Felne

prethodna tema - sledeća tema

Lazar@

nisam vidio  :to:

Lazar@

jel zna neko jel bi na stepway-a pasovale felne or renoa 5? mislim da su u pitanju 13'  :40: :D

staracstol

Pričalo se ovome, prelistaj. Koje kočnice imaš ti je presudni faktor.

Lazar@

nasao sam taj post,a sad kako da provjerim koje su mi kocnice?

Keka

 :fiju:

Ako skines kocnice, mozda mogu i felne od Fice 12"
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


ivan-bgd

A đe ćeš na step da staviš 13''?? :bonk:  .Moj je bio katastrofa i sa 15'' ,a sa 13'' ne smem ni da ga zamislim.... :place:

DarioGTI

Ajde 14" bih i shvatio, ali 13"  :-)1 :to:
Nekada:
'03 SupeRNova E7J LPG Europa - 219.200km (prodan)
'07 MCV K4M LPG Laureate A/C- 55 000km (prodan)
'02 SupeRNova E7J LPG Europa - 114.150km (prodan)
A tu je još:
'05 Logan K7M Laureate A/C - 200.000km and counting (HR)
'21 Sandero 1.0 ECO-G H4Dt LPG Comfort - 10.000km (HR)

staracstol

Uuuuu kakvo masovno zgrazavanje nad 13icama. Sta fali? Covek postavlja legitimno pitanje. Ako je profil 80 onda je precnik tocka isti. Za zimske, ubilo se, ako moze zbog kocnice. Ja zimi teram 14 a da moze stavio bi i 13 a leti furam 16. Zimi prija malo vise mesa na felnama kad ides preko neravnina od smrznutog snega i leda.

Keka

#383
U Podgorici se ubise od snega i leda, kao i na primorju. Medjutim, zakon je da se u odredjenom delu godine obuvaju zimske gume. Verovatno ljudi zele da prodju jeftinije.

Estetski momenat 13" bi bio uzasan i kaznjiv. Iste te felne ne verujem da mogu da nose gumu siru od 175 (175/70R13) a tu je razlika u obimu tocka u odnosu na standardni prevelika.

Iako su za zimu verovatno bolje uze (a vislje) gume, voznja leti je kao nebo i zemlja. Kadet ima gume 155/80R13 (Michelin) i u krivinama se ljuljuska kao brodic, cak ima blago podupravljanje u istom rezimu voznje i na istim deonicama gde vozim i Logan. Ima tvrdo vesanje, pa se i pored visine gume osete sve neravnine. Logan sa 185/65R15 (Fulda) je u istim uslovima kao na sinama, a neravnine se mnogo manje osete. Zimus po onom kijametu nisam imao problema da izadjem ispred zgrade ni sa jednim, bez obzira na sirinu guma (Kadet Sava Eskimo S2, Logan GY UG7+).

Neki zakljucak....Stavis ono sto je fabrika predvidela i ne izmisljas rupu na saksiji. Ako nemas da platis da igras, ne ulazis u kolo. Ionako je razlika mala, do 50 e ako sam dobro sve iscitao. Zamisli da neko kupi Megan RS (30.000 evra, potrosnja 10-15 litara benzina) za kojeg jedna zimska guma u fabrickoj dimenziji kosta oko 500 evra, i onda gleda da ustedi  :doh:

Ako ti je usteda glavni cilj, u vasim klimatskim uslovima je isplativo da uzmes all season u fabrickoj dimenziji i njih vozis cele godine, ako vas zakon to dozvoljava. Iako sam ovde u CG video masu vozila sa zimskim gumama usred leta, nisam siguran kako to funkcionise na +40, ali ljudi voze. Verovatno je i to jedan vid ustede.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


staracstol

To što pričam nema veze sa podnebljem, to je jasno. O estetskom momentu mož pričaš jedino ako si išo sa Pininfarinom i Sbarrom u obdanište, inače ostajemo na onoj da se o ukusima ne raspravlja. Koliku širinu gume nose felne, vidiš iz "J", pa ako kupiš točkove za Japaner, sam si kriv ali ima prihvatljivih širina. Pogledaj kako to rade Germani, ima 13" koje koštaju više od naših kola pa mi ni ta argumentacija o vatanju u kolo ne pije vodu. Stekao sam utisak da se pričalo o felnama za zimu, ako nije, moj duboki naklon i izvinjenje.
Uglavnom, 13" neće upropastiti auto, neće se ništa katastrofalno desiti, auto će normalno biti malo "mekši" ali mislim da to nije strašno a što se tiče Kockice koju uzimaš kao referencu, verovatnije je da se sad već karoserija uvija od zamora materijala, realno, da je auto žensko, već bi bio usedelica if you know what I mean.
A što se tiče fabričkog stanja, mani priču, ni moj ni tvoj nisu u fabričkom stanju. Dal je to elektro instalacija, točkovi, motor il šta drugo, nije bitno, činjenica je da nisu.
Nemojte žlezditi po 13" jer nema pravih argumenata protiv njih.

Lazar@

#385
felne 13' bi mogao da uzmem bas bas jeftino  :wink:  e sad ne znam dal bi mogao da nadjem odgovarajuce gume,koje bi gume tu pasovale? Znaci nebih ja auto vozio citavu zimu na tim felnama i gumama nego tih 10-15 dana kad je snijeg,ili recimo kad ocu da odem negdje da se grudvam ako u pg nema snijega  :gun:  :hihi1:  Ili ako hocu da podjem negdje izvan grada, tad najveci problem pravi policija....I opet, uze i visocije gume su bolje za zimu lakse sijeku kroz snijeg manji otpor... sigurno nije isto 205-55-r16
i 165-80-r13...velika je tu razlika nemaju nasa auta po 200ks pa da lagano guraju kroz snijeg...a to da nema snijega u PG okaci macku o rep(evo ja zivim u centru grada)  :to: evo par slika od zimus...nije svake zime tako ali padne 10-15cm i zadrzi se po nedelju dvije i napravi totalni kolaps... p.s  juce sam izmjerio 47c u hladu,od tih zimskih guma sto se voze po ovoj vrucini nece da ostane nista :P




Loganovac

Pa sad ga i ti pretera - 165-80-13, taman i da uspeš da ih nabaciš, imaju za čak 6% manji prečnik od tvojih fabričkih guma. Uz to, spustićeš auto za 12mm, ne verujem da je to po snegu prava stvar.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Lazar@

195/55-16       
165/80-13  razlika je 4.3%  i auto se spusta za 1cm sto i nije previse

googlam nesto i naidjem na klip na youtube, evo ga stepa sa nekim uzanim gumama...stavio komentar u nadi da ce mi vlasnik klipa odgovoriti  :to:

staracstol

@Lazar@: Pogledaj samo da li te felne uopšte mogu da naiđu zbog kočnica. Na Logija 1.5dci ne mogu, 14" minimum. Isto tako proveri da felne nisu slučajno 14" jer neke 5-ice su imale livenjake 14".

bocca

nije bas da sam probao, ali prednji diskovi su toliko blizu i originalnim felnama 16 da tu 99% ni 14 felna ne moze da se navuce a 13 felna ne moze 1000%. ne bi vise trebalo pricati ni o estetici ni o razlikama u obimu gume kad jednostavno ne moze. pozdrav