Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Pa da onda obrišemo ovu temu?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

kiconix

Jok bre, otvaramo rafineriju.
To je zavrseno.

Lazar@

Citat: Zoran poslato 26.01.2021. - 19:53
Aleks - smiješ. Jer je to fabrička preporuka.
Manji su zazori nego da fabrička preporuka pokriva i gradaciju 40.
Ponovit ću Doktora Stalkera.
Motori koji mogu koristiti ulje 40 ako se sipa 30 smanjuje se potrošnja goriva a povećava habanje motora.
U uputstvu fino pise da mogu koristiti 5W30 i 5W40.
Opet isto pise da se za "toplija" trzista koristi 5w40?

Obije gradacije imaju RN700 i RN710

Zasto je to tako, kad vi kazete da spoljna temperatura nema nikakvog uticaja?

kiconix

Citat: kiconix poslato 23.04.2020. - 23:18
Evo sta kaze servisna knjiga za Renoa.
E sad, mozda ja ne znam da citam ili ovi sto prave motore nemaju pojma. :ne:
http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=194.1170

Sve lepo pise, nema greske sta god od ponudjenog da se izabere.
Jedinu dilemu koju ja imam je proizvodjac.
Trenutno sam na Totalu jer se bolje pokazao od Elf-a (manja potrosnja ulja, nema dolivanja).

Zoran

Lazar@, ja sam pristalica 30 zimi a 40 ljeti ali ne radim tako jer zimi imam vožnji po 400 km za jedan dan pa ipak idem na varijantu 40.
Sam svoj gazda - vazda.

LeNgenda

Kad se setim da na poslu ima kutija sa Shell 15w50 uljem za motocikle koja nikome ne treba.

Mislio sam da sunem tri litra, pa da vidim kako se vrti.  :cool:
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

slavko_bgd

Citat: kiconix poslato 27.01.2021. - 19:26

Trenutno sam na Totalu jer se bolje pokazao od Elf-a (manja potrosnja ulja, nema dolivanja).

Pa to je informacija koja nam treba  :to:
Stari Renault Scenic 1.6 16V, motor je imao oko 100kkm. Prvo ulje u njemu je bio Elf i trošio ga je, morao sam periodično dosipati. Taj Elf je bio crn kao asvalt nakon zamene. Nakon toga, dve zamene ulja na po 15kkm bilo je neko KroonOil Emperol, holandsko ulje, sa kojim je od zamene do zamene trošio oko 1L. Drugo ulje Kroon koje je iz njega ispušteno bilo je čisto, da smo se zezali da ga ostavimo za fritezu :) . Poslednje ulje koje sam sipao u taj motor na oko 135kkm bio je Motul 8100 ali sa tim uljem na žalost nisam puno vozio da bih mogao nešto više da napišem jer je auto havarisan i prodat. Sva tri poslednja ulja bila su 5W40 i ful-sintetika.

Veterinar

Citat: kiconix poslato 27.01.2021. - 09:29
... Koliko ja znam, postoji tabela sta odgovara za koji motor, sipas i ne mislis.

Forum sluzi za finese i otklanjanje dilema. Da svi rade kako pise u servisnim knjizicama ne bismo stvari cinili jos boljim (busenje i postavljanje filtera kabine u prvom Loganu, postavljanje kedera ispod haube, dodavanje filtera benzina i ko zna sta jos...).

kiconix

I izbacivanje sopstvene linije ulja.
:wink:

Lazar@

#1299
Da se proba jedan ozbiljan trkacki brend, nema ga inace u slobodnoj prodaji kod nas.

Dobio sam konzervu od 5L  :hihi1:
Stigla iz Italije.

Pakelo Krypton XT 5W40 SAE
https://pakelo.com/en/products/car/krypton-xt-sae-5w-40





Zoran

Eeeee moj jarane. Ovo je odlično ulje (API SN,MB 229.5)
Sam svoj gazda - vazda.

Lazar@

Vidjecemo.
Oko 70e kosta ova limenka  :fiju:


Ja sam ranije  za te pare radio kompletan mali servis(s filterom nafte) i rukama. :D


speedo

Nikad čuo, a cijena paprena. :ha:

Lazar@

Manja kompanija.
Potpuno nezavisni proizvodja uljac iz Italije.
Prave ulja  za profi kartinge i motore, GT Endurance trke(klasa gdje se voze Ferariji i ostala cuda).

Sad imaju ovu seriju za obicna vozila i kamione.

Uglavnom  kao pokusavaju da se izdvoje od konkurencije sa paketom svojih aditiva i detrdzenata.
Garantuju 40k za interval zamjene i izuzetno ciscenje motora.



Naravno sve su to bajke i basne, ja cu ga mijenjati na 10k.
Par ljudi sto su ga vozili  kazu da je dobro.
(nravano relativan pojam, jer niko od nas nema labratoriju)



LeNgenda

Citat: saša61beograd poslato 21.01.2021. - 18:42
Trenutno mi je u motoru Nisotec 5W40 i Purflux filter LS932.Onih nekoliko hladnih dana pri jutarnjem paljenju ovo kombinacija je gasila lampicu trenutno, bukvalno u sekundi.Tako nije bilo sa prethodnim uljima i filterima (ELF/Total 5W40) i filterom Mann w75/3.Nešto je sada mnogo bolje (ulje,filter ili oba).

A ja za koji dan krećem u suprotnom smeru, pod haubom su Nisotec 5W40 i Purflux LS932,a u gepeku su Elf 5W40 i Mann 75/3.

Lampica se jeste gasila trenutno, mada mislim da sam par puta video da je i trepnula, tj. ugasi se, na desetinku trepne i onda ostane ugašena.

Stičem utisak kao da su moja gradska vožnja i plin "razbile" ovaj Nisotec i da to prosto čujem i zvuku motora.

Verovatno žigonovanje, ali ja auto predajem hirurzima za DP.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.