Problemi sa akumulatorom

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Naravno da nije. Izgleda otprilike kao na donjoj slici.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Keka

Da se i ja zapljunem, uginuo konj iz 2012. na Kadetu. Iznenada, bez najave i na vrlo cudan nacin. Odradio grejace, da zaverglam-potpuni blackout. Posle toga merenjem bez opterecenja napon i gustina elektrolita u svim celijama OK, pri opterecenju mrk. Na slican nacin je i prethodni konj uginuo.

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Loganovac

Akumulator u prekidu. Zapravo veze između ćelija. Ćelije ispravne.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

lovac

#348
Drugari, u velikoj sam dilemi, voleo bih da čujem vaše mišljenje i savet.

Radi se o sledećem:
Auto mi je 2011. godište, i još je na njemu fabrički akumulator. Primetio sam u poslednje vreme, kada su hladnije noći i kada auto ne palim po nekoliko dana, da mi malkice ''teže vergla'' (odokativna procena).
Spremam se u Sr na duže vreme, do početka februara, u planinu, gde ću biti relativno izolovan od sveta (najbliže urbano naselje je udaljeno od moje kuće desetak km), komšija slabo imam u zimskom periodu... auto će stajati napolju, ispred kuće, koliki god da je minus.

Dilema je u sledećem:
da li pre puta da kupim novi akumulator i ugradim u auto, ili da budem hrabar pa da se sa starim akumulatorom odvažim boraviti u planini?  :bonk:

Zoran

Ja bi kupio i ugradio nov. Ipak rizikuješ podosta.
Sam svoj gazda - vazda.

dragan383

Tesko je biti pametan sa akumulatorima. Ja uvek imam sa sobom i punjac akumulatora, pa ako akumulator nije propao skroz, moze i ispred kuce da se pripremi za start. Za stari Pezo benzinac, pali na prvi pogled, sam uvek sacekao da akumulator dobro ostari i da ne moze vise da upali auto, pa da ga promenim. Ali, 205ica se gura malo teze od bicikla, pa na ravnom mogu i sam da ga poteram kao mopeda da upali. Za Hyundai i30 2008 godiste sam 2014 kupio novi akumulator upravo iz razloga sigurnosti. Originalni akumulator i sada radi na camcu i pali Yamahu 20 ks (posle 10 godina, prva ugradnja je cudo), a "novi" je vec 2017 otkazao. Pa budi pametan. Punjac svakako treba imati, to je jedino sigurno.

Vladan P

Lovac.Bez dileme- kupiti nov.
Dosta je to godina a i dizel je u pitanju.
Ako te baš zanima koliko će stari izdržati možeš taj nov (dopunjen) držati u gepeku ,ili toploj sobi, pa zameniti kada onaj ispusti dušu.
Zajedno smo skupa !

Zoran

Punjač nije sigurno riješenje jer recimo Rombat crkava bez opomene.
Sam svoj gazda - vazda.

Andrix

Tacno, i meni je tako, stao na pumpu da sipam gorivo i posle ni kontakta
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

lovac

Hvala!  :ziveli:

I ja sam naginjao ka tome da kupim novi - a posle vaših saveta, pre putovanja kupuje se novi akumulator.
Ima alternativa staro za novo, pa malo smanje cenu novome .....

I još jedno pitanje: originalni rombat je 60Ah 600A. Mislio sam kupiti nešto snažnije, pošto se nameravam preseliti sa mora u unutrašnjost.  :ces:  :conf:

Zoran

Možeš ali nije neophodno. Izmjeriti dimenzije koša, gdje stoji akumulator da ne pretjeraš. Obrati pažnju sa koje strane ti je + klema a sa koje -.
Sam svoj gazda - vazda.

Vladan P

#356
Ne mora a može malo jači. Bitno je da startna struja ne bude manja (a dobro bi bilo da je veća) od 600 A.
BTW- I meni je  Rombat na Loganu DCI otkazao u momentu - bez najave.
Zajedno smo skupa !

lovac

Citat: Zoran poslato 04.12.2018. - 19:00
Izmjeriti dimenzije koša, gdje stoji akumulator da ne pretjeraš. Obrati pažnju sa koje strane ti je + klema a sa koje -.
Da, to je jasno: fizičke dimenzije, da stane u postolje i raspored klema!
Mislio sam 64 Ah, samim tim i nešto veću max struju.

Turbo

Bitno da nije siri od 242mm.
Ja sam uzeo ovo:

https://www.akumulator-shop.rs/proizvod/exide-premium-ea640-12v-64ah/

Mislim da je idealno za nas motoric.

bugi

+1 za nov, takodje rombat crkao bez najave, vozio normalno, pola sata parkiran, posle toga pogurao da upalim😂