Kvalitet i cene gasa

prethodna tema - sledeća tema

Deda

Meni se vec isplatila ugradnja plina.
Elem, cena skace konstantno i nisam siguran dokle ce da ide. U svakom slucaju, bice manaj nego cena benzina.
I najvazniji faktor: psihicki. Naviko sam se da ne razmisljam kad mi je auto na tngu,lol...

gio

Citat: slavko_bgd poslato 22.11.2010. - 15:30
Uz svo dužno poštovanje, promašili ste naslov (temu)  u kojoj je  trebalo da napišete svoj stav koji ste napisali. A i ja diskutujući sa Vama.
Lično, drago mi je da postoje firme koje svojim radnicima plaćaju gorivo, da ih Bog poživi i da ih bude što više.

Pa tema je cena gasa. Samo sam reagovao u afektu na jednu poruku koja je došla kao šlagvort a nakon saznanja da je cena otišla još gore. Platu ne dobijam već je zarađujem (kao i valjda svi ostali) a gorivo mi je plaćeno, ne da bih se vozikao bez veze već zato što mi je posao takav da je korišćenje automobila imperativ. Uostalom, na raspolaganju imam službeni auto ali dovoljno je reći da je u pitanju jugo sa 125 hiljada km i preko 10 godina starosti pa koristim privatni automobil u službene svrhe, što je moja čista dobra volja. Sve ovo pišem da ne bi ispalo da ja "muzem" firmu koja mi plaća gorivo da bih se ja luksuzirao.

Što se cene gasa tiče, kad sam u prethodni auto instalirao plinski uređaj, cena je bila 19 dinara a bezolovnog benzina 55. Postojale su 3 pumpe u gradu i bio je pristojnog kvaliteta (jugo45 je bio u pitanju i išao je gotovo isto kao na benzin). Tada je kurs EUR-a bio 65 din/eur. Sada postoje pumpe na svakom ćošku a kvalitet je toliko različit da se čovek pita da li sipa istu vrstu goriva. I košta eur 0,65/L odnosno 2.25 puta više.

hobbista

Pretpostavljam da će se do Nove Godine približiti iznosu od 90 din za litar.
Do skoro sam mogao da shvatim da se na plinu "vade" pošto im je limitirana cena (marža) na benzinu i dizelu. Ali, od Nove Godine imaju slobodan uvoz goriva, monopola od strane NIS više neće biti, tako da ovo poskupljenje vidim samo kao drugu vrstu monopola - ovoga puta u režiji privatnih pumpdžija.

Kakvo vreme ide, još će nas NIS štititi od monopola privatnika  :doh:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Keka

Smejali ste se kad sam pricao o kartelima.....
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


ppejic

#139
http://www.lukoil.co.me/    0.65E/L
http://www.ina.hr/default.aspx?id=203    0.65E/L
http://www.lukoil.com.mk/index.php?language=en   0.67E/L
http://www.lukoil.bg/Lukoil/Main.do?siteKey=1742-1&lang=BG   0.68E/L

Tekuća srednja cena u EU http://www.energy.eu/

Srbija: oko 0.63E/L

Treba uporediti i ostale cene derivata, kao i KVALTET!

Peja


mladja73

Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

ekonomik

Gas je zimi skuplji jer se koristi i za grejanje. Kod nas je mali broj kuca koje se greju na TNG, ali ih ima.
@ppejic: http://www.energy.eu/ je bio koristan izvor informacija o kretanju cena sirom EU do kraja aprila. Poslednji podaci koje mozemo videti odnose se na 17. nedelju ove godine (kraj aprila) kada je kod nas cena bila (NIS) 51 din/lit.
Onda su uveli pretplatu...
Dok kod nas pumpe polako stizu sa cenom gasa na 70 dinara, u MK od danas na Makpetrolu nova cena: sa 39 gas je poskupeo na 42 denara. Sto je nekih 73.3 dinara (1 EUR je 61.3 den odnosno pribl. 107 din)

Raja

Krio gas na N. Bgd-u kod Rodića-Telenora 69.50. Ima gasa, upravo je istakala cisterna oko 13.oo

slavko_bgd

 
Evo NIS-ovog linka sa dnevnim cenama goriva:   http://www.nis.rs/potrosaci/

Juče: "Braća Crnomarković" Batajnica 69,90 :palica:


@gio:

Period kada je tng još uvek bio 19,00 a benzin podivljao do 55,00 dinara po litru je leto 2004 godine. To je bila lepota: daš pumpadžiji 800 kinti i sipaš punu bocu. Nažalost, trajalo je jako kratko jer je ako se sećate plin postepeno podignut na 27,00 a benzin je "levitirao" na oko 55,00 dinara.Paritet je bio 1:2 i to smo smatrali prihvatljivim.

off topic:
Što se tiče isplativosti ugradnje, brža je (kraća i vremenski i prema km) što vozilo više troši i više km prelazi pri konstantnom paritetu cena tng:benzin.
Vi ste izračunali da Vam treba 30 meseci da budete na "0" i ja se slažem s tim pod jednim uslovom: da posle 30 meseci izvadite uređaj i bacite ga u đubre. To naravno nećete uraditi, zar ne? Šta hoću da kažem? Tng uređaj (ispravan i atestiran) ima svoju cenu na vozilu, znači ušteda prelaskom na tng je direktna kroz razliku u ceni goriva i indirektna kroz vrednost ulaganja u vozilo. Dakle, isplati se svakako, samo je pitanje kada i koliko. Želja svih nas ovde je da nam direktna ušteda bude što veća jer niko ne ugrađuje uređaj da bi skuplje prodao auto već da kroz korišćenje jeftinog goriva uštedi neki dinar. TNG je oduvek bio i treba da ostane JEFTINO ALTERNATIVNO GORIVO.

@forum:

Lično mislim da ovo poskupljenje gasa nije nikako dobro. Ako benzin ne poskupi (što ne verujem da neće) ili mu cena padne od Nove godine za 10 dinara (što tek ne verujem da će biti) ispašće da smo svi mi koji vozimo na gas prevareni i odrani jer preskupo plaćamo inače jeftino gorivo, čiji je normalan paritet prema benzinu 2(i više) prema 1.
Bojim se da je ovo samo uvertira za poskupljenje svih ostalih goriva a to neće biti dobro za ovu državu u celini. To su moja razmišljanja a vreme će pokazati "šta se valja iza brega".

Pozdrav!




Loganovac

U potpunosti se slažem.  :to:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

gio

#145
Citat: slavko_bgd poslato 23.11.2010. - 16:17

Lično mislim da ovo poskupljenje gasa nije nikako dobro. Ako benzin ne poskupi (što ne verujem da neće) ili mu cena padne od Nove godine za 10 dinara (što tek ne verujem da će biti) ispašće da smo svi mi koji vozimo na gas prevareni i odrani jer preskupo plaćamo inače jeftino gorivo, čiji je normalan paritet prema benzinu 2(i više) prema 1.
Bojim se da je ovo samo uvertira za poskupljenje svih ostalih goriva a to neće biti dobro za ovu državu u celini. To su moja razmišljanja a vreme će pokazati "šta se valja iza brega".

Nisam siguran da će BMB95 (i ostala goriva) poskupeti značajno (tipa 15-20 din) u narednih nekoliko meseci zato što mislim da je ta kategorija cena još uvek nekako "socijalna". To znači da kroz limitiranu cenu država pokušava da zadrži privid nekakve brige o stabilnosti i kontrolisanosti rasta cena. Kad bi sa 120 BMB95 poskupeo na 135 dinara mislim da bi ušli u još goru spiralu inflacije i sveopštih poskupljenja. Što naravno ne znači da vaša teorija nije tačna i da nas možda već u februaru ne čeka i poskupljenje benzina i dizela. Ne računam poskupljenje od 1.1.2011 zbog povećanja akcize (nekako mi ostade u sećanju da akciza od 1.1. ide na gore).

Ono što je tragično kod nas je da je država uvela akcizu na TNG iako je to daleko ekološki prihvatljivije gorivo. Obrazloženje je svima poznato. A niko nije izračunao koliko manje toksičnih materija izbacuje flota vozila koja koristi TNG u poređenju sa vozilima koja koriste BMB ili dizel i koliko to donosi državi i građanima kroz čistiji vazduh, manje bolesti uzrokovanih izdvnim gasovima i manji troškovi lečenja. Da tek ne pričamo o metanu.

Razmislite o situaciji u kojoj bi sva vozila u srbiji (sem kamiona i autobusa - mada i oni mogu biti prilagođeni) koristila TNG. Za koliko bi manje zagađenje bilo! Kad bi država omoguila subvencije za ugradnju uređaja moje lično mišljenje je da bih progutao i daleko veću cenu TNG-a nego što je sad jer bi dobit po okolinu i zdravlje ljudi bili nemerljivi. Zašto se niko iz Dulićevog ministarstva ne bavi takvim računicama nego su krenuli od regulisanja pitanja auto-otpada.

Kad već skrećem sa teme: u Kruševcu postoji taxi prevoznik, firma BOSS (ili tako nekako) koji ima Škode Roomster-e u floti koje su prilagođene da koriste zemni gas. Koliko taxi vozila u Beogradu ima takvu instalaciju? A taxi prevoz u Beogradu je više nego duplo skuplji u odnosu na kruševac.
Reći će neko da taj boss ima i svoju pumpu za TNG i za zemni gas pa ga gorivo košta manje nego ostale. Ali da li je to bitno? Jel taxistima problem da preko udruženja vrše nabavku po povlašćenim cenama? Pa ni jedan prevoznik u svoje kamione ne sipa gorivo po cenama sa pumpe. Svi imaju dilove sa naftnim kompanijama i dobijaju popuste i od po 20ak dinara i više. Slično bi mogli i sa zemnim gasom. Ali ne. Kod nas niko nema ni sećanje starije od 2 dana ni pamet da razmišlja preko dva dana unapred.

Zato i očekujem da u nedelju/ponedeljak vidim samo jednu promenu: novi cenovnik LPG=72,90 din/l.  :badmood:

ekonomik

Za to ces morati da pricekas jos nedelju dana :D, za sada samo promena cene na NIS-ovim pumpama: umesto 67, od jutros TNG kosta 68,5 dinara  :ljut:

kovdejan

69,50... idemo dalje...

Keka

Na Lukoilu je izgleda jos uvek 67,50, ako sajt ne laze.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


sanderoman

Nije, pre pola sata 69.