Pritisak u gumama

prethodna tema - sledeća tema

saša61beograd

Zanimljivo i korisno.Ali otvara dilemu ko propisuje pritisak u gumama:proizvođač guma ili automobila (ako se ne podudaraju).
Od proleća duvam gume na 1,9 sve četiri i Logan je ubedljivo udobniji nego kad sam duvao na 2,1 sve četiri.Ovaj eksperiment ne važi za duže vožnje auto-putem po vrućini -tada obavezno najviši pritisak koji je propisan.

Zee

Narode sta mislite o onim malim manometrima koji mogu da se kupe za par stotina dinara preko kupinda?
Koliko to moze da valja?
:wave:

miki-bgd

Ima u Pancevu na buvljaku za 100din, video sam i kod kineza u Pancevu. U Beogradu nisam ni gledao, ali bi trebalo da ih ima.

Ja imam isti ovakav http://www.kupindo.com/Tuning/10693007_Manometar-Merac-pritiska-u-gumama-novo . Vidis dobro si me podsetio da proverim uskoro kod nekog vulkanizera koliko je precizan, ali nisam priimetio nikakve probleme.

Zgodno je sto mozes pre nego sto bilo gde krenes da izmeris pritisak na hladnim gumama, pa onda znas koliko treba da dopunis.  :wave:

zac

Ja imam Ruski...stari koji se dobijao uz Moskvica... ispravan je i tacan kao prvog dana...rujka to kad napravi...  :too:

Zee


vujanovgoran

Citat: saša61beograd poslato 04.07.2013. - 20:44
...ko propisuje pritisak u gumama:proizvođač guma ili automobila (ako se ne podudaraju).
Od proleća duvam gume na 1,9 sve četiri i Logan je ubedljivo udobniji nego kad sam duvao na 2,1 sve četiri...
Na logana sa 15" gumama odredjen je pritisak 2,2bar nazad i 2,0bar napred, uvek mi je bio udoban. Proizvodjac guma i proizvodjac auta daju konacno obavestenje o visini pritiska. U to ulaze razni parametri od kojih je za proizvodjaca auta glavni koja je tezina auta napred ili nazad, zato se prednje i zadnje gume duvaju na razlicite pritiske. Jako je bitno da se guma duva na odredjeni pritisak kada je hladna.
Dizla je dizla
i opet dizla!!!

Loganovac

Interesantno da je manji pritisak napred, gde je auto teži, pričam o "malo opterećenom" vozilu.  :ces:
Kad ga nakrcaš sa pet ljudi i prtljagom, stvar postaje logična.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

vujanovgoran

Napred su motor, menjac i svi sklopovi koji idu uz to i imaju povecu tezinu. Kada je vozilo malo optereceno sa pet ljudi, prtljag... nije sva tezina od toga nazad, vec se nesto prenosi napred.
Dizla je dizla
i opet dizla!!!

Loganovac

Citat: vujanovgoran poslato 05.07.2013. - 13:28
Na logana sa 15" gumama odredjen je pritisak 2,2bar nazad i 2,0bar napred
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

miki-bgd

To je interesantna stvar, vec pricano o tome, na stepi kod mene 2.2 napred i 2 nazad.

vujanovgoran

Da li ti tako pise i na nalepnici na vratima, ili u servisnoj knjizici?
Dizla je dizla
i opet dizla!!!

zac

 :doh: pritisak u gumama....ja ga nisam merio od prosloga leta....moracu ovih dana.  :bonk:

vujanovgoran

Ti svima resavas probleme  :aplause: a svoje zapostavljas  :-)1
Dizla je dizla
i opet dizla!!!

zac


Zoran

Ja se i dalje držim "svog" pritiska 2,5 na svim točkovima... :bonk:. U jesen ga provjeravam svakih 15 dana a u proljeće malo rijeđe  :c:.
Sam svoj gazda - vazda.