Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

Zoran

Oooooo Loganovac, izvini za nerviranje, debelo sam omašio..
Sam svoj gazda - vazda.

Jevta

Matematika je dobra ali način skladištenja naduvanih guma na felnama nije.
Stoga je zapremina dosta veća

Veterinar

Koliko veća? Koja je razlika između naduvane i izduvane? Mislim, nije to balon.
 Ako mislis na realnu razliku, jer su gume na nekom stalku, to je još do 20cm u visini i neiskorišćen prostor iza guma i pored guma, ako su one u nekom cosku, pa zamisimo kao osnovu kvadrat, a ne krug, dodjemo do 0.4m kubna.

Loganovac

A kako može da se poveća zapremina točkova? Jedino što prihvatam je da se zapravo radi o zapremini prostora potrebnog za 4 točka a ne o zapremini samih točkova. U najgorem slučaju prostor je kvadar dimenzija 0.632m x 0,632m x 0,82m. Njegova zapremina je 0,328 m3 ili 328 litara. A mogu da se postavljaju smaknuti redovi, da se ne gubi onoliki prostor po uglovima nego da "upadaju" redovi jedan u drugi. Kako god ih skladištio, one ne zahtevaju bilo kakav razmak, mogu uvek da se naslone jedna na drugu i to ti je to. Drugo, uprkos uveravanjima vlasnika hotela za gume, ne mogu da prihvatim nijedan jedini razlog da se napumpani točkovi ne ostave lepo na podu, jedan pored drugog. Mogli su tako isto da stoje na kolima koja se ne voze zimi, u garaži ili na parkingu, samo bi još imale da nose i težinu auta, čega su ovde oslobođene. Onda, odmah iznad njih postaviš horizontalnu cev fi 60mm na visini 1m iznad poda (632mm+316mm=948mm, ostaje lufta 52mm), i na nju nanižeš još 4 točka. I tako redom.

P.S. Dragan me preteče...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

nik

A da se vratimo na temu?

Može da se džezira do sutra. Moje stanovište je da je najbolja zimska guma leti gora od prosečne svesezonske i lošije letnje gume i obratno.
Ko ne veruje, neka pogleda testove svesezonskih guma, uvek ubace i neku letnju i zimsku.
Da li je jeftinije terati zimske cele godine? Jeste, ali sve dok ne zatreba onih par metara razlike između bezbednog zaustavljanja ili držanja pravca i udesa (oštećenja, osakaćenja, gubitka glave,...).
Prilagođavanje brzine, samo nemojte da kažete da leti sa zimskim gumama na autoputu ne prelazite 90 km/h i u gradu 40 (ekvivalent dužine zaustavnog puta za prosečne letnje gume na najvećim dozvoljenim brzinama).
Ja se držim toga da ne mora da se vozi, ali ako se vozi, na gumama i kočnicama se ne štedi.
Ja toliko.
 :ziveli:

Lazar@

Za ovu sezonu uzeh da probam Uniroyal Winter Expert...
Par eura su skuplje od Save, jesam li pogrijesio ne znam.

Nadam se da je barem srednja klasa gume.
77.5e komad R16



MitarMrgulic

Od dosta ljudi sam čuo pohvale za Uniroyal.

Smatraju ih jačom srednjom klasom guma, tamo gdje je Fulda i ekipa. 

Korektna cijena za 16-ke, vjerujem da će dati barem 30-40 hiljada bezbrižnih kilometara :)

Lazar@

Citat: MitarMrgulic poslato 21.10.2023. - 09:33Od dosta ljudi sam čuo pohvale za Uniroyal.

Smatraju ih jačom srednjom klasom guma, tamo gdje je Fulda i ekipa.

Korektna cijena za 16-ke, vjerujem da će dati barem 30-40 hiljada bezbrižnih kilometara :)
Jedini zahtjevi koje imam su da kocenje po mokrom ne bude katastrofalno, i da me ne baca poprecke sa 15km/h na svaku bijelu liniju ili pjesacki prelaz kao sto to rade kinezi i gume nizeg ranga.

Odokativno vidim da ce biti udobna guma...Zid je bas mekan, sara jeste mekana ali ne bas premekana ono da se potpuno uvija pod prste.Ima dobar rim protector.
Zanimljiva stvar koju sam ucio jeste da je guma iznenadjujuce lagana, pa pretpostavljam da se i sa ovom gumom treba paziti rupcaga i dzombi na putu.
(ljetnji uniroyal je poznat po tome da voli da se iskilavi na jace udare)

Sto se tice cijena, kod nas Fulda u ovoj dimenziji kosta 92e, Dunlop 96eura itd.
Ovaj Uniroyal se u vulkanizerskim radnjama krece od 90 do 97e u ovoj dimenziji,  ja fino posao kod nas u centralni Continentalov magacin, odakle svi vulkanizeri dobavljaju gume, ali prodaju i obicnim smrtnicima, i kupio za 77.5e
Doduse nema ni ugradnje ni balansiranja, ali necu ni da ih montiram jos.

Keka

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Zoran

Jutros malo čitam pravilnik o zimskoj opremi i vidim ko ima sve četiri zimske gume više se ne traži uslov da je šara dublja od 4 mm?
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Moguće, ali nema nikakvog smisla.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Andrix

Citat: Zoran poslato 28.10.2023. - 06:49Jutros malo čitam pravilnik o zimskoj opremi i vidim ko ima sve četiri zimske gume više se ne traži uslov da je šara dublja od 4 mm?
Ne mora dublja od 4 mm, ali ne sme ni plica od 4mm
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Zoran

Za ljetne piše, šara dublja od 4 mm + lanci za snijeg, a za zimske ne piše ništa o dubini a ranijih godina je pisalo i za njih, dublje od 4 mm.
Sam svoj gazda - vazda.

glavonja3

Drugari, imam dilemu posto imam letnje i zimske gume, oboje stare nekoliko godina, nisi istrosene po sari.

Razmisljam da satavim zimske i da ih vozam dok ne izdahnu. Glavni faktor je brzina "plasticenja" koji cu izeti pri izboru.

Da li se brze plastice letnje ili zimske gume? I da li se uopste plastice letnje gume?

LeNgenda

Nisi ti video moje EcoContact 3 posle 11 godina.

Pečena glina.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.