Pritisak u gumama

prethodna tema - sledeća tema

zac


Zee

U zdravlje da ti se kotrljaju  :)

Rimad

#137
Kod mene, na naljepnici kod vrata, ne piše propisani pritisak. U priručniku piše za R14 (gume 165/80 ) 2.0 bara, a za R15 2.0 i 2.2 bara.

Neki kažu da promjenom guma se može promijeniti i propisani pritisak, dok neki kažu da to nema veze.

Dodatni problem je što je upitna preciznost instrumenata na benzinskim pumpama. Ima li kakva pouzdana spravica za mjerenje pritiska?

Takođe ako vozim do pumpe oko 2-4km (u hladno jutro), pretpostavljam da moram, zbog zagrijavanja guma,  napuhati na veću vrijednost od 2.0 bara (koliko je propisano za moj auto)?  :ne:

Loganovac

Ukoliko nisu razbijeni, uređaji na pumpama su dovoljno tačni za tu namenu. Pisali smo ranije da se po radnjama i buvljacima mogu naći bolji manometri, ako ti je baš ćeif. To što si vozio par kilometara do pumpe nema bitnog uticaja, pogotovo ako su jutra hladna kao što kažeš.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Ivan91

JA sam slusao druge price, da ti manometri na pumpama mogu biti jako neprecizni.
Tako da kupovina dobrog  manometra moze jako brzo sama sebe da isplati kroz gorivo i gume.

Zoran

Rimad, imaš stabilni manometar na stubu pored a crijevo nosiš da točka. Oni bi trebali biti tačniji. Jedan takav imaš u Blažuju ka gradu, mislim da je pumpa West Oil (Petrol).
Sam svoj gazda - vazda.

Rimad

#141


Nabavio sam preko Ebay-a malo bolji (ali ne skup) mjerač pritiska. Nakon pumpanja na 2.0 bara, izmjerio sam pritisak u jednoj gumi. Pokazao mi je 29.0 PSI.

Znači, manometar na benzinskoj pumpi je tačan (ne da mi se računati do na koliko). Radi se o EP benzinskoj na Čengić Vili.

speedo

Najlakše mi dođe mjeriti i podešavati pritisak na pumpama koje imaju digitalni manometar, jednostavno se podesi željena vrijednost i nema mnogo nauke.
To bi trebala da ima svaka renovirana Energopetrolova pumpa, ali i sve druge, bolje, pumpe.

Loganovac

Citat: Rimad poslato 09.03.2014. - 23:43
Nakon pumpanja na 2.0 bara, izmjerio sam pritisak u jednoj gumi. Pokazao mi je 29.0 PSI.

2 bar = 29.007547546 psi , dakle veoma tačno izmereno.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Andrix

Na ovom Sanderu na vratima isto pise za 15/ce, napred 2.2, nazad 2.0, a do sada, ceo zivot /kao i na prethodnom loganu/ sam pumpao napred mekse za 0.2 bara, sto mi je bilo logicno za svaki auto. Sto je tako, ume li mi neko objasniti ? Dal je u pitanju raspodela tezine, ili sto je sandero laksi...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Ivan91

Kako je logicno da na gumama gde je veca tezina ide manji pritisak ?

Veterinar

Po meni nije. Pisali smo o tome.  Ubeđen sam da je na prvim Loganima bila greška (neko permutovao prednju i zadnju osovinu i to postalo standard :)) ne znam šta piše na novim.

Loganovac

Setite se onog prvog testa severnog jelena kad su Švabe namerno prevrnule Logana, pa se posle izvinjavali da je pritisak u gumama zadnjih točkova bio nizak (a gume naravno rumunske)...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Keka

Pritisak u gumama za isto vozilo je promenjen tokom godina. 2004. je za prednju osovinu bilo 1,9 a za zadnju 2,1 bar.

Tako i pumpam gume. Za prednju je OK, za zadnju je mnogo posto uglavnom vozim prazan auto.

Sto se tice razlike izmedju osovina, meni je logicno da nazad bude veci pritisak, zato sto zadnji deo nosi mnogo vise tereta kod potpuno natovarenog automobila (putnici, prtljag i gorivo).

Ono sto nije logicno, jeste da nisu naglasili za kakve uslove (opterecenja) je navedeni pritisak, iako jesu uredno naglasili da li je pritisak za autoput ili obican put (a vrednosti su iste).

Pre 30 godina na Opelu na nalepnici napisali su razlicite vrednosti pritiska u zavisnosti od opterecenja, tako za konkretni auto napred/nazad pritisak ide od 1,9/1,9 (prazan) do 2,1/2,4 (potpuno opterecen).

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Aleks

I to bi bilo to!  :kava: