja,12,2 a nekad posle dužeg puta ili dopunjavanja 12,3.Ali ne znam koliko je to pouzdano.Onako laički,iznenadno crkavanje akumulatora mislim da je neki mehanički kvar,neki kratak spoj ili sl i da se to ne može videti voltmetrom.Mnogo toga ne znam o akumulatorima i zato bih išao na sigurnu varijantu novog.A ovaj se posle 7 godina i 3 meseca debelo isplatio.

szs

Sandero 1.5 2016
Fabrički akumulator se nakon stajanja od 2 nedelje bez vožnje ispraznio. Dopunjen i radio nedelju dana besprekorno ali zbog dolaska zime i potrebe da uvek bude auto "ready" zamenjen sa novim
Akumulator shop Andreja
Stari NS put
Varta silver EFB (start stop) 70/720
Datum proizvodnje 20.09.2022.
14.610 rsd
36 meseci garancije
Zamenjen na licu mesta za 5 min od strane prodavca besplatno (sve pohvale na profesionalizam, uslužnost i ljubaznost)
Za sve koje zanima NIKAKVA POSEBNA PROCEDURA
Skineš...staviš
Sačekaš 3 min da se ECU "podigne"
Kreši...vozi
Namesti sat i kod radija naravno

Inače nudjen mi je u RS fabrički Rombat AGM (piše Renault) sa preko 6 mes od proizvodnje za preko 20.000 (sa vraćanjem starog)
Kao i Exide EFB iz 04.2022. 17.500
Trenutno u prodaji AGM veoma slaba ponuda poznatijih marki i veoooooooma skupo  :badmood:

Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Capriolo

Mislim da bi baš takav isti akumulator meni odgovarao za 500L. Sve čekam da ovaj moj fabrički (iz 2015.) pokaže neke znake slabosti, ali, za sada još ništa. Ali, hoće, nema dileme, pa zato u tim kolima od nedavno držim "kablove".
Možeš li da mi kažeš gde se tačno na tom akumulatoru vidi datum proizvodnje (ako može slika, bio bih ti iskreno zahvalan), jer i mene interesuje samo svež, ali bi mi više odgovaralo da ga uzmem u radnji (KitKomerc) kod BG Arene

szs

Na propratnom garancijskom listu piše
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Capriolo


joca29

Kupljen nov akumulator Vesna Power 74Ah 680A za 9120 - 700 (stari neki Energy spao na 320A udarne struje, ubila ga zima) = 8420,00 din. Garancija 3 godine.

Za Sandero 1.5 dci od 63 KW.

Majstor ljubazan, uslužan. I na prethodnim kolima sam kod njega kupio tada Toplu Energy.

TAB baterije, Južni bulevar 82, Beograd

Keka

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Andrix

Ja sam svojevremeno, kako i pise uzeo Vartu silver, radila i dalje radi koliko znam. Na sadasnjim kolima nije Rombat, da li ne prave za start/stop sistem, sto mi je cudno. Nema marke samo Made in Italy.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari