Alati i pribor rucne izrade.

prethodna tema - sledeća tema

zac

#15
Evo da vam predstavim jos jedan moj skromni pomocni alat iz kucne radinosti, koji mi sluzi za brze obelezavanje buduceg reza na limu, drvetu, iverici...., povlacenjem po ivici materijala koji secemo.
Alatic ima  milimetarsku skalu (koja se na slikama tesko uocava), pomocu koje mozete lako, bez koriscenja dodatnih merila, da obelezite paralelne linije rezova. Alat je naprevljen od mesinganog lima debljine 1.5 mm. Vodjice za unutrasnji pomicni deo sam sklapao tako sto sam uske trake lima lemio za osnovni mesingani lim, u pitanju je kalaj (meko lemljenje), a centralni deo je pomican i pomocu njega odmeravate.... 

Ne znam koliko sam uspeo da vam recima docaram o cemu se radi, ali mislim da ce slike reci vise nego reci.
To izgleda ovako, ko razume shvatice.

Gagi1/2


jasho


Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

mrsp

#19
 :aplause: :respect:
A da si stavio neki držač za olovku (kao što je onaj na nekim šestarima) da ne moraš da je držiš nego samo našteluješ i povučeš. :ces:

Zoran

To će biti neka "de luhe" varijanta...
Sam svoj gazda - vazda.

mrsp


zac

#22
Razmislicu o tome.  :ces:  :whistling:

Andrix

#23
 :respect: Sve treba sa ljubavlju raditi, pa se i nedostatak alata nadomesti strpljenjem i iskustvom.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

zac

Davne 1992. god. u ono doba krize, kada je malo toga moglo da se priusti kupovinom, nedostajalo mi je malo tocilo sa manjim brojem obrtaja za ostrenje burgija i drugih reznih stvarcica.
Tada sam sklepao od elektro motora za autobuske brisace na 24V, ploce od fiberglasa debljine 7mm, aluminijumska kucista lezajeva i ovovine su rucno pravljena....  danas ovo cudo ne upotrebljavam, ali tada je bilo i te kako od koristi, a izgleda ovako.

Zoran

#25
Žac - da si se rodio u 19. vijeku ne bi Tesli bilo dosadno.  :write:.
Sam svoj gazda - vazda.

mrsp


Zoran

Ovo je sprava za sipanje ulja u diferencijal (mjenjač). Vrlo jednostavna a praktična.
Sam svoj gazda - vazda.

zac

 :aplause:  Bas tako, jednostavno i  prakticno.

VaskezNS

Ček - da li to sa fotki "čitam" sipanje/dolivanje pod pritiskom ?
Ovo je mesto za sLogan ;-)