Zvučna izolacija - uradi sam

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Baš tako. Sedi kod mene da te provozam sa tim "tišim" motorom iz Megana II pa će ti sve biti jasno. U drugoj generaciji ni ono traktorče sa tri cilindra nije bučno. :)
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

dekiv68

Moje iskustvo sa Sandero II je da kad se zatvore prozori da je izolacija zvučna vrlo dobra do nekih 120-125 km/h.
kada se odškrine malo prednji prozor buka vazduha smeta već kod 80 km/h iako imam vetrobrane na prednjim bočnim staklima

dusan.mrkic

Biće da je tako.
Moj problem je što sam malo Steva Žigon kada se radi o autima.
Istina je da poređenjem sa Meganom ima razlike ali ne da vozim traktor. Lepo duhtuju vrata, lep je zvuk kada se zatvore. Malo sam preuranjeno krenuo u projekt,  jer su očito svi izolaciju radili sa razlogom. Možda je ovo moje leba preko pogače. Mada gledam ljudii određuju nove Tojote, BMW... reko mora da se može i kod mene. Šta je tu je. Potrošiću materijal, pa bar će nešto značiti.
Mada danas mi se čini da je zvuk malo mekaniji.
Hvala svima!

Loganovac

Pa mora da bude mekši kad si potrošio pare. Placebo. :)
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

dusan.mrkic

Kao i Caffetin, čim vidiš tu zlatnu boju već te prolazi glava :lau:
Tako sam jednom popio Loperamid misleći da je neki lek za glavu u stvarno me prošlo😁

saša61beograd

Ovo za Caffetin si baš dobro napisao i kod mene je isto.
Šta god da si stavio mora biti tiši,a da li je merljivo,to je druga stavr.Neka je i placebo,bolje je nego pre.Meni je svaki auto koji sam imao bio tiši sa punim gepekom,recimo.

dekiv68

Prazan gepek funkcioniše kao rezonatorska kutija

Capriolo

Citat: dusan.mrkic poslato 03.10.2021. - 20:01
Zdravo svima,
stara ali aktuelna tema.
Imam Sandero 1.2 2014.
Obzirom da su vrata dosta plehana mislo sam da nema skoro nikakvu izolaciju ni na drugim mestima.
kupio sam neke materijale koje su momci sa ovog i nekih foruma koristil i počeo po malo da radim.
Ali ona je izollovana mnogo više nego što sam očekivao: ceo požarni zid Azmafon 2cm, koševi (sva 4) podovi i pod gepeka, sve sa Azmafonom.
Izlepo sam požarni zid sa Vibrofilter folijom od 4mm koliko sam mogao da priđem. Onda pod kod nogu na prednjem sedištu i tunel menjača.
Za sada samo kod suvozača. Lim ne zveči kao pre.
Stavio sam i još 3 cm Azmafona uz požarni zid kod suvozača.
Merenjem ali i subjektivno efekat 0%.
Mnogi su na drugim forumima koristili Azmafon i Tremosilent, ali kako vidim oni nisu za niske frekvencije, a to je ono što želim postići izolacijom. Mada sama farika stavlja Azmafon.
Najviše mi smeta zvuk motora.
Imam i Megana 2 1.6 2004. Tiši je motor sam po sebi u odnosu na Dačiju, ali ima i bolju fabričku zvučnu izolaciju.
Naravno da ono što sam uradio nije sasvim dovoljno, ali nije baš i da efekat treba da izostane.

Imate li kakvih iskustava da li se konkretno nam mom modelu može nešto postići dodavanjem Azmafona ili nekog drugog materijala obzirom da već ima neki nivo fabričke izolacije?

Nisam nikada sam radio dodatnu zvučnu izolaciju, a tokom života vozio sam dosta vozila (mojih i tudjih ). Pa i dačiju logan prve genearcije koji je imao moj otac, a bar 10-ak puta sam i na rent a caru iznajmljivao Sandero Stepway ) i recimo da sam imao prilike da osetim blagodeti dobre i loše zvučne izolacije. I nije tu samo Dačija u problemu. Štede mnogi na tom polju. Pošto je neko pomenuo i Japance, moje iskustvo na (benzinskim) Japancima je da je to mestimično dosta škrto uradjeno (zadnja vrata im zveče kao šuplja konzerva EVA sardine), za razliku od npr. (dizelskih) Pežoa ili Fiata (koji su za one Japance kao ,,gluva soba").

