Kvalitet i cene gasa

prethodna tema - sledeća tema

miroleca

Jedno pitanje za Loganovca od "upućenog". S obzirom da je u ovoj državi sve moguće, i da gas bude 80din, a benzin 120din, šta bi bila tvoja reakcija?

1. Prešao na benzin jer je gas "suviše skup"?
2. Vozio se ipak na gas, jer je konačna računica takva da je i dalje vožnja na gas 25% jeftinija od vožnje na benzin?
3. Poveo narod u otvoreni bojkot potrošnje naftnih derivata, dok se gas ne spusti na tebi prihvatljiv nivo?

Ja tipujem na odgovor 2, a ti me uveri da nije tako  :to:

Loganovac

#91
Pitanje je  :fiju: , i to ne slučajno, znajući čoveka. Ne znam nikoga ko u tom slučaju ne bi drastično smanjio kilometražu. Šta bih ja lično uradio nije bitno, ja sam kupio najskuplju Dačiju kad sam kupovao, model koji se jako slabo prodavao. Bitno je da li će se i koliko tada vozikati, (mislim na vožnju bez preke potrebe, recimo odlasci na Dacia okupljanja i slično  :zloca:) hiljade drugih koji voze krševe, a prave promet pumpadžijama. Ja i ovako prelazim tek nešto preko 10.000km godišnje, supruga još 3-4 'iljadarke svojim kolima, nismo mi baš oni od kojih nešto zavisi - nismo reprezentativni primerak.

Citat: kovdejan poslato 24.10.2010. - 09:34
Iz mojih nekih zapažanja, najjeftiniji gas generalno je uvek bio na pumpama na potezu od Knez petrola pa tamo negde do Erine kafane.

Kako to kad našim tržištem vladaju karteli koji se dogovaraju oko cene?  :whistling:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

miroleca

#92
Pitanje je sasvim na mestu. Sa podsmehom si aludirao na mene kao da ja znam da će gas otići na 80din (ja to nikada nisam rekao!!!!), a ja sam naravno proizvoljno uzeo tu cifru, jer sam potencirao to da država može i hoće formirati cenu goriva kako im odgovara - a to je što veća marža uz zadržanu tražnju. Verujem da će se ljudi i dalje voziti, kao i do sada, kao i posle svakog dosadašnjeg poskupljenja. Doduše, narod je masovno prešao na gas, jer alternativa postoji, a vožnja na gas je puno jeftinija. Bilo bi lepo kada bi bili sigurni da se to neće dogoditi (poskupljenje gasa). Na žalost, možemo samo da čekamo i nadamo se da neće.

Uzmimo hipotetički da gas ode na 80din do kraja godine. Pitanje za sve: Da li bi i dalje trošili istu količinu gasa mesečno ako bi gas bio 80din a benzin 120din, ili ako bi gas bio 80din a benzin 150din?

Kada bi potrošači bili složni i bojkotovali nedelju dana kupovinu goriva, možda bi i moglo nešto da se učiti povodom cene iste.

Pozdrav!

Keka

Pitanje koje treba postaviti pre ovakvog SBBKBB pitanja je ko se i koliko vozi, a od te voznje koji udeo je nuzan, a koji deo je luksuz.

Licno, 95% voznje mi predstavlja potrebu, tako da cu se sigurno voziti bez obzira na cenu (odnosno dok autobus ne bude toliko jeftiniji da se isplati cimanje).

Pitanjima SBBKBB cemo se jako udaljiti od teme, tako da predlazem da se ova hipoteticka diskusija nastavi u Pricaonici.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Milence

Što se kvaliteta gasa na našim pumpama tiče - jako varira. 4 pune godine terao sam yugo55 i sipao gde sam stigao. Ponavljao sam sipanje tamo gde mi se učinilo da je "bolji" ( auto bolje vuče, pređem više kilometara ). Dešavalo se da ubodem "istu cisternu" dva puta, pa treći put odem i razočaram se. Kvalitet TNG-a se ne razlikuje od pumpe do pumpe već od cisterne do cisterne koja snabdeva pumpu. Elem, onda sam se šokirao kada sam u bocu za kućnu upotrebu ( u proseku traje kod mene 2.5 meseca i na plinu se kuva sve od kafe do pasulja ) sipao tng na pumpi ( postoji reduktor koji nabudže na bocu i tankuju ). Desilo se da je izdržala jedva 1.5 mesec  :cekicem: Pa dešavalo se da neko škrtari na smradu koji se kao aditiv dodaje u TNG - potrebno je da ušmrkneš direktno na gorioniku da bi osetio smrad. Bilo je slučajeva kada je boca trajala i po 3 meseca a po plamenu se videlo da je ok ( zdrav plavi plamen visokog inteziteta ) a bilo je slučajeva da je sagorevao kao sirova cepanica u smederevcu  :palica:
Eto, ako je od pomoći - dobro je. Radi se o mom sudu kao nekoga ko je trošio tng 4 godine kako u kući tako i u autu.

