Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

Turbo

Na dizelu filter stoji skoro vertikalno.Kod mene kad auto stoji krace vreme lampica se ne pali.
Ali kad prenoci i kad ga ujutru upalim lampica se zadrzi jedno 2-3 sekunde.Probao sam razne filtere i sa svima je isto.
Tako se ponasa vec 7 godina.Moje misljenje je da kad auto duze stoji (preko noci) taj nepovratni ventil popusti i ulje
iscuri iz filtera.

saša61beograd

Na NIS-ovom sajtu nađoh da do kraja meseca važi popust na ulja,uz karticu lojalnosti.Tako da Nisotec 5/40 može da se kupi za 439 dinara,a 10/40 za 329, za litarska pakovanja.
Na nekom nemačkom sajtu vidim da Shell helix hx7 (koji trenutno koristim) tamo može da se kupi 4,5 evra.Kod nas je oko 5,5 evra,oko 650 dinara.Pa sad mogu da se nadam da je taj Shell kod nas isti kao onaj u Nemačkoj.

Loganovac

Šta mu to dođe kartica lojalnosti? Treba da se zakunem pred ikonom Sv. Kirila da nikad nigde drugde neću da kupim ulje?  :crazy:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

Kartica "Sa nama na putu",uvalili mojoj ženi jednom kad je plaćala na kasi.Uobičajena navlakuša,svi naftaši imaju nešto slično.Mada,polako sam se i ja navukao.Ovako,sin i ja potrošimo oko 80 litara mesečno,kad se saberu neki bonusi ispadne oko 5 litara mesečno gratis (otprilike).
P.S. mislim da Sv.Kiril nije više glavni.

Lazar@

Liqui Moly Top Tec 4100   6 000km
I dalje na maks, standardno garavo...Ali daleko bolje izgleda nego Elf koji mi je zadnjih par puta bio kao voda

Turbo

Mozda gresim ali meni se cini da je ovo malo preko MAX.

Lazar@

Jeste malo preko max, tako su mi sipali :ne:
Ali to toliko ne bi trebalo da pravi problem valjda :ces:

Turbo

Ja sam menjam ulje pa ga narihtam da bude malo ispod MAX.
Dok je bio u garanciji svaki put sam se prepirao sa majstorima.
Lepo im kazem nemojte preko MAX,i svaki put bude preko.

Ayrton

I još su me ubeđivali "fabrika kaže u vaš motor staje toliko i toliko ulja"! A ono preko maksimuma pet milimetara!? Menjam ulje sam i uvek mi je nivo ma slovu"X". Tako najbolje pratim nivo.
Znaćeš ko si ako vodu nosiš!

Zee

Ja sam mislio da ovaj put sipam 5W30, konkretno ovo ulje: http://www.profaco.rs/proizvodi/elf-evolution-sxr-5w30.html
Neko misljenje ili preporuka?
Hvala  :ziveli:

saša61beograd

Ja u relativno starog Logana nikad ne bih sipao ovo ulje.Pogledaj podatak "kinematska viskoznost na 100 stepeni" pa uporedi kolika je ta viskoznost kod SXR 5W40,koji je neki zlatni standard za naše motore.Videćeš da je ovo ulje mnogo retko za tvoj motor i njegove matore dihtunge i semeringe.
Sa ovim uljem štedećeš možda 2% goriva,a rizikuješ da probije neki semering.Ako već odstupaš od 5w40 ima više logike da uzmeš čak 10w40 nego 5w30.

Zee

Ovaj moj je tek nabacio 65000 km, pa rekoh dok jos "mlad" da mu sipnem malo redje ulje.
Hvala  :friends:

gari1809

Evo da se i ja malo uključim u priču o uljima za renoove motore. Ruku na srce elf-ova ulja su u središnjem delu po kvalitetu a i po ceni. Pre logana vozio sam Reno Senika (nepunih 8 godina) 1.6 16v sa 79 kw i u tom periodu sam koristio u početku elf da bih poslednjih 4-5 godina koristio Mannol ulje 5w40 sintetiku. Motor nije trošio ulje, a moje skromno mišljenje je da je motor sa Mannolom tiše i nekako mekše radio. Ima RN0700 i RN0710 odobrenja. Koliko mi se čini elf nf 900 5w40 nema renoova odobrenja.

saša61beograd

Načuo sam da je Total prošle godine hteo da ukine ELF kao brend i da sva ulja objedini pod firmom Totala.Odustali su od toga zbog tradicije i ugleda ELF-a.Takođe,načuo sam da ELF nije više pod ugovorom sa Renoom.Znači,totalna sloboda,sipajte šta hoćete i šta smete.
Gore pomenuti Mannol i neki Dynamax se reklamiraju kao dobra ulja.Izgleda da svako može da napravi dobro,ili bar solidno ulje.Odlučivaće navika,dizajn ambalaže ili ako mi je zgodno negde  usput da ga kupim.A cene su ionako slične, 50 dinara gore-dole.

Keka

5W40 je odavno postalo mainstream ulje, a paleta motora nije spejs-satl, tako da sta god sipate, pod uslovom da nije fals, odgovarace.

Egzotika je presla u neke druge kategorije, npr 0W20 sa specifikacijom VW 508.00 i sl.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!