Svecice - prva ugradnja i njihova zamena

prethodna tema - sledeća tema

mladja73

Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

Veterinar

Nakon tri i po godine i 45000 km fabričke svećice zamenjene svećicama Brisk DR15YS (500din/kom). Navedene svećice su navodno namenjene automobilima koji koriste TNG kao pogonsko gorivo.

Andrix

Na proslom Loganu sam u januaru 2013. g.stavio te Brisk svecice za plin, generalno / nista posebno, auto isto ide, vuce, a sta se desava u cilindrima...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

drzarkod

Svi  ste nekako skepticni prema Brisku....ja cu ih staviti umesto NGK pa cemo videti... :whistling:

Loganovac

Ko je skeptičan? Čovek je rekao da nije primetio razliku, u šta sam sklon da verujem.
Svećica ima jedan prost zadatak - da baci varnicu. Od N stvari zavisi koliko će dugo pouzdano da izvršava svoj zadatak i u tome se ogleda kvalitet. Dakle, kad zaviješ novu svećicu (podrazumeva se da je odgovarajućše toplotne vrednosti) nema šta da se poboljša ako ni stara nije "omanjivala".
Ti baš stavi te što si zapeo, bolje nego da ga čipuješ ili da puniš gume azotom.  :Smiley:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Andrix

A nekada sam za ladu samo usao u prodavnicu delova i trazio svecice, i covek mi da Bosnu i ja pevam, ponekad izvadim da je odmastim i cuknem da smanjim zazor i fffuuuraj
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

drzarkod

Stavio Brisk auto mirnije radi i za sada ne trza. NGK delovale ok, samo je zazor na jednoj bio 1.1, mozda je i to bio uzrok ( presle 13000 km ). Videcemo za dalje.

DarioGTI

Na donjem linku možete provjeriti koje svjećice možete ugraditi umjesto postojećih, tj ekvivalentne proizvođače/modele:

http://www.sparkplug-crossreference.com/



Nekada:
'03 SupeRNova E7J LPG Europa - 219.200km (prodan)
'07 MCV K4M LPG Laureate A/C- 55 000km (prodan)
'02 SupeRNova E7J LPG Europa - 114.150km (prodan)
A tu je još:
'05 Logan K7M Laureate A/C - 200.000km and counting (HR)
'21 Sandero 1.0 ECO-G H4Dt LPG Comfort - 10.000km (HR)

Rimad

#173
Auto staro 7 g. i 66000 km. Prethodni vlasnik nije mijenjano svjećice. Iako nije bilo problema u radu, odlučio sam da zamijenim.

U ovlaštenom servisu tražili 17 KM (8.5€) po komadu. Našao sam da je originalna svjećica Eyquem RFC58LZ2E (2 kraka) i cijena iste takve kod ovlaštenog prodavača/distruibutera je 4KM (2€) po komadu, ali u prodavnici, trenutno, nisu imali ovu koja mi treba.

Na kraju sam uzeo NGK V-Line BKR6E (jedan krak) - 8KM (4€) po komadu.
EDIT: Pošto je fabrički zazor na 0.8 mm, morao sam ga namjestiti na 0.9mm.

Bilo je problema prilikom skidanja starih, jer su bile zapekle.

Vozim tek dva dana sa novim svjećicama. Startanje mi izgleda isto, dok imam osjećaj da je gas malo življi, ali nisam siguran. Vidjećemo kakva je potrošnja goriva.

Stare svjećice izgledaju uredu. Ako se nakanim, slikaću ih i postaviti.

Zoran

Ako su zapekle lakše se skidaju kada je motor vreo. Treba paziti kod montaže novih na stezanje. Prvo rukom pa sačekati da se ugriju (one hladne a motor vruć) pa tek nakon par minuta propisno zategnuti (valjda oko 25 Nm  :ne:).
Sam svoj gazda - vazda.

Rimad

#175


Što se tiče skidanja svjećica, poprskao sam ih sa WD 40 i pustio nekoliko sati da odstoji. Zatim sam ih odvrnuo malo većim ključem.

Što se tiče zavrtanja novih svjećica, pošto nemam moment ključ, nisu jeftini (a nisu ni svi pouzdani, pogotovo na manjim silama zatezanja), koristio sam pravilo koje dođe uz svjećice, a to je zavrnuti rukom, a onda ključem 180-240° (broj stepeni se razlikuje, zavisno od vrste svjećice, kao i da li je svjećica nova ili korištena : http://www.ngk-sparkplugs.jp/english/techinfo/qa/q18/index.html ).

Zoran

Da to može za prvo zavrtanje. Kad podloška "legne" od prvog zavrtanja ovo pravilo više ne vrijedi...
Sam svoj gazda - vazda.

slavko_bgd

#177
Citat: hibernacija poslato 24.04.2013. - 16:45
A nekada sam za ladu samo usao u prodavnicu delova i trazio svecice, i covek mi da Bosnu i ja pevam, ponekad izvadim da je odmastim i cuknem da smanjim zazor i fffuuuraj

Nekada davno (u prošlom veku)  sam za Y55 kupovao BOSNA svećice u pekarama i na trafikama  :Smiley: . Bolelo me uvo za svećice dok mi drug nije doneo iz Italije originalne Championke koje je greškom tamo kupio za svoj auto. E, želim vam svima da doživite tu razliku u radu motora, to poboljšanje, znači bilo je neopisivo zadovoljstvo voziti taj motor.

Trenutno na mom K4M-u su Brisk Silver, "prva ugradnja" na 98.000 km :hihi: , prešle 22kkm i vidi se po centralnoj elektrodi da im je vreme za zamenu.Nišanim "Eyquem" ili "NGK", videću šta ću uzeti...

david

Presao sa 38000km da li da menjam svecice ili ne?

Zoran

Ja Bosne stavio na Sandera na nekih 87 000 a sada ima tačno 187 000 km. Mijenjat ću ih tek kada se pojavi prvi trzaj (zezanje). Zazor podešavan 2 ili 3 puta.
Sam svoj gazda - vazda.