Ugradnja ogledala sa grejacima na spoljnim retrovizorima.

prethodna tema - sledeća tema

zac

Pricao sam vam da sam kupio ogledala za spoljne retrovizore sa grejacima. Posto fabricki nisam imao grejace retrovizora, ovih dana sam provukao instalaciju.
Koristio sam dvozilni crno-crveni kabal preseka 0.75 mm. sa retrovizora do kutije sa osiguracima, i kabal preseka 1 mm. od kutije sa osiguracima do konektora pored vozacevog sedista.
Oko pronalazenja mesta spajanja grejaca, a posle vremenskog releja i UCH-a mi je velikodusnopomogao nas kolega NIK. Ovom prilikom mu se zahvaljujem na pomoci..  :ziveli: :friends:

Na konektoru sam pronasao dva (deblje) kadla, bele boje, koji vode ka grejacu zadnjeg stakla. na konektoru su oni na pinovima 1 i 11. Nije vazno sa kojih se od ta dva kabla izvuce (+) za grejace retrovizora, oba idu preko vremenskog releja kojeg kontrolise UCH.
Vezu dodatnog kabla sam zalemio, zbog boljeg i trajnijeg spoja..i naravno sve dobro izolovao.
Na kabal od konektora, a neposredno pre spajanja na instalaciju retrovizora, sam ugradio jedan osigurac od 5 A.
Dva crna kabla sa retrovizora (mase) sam spojio pod zavrtanj mase na bocnim stranama ispod tepiha...kod vozavevih i suvozacevih nogu. Posle ugradnje grejaci probani...ukljucuju se preko prekidaca za grejac zadnjeg stakla, a iskljucuju na isti ili putem vremenskog releja posle 10-15 min.

Evo par slicica koje sam dokumentovao u toku radova.


zac


acalisse

Poštovanje svima,

pretražio sam forum, i u različitim temama se pominju grejači retrovizora. Uglavnom kao originalno, već ugrađeno rešenje.
Ovi ledeni dani su me naveli da pogledam, da li je moguće naknadno ugraditi grejače retrovizora.

Onda sam naleteo na nešto zanimljivo. Pa rekoh da podelim sa vama.
Nisam kupio ali ću razmisliti o tome.
https://www.banggood.com/Glass-Heating-Pads-Car-Side-Mirror-Heater-Defogger-Custom-With-Switch-p-1398695.html?rmmds=newArrivals&cur_warehouse=CN

Interesuje me, da li je ovakvo rešenje primenljivo na naše retrovizore.
Ne znam kako se kače sa unutrašnje strane, i da li ima dovoljno površine da se ovo zalepi na njih.

Ako neko zna, bilo bi lepo znati. Hvala.

Keka

Lakse je kupiti novo ogledalo sa vec ugradjenim grejacima, nisu skupa. Problem je sto je na sredini ogledala sa zadnje strane plastika kojom se kaci na nosac, pa bi u ovom slucaju trebalo to sve razdvojiti i opet spojiti.

Drugo pitanje, ne manje komplikovano, jeste provlacenje elektro instalacije.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Zoran

Grijani retrovizori su jako komforno riješenje i svakako ih je lijepo imati (imam ih na kamionu ).
Sam svoj gazda - vazda.

Erazmo

Slažem se sa Kekom, hteli smo to da ugradjujemo na AX/BX-ove jer se neki od njihovih retrovizora daju rastaviti/sastaviti.  Na kraju se ispostavilo da je lakše naći retrovizore sa Citroen /Peugeot koji to već imaju.
Naravno, podrazumeva se da si pasionirani dielektričar, koji em zna - em je voljan da se zeza sa instalacijom. I nisam siguran dal je iko od drugara koji odgovaraju gornjem opisu - na kraju ugradio iste.  :c:

Ugradjivali smo maglenke, treće stop-svetlo, fabričke spojlere i slične stvari, i sad ćemo verovatno doći u situaciju da sve svoje (skoro pa oldtajmere) Citroene pobacamo u djubre - jer sa ovim npvom tehničkim pregledima - ko će za svaku sitnicu juriti/plaćati uverenja - jer ih nismo ugradjivali u ovlašćenim servisima  :badmood:

Veterinar

To ne sankcionisu na tehnickom pregledu. Ni maglenke.