Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

Zoran

NIS  je prvi ponudio jako jeftino ulje Auto-Line Sint, pa i drugi trebaju slijediti taj pravac. Jedino nigdje ne piše koje norme ispunjava to ulje
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

Citat: Zoran poslato 02.11.2018. - 08:48
NIS  je prvi ponudio jako jeftino ulje Auto-Line Sint, pa i drugi trebaju slijediti taj pravac. Jedino nigdje ne piše koje norme ispunjava to ulje
Ako misliš na Auto Line Sint 5W40,onda ne razumem kako to ne piše,kad piše na pakovanju standardni nivo za tu vrstu ulja i da odgovara nekolicini fabričkih zahteva,pa i Renoovim 07.... Druga je stvar što to nisu zvanična odobrenja dobijena od proizvođača automobila,već tvrdnja Nisoteca da je ulje napravljeno tako da odgovara tim zahtevima.To se vidi na sajtu Nisoteca,a tamo nema nijednog važećeg zvaničnog  odobrenja.
Neki proizvođači iz regiona imaju Mercedes Bencova (recimo) zvanična odobrenja (MB29... itd norma) za neka ulja,FAM,INA,Galax...(guglajte MB 295.1,recimo).Među svim tim uljima nema nijednog Nisoteca.Valjda im žao da plate nekoliko hiljada evra za ulje lokalnog kataktera,pravljenog za tržište u radijusu od 300-400 km oko Novog Sada.Glavni brendovi Gasproma imaju sva potrebna zvanična odobrenja,naravno.
Ovo su sve formalnosti koje ne dovode u pitanje kvalitet Nisoteca.Ali da je korektno sa Ruske strane,nije.

Zoran

Mislio sam na taj jeftini ELF.
Sam svoj gazda - vazda.


mali.alen

Ja kupujem Elf evolution 900 NF po cijeni od 95kn (13eura) za 4 litre. To naručim preko interneta iz zg, dok kod mene u Đakovu nema ispod 200 kn. Ne znam smijem li staviti link na tu internet trgovinu da se uvjerite.

Raja

Da, ali nije bitno. Realna je pretpostavka da članovi Foruma daju objektivne informacije, jer sa prvim sledećim postom neko može da te demantuje.

Lazar@

5w30 vs 5w40 sad za zimu?

Do sad sam sipao samo 5w40, ali se prilikom rasprave na jos jednom domacem forumu javilo bar 5-6 vlasnika dci-ja koji kazu da sipaju 5w30 i da auto ljepse radi...

Koliko sam guglao, nema neke ogromne razlike pa se ne moze napraviti neka steta na motoru...5w30 je "tecnije" pa je protok ulja kroz motor bolji, ali je pritisak malcice slabiji.

5w40 ide kroz motor sporije, samim tim je pritisak ulja veci...ali sve je to u sitnim procentima

Na internetu kazu da je 5w30 superiorno a da se 5w40 sipa samo prvih par puta dok je motor nov  :ne:




saša61beograd

Najbolje ulje koje se može sipati u Dačije bez DPF je bilo koje 0W40.Da bi se postigao ovakav raspon gradacije koriste se prava sintetička ulja i vrhunski aditivi.I sve to košta dosta preko 10 evra.Teško se nalaze u prodaji i obično ih prave samo proizvođači sa visokom tehnologijom.
A razlika između 5W30 i 40 je par proceneta gore-dole te i nije vredna rasprave.Jedino što u našoj klimi,kakva je sad,5w30 je na granici za upotrebu leti.

kiconix

#908
Mozemo mi da tupimo koliko hocemo, ja sam vec rekao par puta, do sada niko nije prijavio nikakav problem sa Elf uljem a tu mislim i na gradaciju 5-30 naspram 5-40.
Menjajte na vreme i nema brige.

gari1809

Ajd kad raspredamo priču što bi rekle babe da i ja pitam čisto iz puke radoznalosti. Da li je neko sipao u dačiju ili zna nekog ko je sipao gaspromov G-energy F Synth 5W-40? Pitaj jer ima rn 0700/0710.

Zoran

5w30 obezbjeđuje uštedu goriva od 2 - 3 % .
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix


Veterinar

 :ne:
Pazi, Zoki i pored štedljive voznje godisnje potroši oko 2750 litara benzina. Ako je potrošnja manja 2% to je  55 litara godišnje.  :ne:

kiconix

Dal stvarno verujete da ce pomocu ulja da potrosi 2% manje goriva?

Veterinar

Tecljivost veca,  manji otpor radu... Lupam,  ne znam,  samo izvedoh računicu.