Vek trajanja Pločica i Paknova

prethodna tema - sledeća tema

Zoran

Jasho, pločice se mijenjaju preventivno samo iz dva razloga; 1.da se nebi toliko istanjile te počele grebati po disku, 2, ako je disk potršen jako kod nekih tipova bi pločica mogla da proleti između čeljusti i diska ( ako krene pa se zaglavi točak će blokirati i nastat će borba sa volanom kako zadržati pravac, a ako ispadne pedala će propasti i nećete imati kočnice dok je ne nadrukate...)
Sam svoj gazda - vazda.

Drajver

@Veterinar

Ako je onaj ko je gledao vidovit - može! :ne:

U servisima polaze od pretpostavke da je sve to original i u fulu a tamo piše da se sa paknovima ili pločicama prelazi toliko i toliko. E sad nije isto ako ti živiš negde u Banatu a ja na vrletima Tare npr. Moj vek trajanja je daleko manji jer se mlatim po krivinama svaki dan a ti ćeraš po ravnom, zar ne?
Odokativne metode su cool :too:

Veterinar

Hm. Tip je gurao "gore" (auto na dizalici) neko parcence gume (ili tako nesto, makar mi se cinilo) i rekao da je sve u redu i da su paknovi OK.  :huh:

kiconix

#78
U svakom slucaju je vidovit, paknovima ne mozes prici bez skidanja a kako je uspeo da proveri stanje i mene zanima. :ces:

silent

Danas, tokom prvog servisa, mi je majstor spomenuo da je jedan od indikatora istrosenosti plocica/paknova i pad nivoa kocione tecnosti. Nakon zamene, nivo se vraca u normalu.

Veterinar

Sve u svemu, paknovi nisu prekontrolisani, ali to je za drugu temu.

jasho

#81
Hvala Zorane,

Pitao sam jer sam se baš zagledao sad kad sam menjao gume leto-zima čini mi se da ima mesa oko 5-6 mm, disk mi je izgledao ok, malo rđe po obodu, ali ok!

Zoran

Na mom kamiončiću (mercedes 508 D) na anker platama imaju mali otvori koji imaju gumeni čep koji se skine i vidi stanje paknova. Nešto slično je imao neki Renault 5 (vidio nekad na otpadu) a svoju daciu nisam zagledao nazad po anker platama jer mi nije vrijeme ni iz daleka za zamjenu ni pločica a kamo li paknova.
Sam svoj gazda - vazda.

DrJekyll

Mene čeka zamena pločica posle samo 23000km  :doh: Ne znam jedino da li treba da menjam i paknove?
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

kiconix

To je neki interval koji je i kod mene bio ustaljen, 23-24 kkm i kraj.
Diskovi bi trebali da se menjaju tek posle 100 kkm.
Paknovi su izdrzali 132 kkm i jos uvek su u funkciji iako je auto trenutno na 150 kkm.
Paknove ne diraj.

DrJekyll

Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

zac

Po nekom ne pisanom pravilu, svaka treca zamena plocica povlaci i zamenu paknova, mada ne mora da znaci.

Keka

Vozila bez ABS imaju 5. cilindar i ako se voze prazna pakne ce da traju duuuuugo.

Vozila sa ABS nemaju 5. cilindar i pakne se verovatno brze potrose. Moje su jos uvek dobre na 130.000 km.

Da li menjati ili ne? Kao i kod plocica, zaviris, vidis i odlucis.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


DrJekyll

Kako da zavirim ispod doboša? :conf:
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

hobbista

Ako rucna drzi, onda nista ne diraj :)
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D