Što se off-a tiče treba da imate u vidu da na zapadu cena TNG ne zaostaje mnogo za benzinom. Računica se nalazi u ekološkim popustima koje države daju vlasnicima vozila sa ugrađenim TNG. Kao što deru one koji su na dizelu, tako stimulišu one koji su na TNG.

Keka

Da li su to spustili cenu ili im sajt nije azuran?

http://www.nis.rs/potrosaci/
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


bmiillan

nisu spustili, nego je nisu ni dizali

na nisovim pumpama je uvek od 1,5 do 3 dinara jeftinije nego na vecini drugih.
na zalost u beogradu ima jako malo nisovih pumpi koje imaju gas (licno video jutros
na zmaju da je cena 60,5)

i dalje u surcinu knez petrol i mala privatna pumpa (juce video) 58,5 dinara
nemoj na silu uzmi veci cekic

Keka

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


bmiillan

ureko ih.

jutros zmaj 62,0
nemoj na silu uzmi veci cekic

kovdejan

Citat: Loganovac poslato 24.10.2010. - 12:40

Kako to kad našim tržištem vladaju karteli koji se dogovaraju oko cene?  :whistling:


Ne znam kako, ali znam da kad idem Ibarskom magistralom da je tu uvek najjeftiniji plin i u proseku je tri do četiri dinara jeftiniji nego na pumpama po gradu,

Veterinar

Ni sam ne znam da li je skretanje s teme, ali MOL je povremeno imao razlicite cene dizela (ako se ne varam) za 4-5 dinara/l na pumpama medjusobno udaljenim 4 km (Visnjicka i ZR put). Da li je to princip konkurencije ili nesto drugo, nemam pojma. Verujem da je slicno za TNG.

skiter69

kod mene plina ima samo na NIS-ovim pumpama i to po 65din/L. pitam na drugim pumpama zašto nema kažu neće NIS da isporuči jer prave veštačku neštašicu da bi podigli cenu. NIS jedini diktira cenu gasa na tržištu kod nas , jer je jedini distributer u zemlji. stvarno svinjski. za mesec dana sa 55din na 65din  :ranting:

balenko

Jutros na lukoil pumpi na Vozdovcu plin 65.5dinara  :ljut:

Keka

NIS nije jedini. TNG je pod slobodnim rezimom uvoza i prodaje.

Pre ce biti da je u pitanju dogovor.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


ekonomik

#104
 :hm: Ne bih rekao da je dogovor. Možda samo oko tačnog datuma korekcije cene, inače sam nivo cene je približno isti u celom regionu. Poslednjih meseci auto gas je poskupeo svuda. Kod nas na cenu dodatno utiče i rast kursa evra, po čemu smo jedinstveni u regionu, pa je i poskupljenje auto gasa u dinarima samim tim veće. Elem, da vidimo kako trenutno stoje stvari kod velikih snabdevača u zemljama u okruženju (pod uslovom da su im sajtovi ažurni :) )...
-Hrvatska, INA, 4.76 HRK odnosno 69.88 dinara
-Makedonija, Makpetrol, 39 MKD odnosno 68.39 dinara
-Bugarska, OMV, 1.27 BGL odnosno 69.81 dinara
-Crna Gora, EKO, 0.65 EUR odnosno 69.88 dinara
-Rumunija, Lukoil, 2.40 RON odnosno 60.05 dinara.
Zaključak: autogas u Srbiji nije preskup, cena je približna cenama u okolnim zemljama. Naš najveći problem je nestabilna valuta. A ko je kriv za nestabilnost valute nije tema o kojoj se ovde raspravlja...