A evo šta sam sada na tu temu (na prvu) našao na sajtu Honda foruma ( slike ne mogu da uploud-ujem, probao sam i ovaj forum nešto "ne da" ):

"Upustio sam se u ovo ludilo pa da prenesem utiske ...išao sam na celokupnu varijantu izolacije (sem krova)  jer mislim da delimična nema svrhe.
Kada se izvade svi tapaciri iz enterijera, na podu postoji delimično zalepljena bitumensko-gumena izolacija na kojoj su japanci bili solidno škrti, pa sam na mestima na kojima je nije bilo uglavnom pokrio sve sa novom izolacijom  koja se nabavlja u prodavnicama auto boja , koja je  najčešće u  formatu 50x50 cm i crne je ili sive boje . Samolepljiva je sa jedne strane i ta strana se lepi na lim. Može se koristiti i industrijski fen ali po toplom vremenu nema potrebe jer lepo prijanja na podlogu i bez njega. Pored toga sam koristio termosilent foliju debljine 1 cm ( za vrata) i azmafon deblj. 2cm.
Civic je baš loš sa izolacijom ...na vratima uopšte nema nikakve izolacije, pod veoma malo azmafona.. ispod zadnjih sedišta i gepek uopšte. Sad je popunjeno sve gde je moglo i koliko je moglo da stane.. ukupno je otišlo 18 (moglo je još) bitumenskih tabli , oko 5 m2 termosilenta i oko 8 tabli azmafona ( tabla oko 110x 90cm)
Od alata ništa posebno.. dobre makaze,  skalpel, metar , flomaster ....dosta strpljenja i šio mi ga Đura  nekoliko dana.
Na kraju sam nenadano dobio i "kadicu" za gepek od termosilent folije . Sve u svemu Đura je zadovoljan " šićem" a zvučna rezonanca je sada na zadovoljavajćem ."

Loganovac

Citat: Capriolo poslato 05.10.2021. - 14:12
(sem krova)

Eto problema, velika površina tankog lima ko konzerva Eva sardine... :)
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

dusan.mrkic

#519
Citat: Capriolo poslato 05.10.2021. - 14:12
Nisam nikada sam radio dodatnu zvučnu izolaciju, a tokom života vozio sam dosta vozila (mojih i tudjih ). Pa i dačiju logan prve genearcije ...  "

Kako si odradio zid do motora?

Nema potrebe citirati ceo post, dovoljan je početak da bi se shvatilo kome je pitanje upućeno  :ziveli:

dusan.mrkic

Evo nešto što sam našao, a odnosi se baš na zid motora.

https://youtu.be/lvuaYfKSlDY

Loganovac

Aha, kod oldtajmera sa šest klik-klak prekidača i potpuno ravnim fajervolom. Da se podsetimo kako to izgleda na (sada) skoro 15 godina starom modelu Dačije bez prevelikih džidžabidža:

https://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=9134.msg184071#msg184071

Pa onda neko neka mi kaže kako će da postavlja one linoleume kad nema ni četvrt kvadrata slobodnog i ravnog prostora.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

dusan.mrkic

To stoji.
Više sam skrenuo pažnju na materijal.

Loganovac

Pa i materijal, na fajervol (samo ime kaže) trebalo bi da idu isključivo samogasivi materijali pogodni za tu namenu. Nisam čuo da je to komentarisao.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

DrJekyll

Meni je na sanderu bio doosta priguseniji zvuk samo sa izolaciom haube i A stuba kod krila...stavio iz pasata izolaciju haube i na A stub izo tubu za klime. Malo posla, a dovoljno rezultata.

Kupio i fajervol od logana dizela, al nikad ga nisam metno...nije bilo potrebe
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...