Felne

prethodna tema - sledeća tema

deki73

Procitao sam sve postove u vezi felni, ali nisam mogao da nadjem sledece:
- da li na felnu 7j mogu da stavim gumu sirine 185?
- da li na Stepwaya moze felna koja ima ET 25?
Sve drugo sam skontao, ali ovo ne i nigde ne mogu da nadjem. Hvala unapred

staracstol

Ja vozim 205/55/16 već 90.ooo km i nisam ni razbio trap nije mi se ništa isčupalo iz karoserije nije mi otišla letva, nije mi auto eksplodirao ni na koji način, nije to baš tako. Imajte na umu da točkovi koje dobijate uz kola nisu prilagođeni ničem drugom do maksimalnog profita proizvođača. Svaki evro koji uštede puta nekoliko stotina hiljada kola pa puta pet točkova na kolima. Molim nadležnog administratora/moderatora il koga god već da napravimo neku temu gde će mo svi sa širim i većim točkovima moći da upišemo kilometražu, dimenzije i iskustva jer opet počinjemo da klizimo u rekla/kazala i eto tako mislila. Mislim da će to biti korisnije za ostale, znači bez iznošenja stava tipa za/protiv i kazo mi jedan čoek već samo dimenzija/kilometraža pre postavljanja većih točkova/kilometraža na većim točkovima/iskustva vezana za trajnost sklopova/iskustva vezana za upravljivost i zaustavni put. Svima respekt ali...

mrsp

Ja koliko znam nije problem dali ćeš da razbiješ trap,pošto neverujem da će to dase desi, već u to me da ako staviš veći profil gume prvo neće da ti pokazuje tačnu kilometražu pa tako za malo možeš da neletiš na radar i da platiš kaznu koja u ovom trenutku i nije baš mala, a drugo mislim i da utiče na potrošnju goriva što i nije neki problem ali ipak utiče.

- deki73 - za dimenzije felni najbolje da pitaš vulkanizera jer oni siguro znaju dali može određena guma na neku felnu, ja mislim da možeš slobodo da staviš baš će mu odgovarti.
U ostalom namontiraj na auto pa vidi kako mu stoji. :too:

staracstol

razlika između 165/80/14 i 205/55/16 je neznatna a na brzinomeru neprimetna. Kalkulatori se mogu naći ovde na forumu. Greška u brzinomeru je namerno +/+ na ovim većim brzinomer i dalje pokazuje više nego gps uređaji, tako da nema frke. Opasno je na snegu npr jer šire gume imaju manji pritisak po jedinici površine i zbog toga teram 185/70/14 zimi. Priče o potrošnji na širim gumama je opet čudna jer je potošnja vezana i za površinu koja "udara" u put i krivljenja gume tokom kotrljanja. Ja imam samo najbolja iskustva na nekoliko kola od Yuga, preko Focusa, SX4 itd i uspeo sam da primetim samo dobre strane (možda sam pristrasan) a svi su mi pričali svašta, ali baš svašta.

brankovs

Samo da potvrdim ovo što je rekao staracstol,i ja vozim na 205/55/16 evo već 45000 bez problema i nikada se više nebi vratio na uže gume,potrošnja je možda pola litre veća,mada mi se čini da je ona rezultat moje slobodnije vožnje jer se auto ponaša primetno sigurnije,u svakom slučaju trap neće otpasti!
ET-25 može da ide i izgledaće super,iznenadićeš se po pitanju voznih karakteristika,nećeš prepoznati auto,ja sam stavio distancere od 20mm,što mu dođe to isto i prezadovoljan sam,kako izgledom tako i ponašanjem na putu.

deki73

- staracstol

- brankovs

Slazem se sa vama. Ako ne uzmem druge felne, zimske gume cu kupiti 205-55-16 jer su za 20-30% jeftinije od njegovih 195-55-16. Ali, druga solucija mi je da kupim 15-ice felne i da na njima namontiram 185-65-15, jer su po dimenzijama iste kao 16-ice, a to bih uradio iz 4 razloga:
1. iste su kao fabricke 16, mislim na rezervni tocak, tako da ako moram usput da menjam tocak, nece biti problema-visina i jedne i druge je 621 mm (u milimetar se slaze visina),
2. uza guma je bolja za zimu,
3. manja je potrosnja ,
4. jeftinije su od guma 16.
Moj rezon je da kupim ili celicne nove felne 15 ili polovne alu felne 15. Nove celicne felne traze i srafofe i ratkapne, za razliku od alu felne (s tim da nisam siguran da li fabricki srafofi za alu felnu odgovaraju i za neku drugu alu felnu). Nasao sam polovne alu felne 15, ali su 7j i ET 25. Zato sam pitao da li na 7j moze guma 185, i da li ET 25 nesto smeta.

Loganovac

Guma 185/65R15 se montira na 5-6,5J, znači ne ide na 7J.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zac

#262
 @Loganovac

Dali ja mogo na felnu 5.5 R14 (fabricke gume 165/80R14) da montiram gumu 185/70R14 , po kalkulatoru ona je sa najmanjom greskom u obimu?  :ces:  trebalo bi da moze  , vasa iskustva?

nik

#263
Imaš kalkulator na http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg4.html
pod An ideal rim-width calculator, pa probaj moguće kalkulacije.

PS: Na navedenoj stranici ima i kalkulator razlike obima točka za različite dimenzije guma i felni. Razlika po mnogima do +/-3% ne predstavlja problem.

Pitanje za  brankovs-a
Jesi li stavljao distancere na prednje točkove i da li češu blatobran/limariju kada je točak potpuno savijen u neku stranu?
Pitam zato što i ja nameravam da uradim slično pa me brine za prednje točkove.

Loganovac

Može, bez ikakvih problema, razlika u obimu je -0,83%, za toliko će merenja biti uvećana. Širina felne takođe odgovara za gumu 185mm.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zac

@loganovac
 

Hvala.   :ziveli:

petar313

@ zac

Možeš i tu nema nikakvih problema.
Oseti se blaga razlika u vožnji i u potrošnji.

Pogledaj nalepnicu u vozačevim vratima za pritisak u gumama. Po njoj i dimenzija 185/70/R14 je fabrički predviđena za Logan.

brankovs

Citat: nik poslato 12.06.2011. - 22:00
Pitanje za  brankovs-a
Jesi li stavljao distancere na prednje točkove i da li češu blatobran/limariju kada je točak potpuno savijen u neku stranu?
Pitam zato što i ja nameravam da uradim slično pa me brine za prednje točkove.

Stavio sam na prednje i na zadnje i ništa ne češe,sto puta sam merio pre nego što sam ih stavio.

deki73

@loganovac

Hvala puno. Pozabavicu se time

brankovs

Nik,evo kako izgledaju sa distancerima,iza mene ide staracstol sa istim felnama bez distancera.