Održavanje u sopstvenoj režiji

prethodna tema - sledeća tema

ppejic

Od ove godine pocinjem sam odrzavati auto. Male servise cu sam, ostalo kod majstora.

Do sada 23.000km nisam menjao filter goriva. Na benzinu je vozeno ukupno 5.000km, tokom prve godine, posle toga naredne 2 je vozen na TNG. Da li treba menjati filter goriva?

Servis za TNG (koji je jos u garanciji) redovno odradjen.

Filter vazduha promenjen sa MOTRIO kupljenim u ovl.servisu.

Ostaje mi jos ulje, filter ulja i filter goriva (mozda).

Svecice?

saša61beograd

U uputstvu kažu 30000,a u servisu mi proletos rekli 60000.A naš član Zoran prešao bez problema preko 70000.Pitaj dalje...

kiconix

Sa voznjom na plin presao sam 100k bez menjanja filtera za gorivo.
Auto vise nije u mom vlasnistvu ali se i dalje vozi sa istim filterom.

saša61beograd

Molim odgovor na sledeća pitanja (izvinjavam se ako sam propustio nešto u prethodnim postovima):
1.Da li se kod 1,4 motora sa klimom filter ulja može odvrnuti uobičajenim alatom (imam onaj sa lancem)?
2.Da li se novi filter doteže alatom?
3.Koje su dimenzije ključa za čep kartera (oblik je valjda kvadratni)?
4.Da li je neko menjao,bez posledica, svećice bez moment-ključa?

hobbista

#289
1. da, ako mozes da pridjes alatom :D
2. nikada se novi filter ne priteze alatom. Samo se namaze tankim slojem ulja gumica na filteru, i pritegne se rukom. Izuzetak je ako imas specijalni namenski nastavak za moment-kljuc (koje skoro niko ne koristi osim fabrike)
3. pisali smo o tome... mislim da je 9*9 mm
4. da, ali treba voditi racuna zbog navoja u glavi ( ne preterivati).
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

ppejic


mladja73

Filter se moze skinuti i na staro-srpski nacin. Zabodi ti u njega srafciger (da ne kazem odvijac) i eto poluge...  :lazy:

Sad sto ce malo da kapne koja kap ulja....
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

saša61beograd

Ok,hvala obojici.
Da li ću uspeti da priđem i ja se pitam.Probaću ovih dana pa javljam.

zac

Citat: saša61beograd poslato 03.10.2011. - 11:53
4.Da li je neko menjao,bez posledica, svećice bez moment-ključa?


Ceo zivot menjam svecice bez moment kljuca, i nikad nisam imao bilo kakvih problema  :ne: , samo sa osecajem stezati...

rumoonza5

Evo citkam sta ste sve pisali ovoh godina i ne mogu da poverujem. Dacia forum u tri toma i jednog dzerija.

Kako sam kupio polovnog logana 1.6b8v 05 ful, bez alarma i muzike svakako cu pokusati sa licnim servisiranjem i kod pouzdanog mehanicara.

Nego pitam se u vezi te cetvrtke kojom se otvara sraf na karteru, da li je neko probao da savije firiket. On je u preseku kvadrat samo ne znam ima li ga 8x8mm i da li je metal dovoljno krut da obavi poso. Firikete na metar kupujete u gvozdjarama, a za kljuc je valjda dosta 1/4m?

zac

Ja sam kljuc za karter napravio od inbus vijka M10, skratio telo na 15 mm. i obradio na tocilu cetvrtku 8x8 mm. Imbus vijak sam koristio zbog kvaliteta 10.6. kad stavim kljuc u cep kartera, obicnim imbus kljucem odvrcem i zavrcem cep.   :wink:

Aleks

@Zac....jos da si imao komsiju koji ima glodalicu.... :wave:
Treba pogledati u prodavnicama gde se prodaju strugarski nozevi ili na buvljaku i kupiti stiriju 8x8mm. Za one koji neznaju, stirija je ustvari strugarski noz koji se za razne potrebe obrade na strugovima oblikuje tocilom. Pravi se od legiranih celika i vise je nego jaka za pravljenje kljuca za odvijanje-zavijanje cepa kartera.

zac

#297
Aleks, mislim da stirija nije bas najbolje resenje, jeste strugarski noz i jeste tvrd materijal, ali isto tako veoma krt moze puknuti kao staklo pa cak i povrediti oko prilikom pucanja. 

A za glodalicu nema potrebe, ja sam to veoma precizno odradio na tocilu.  :wave:

Aleks

Ok, ondaK stirija kao varijanta otpada, mada mi je malo cudno da tako lako moze puci jer sam od stirije pravio kirnere po kojima sam ..bem li ga koliko puta udarao cekicem obelezavajuci mesta za busenje i nikada nijedna se nije ni istupila a kamoli da pukne.  :ne: Verujem da su sile uvijanja prilikom odvijanja-zavijanja cepa kartera mnogo manje nego prilikom udaranja cekicem po istoj.
Izvinjavam se ako je  :offtopic:  :ziveli:

zac

Meni je pukla cetvrtka od stirije pre 7-8 god, i rasula se u vise sitnih komadica.  :ne: Mozda i nije pravilo. I ja se izvinjavam za  :offtopic: