Letnje gume

prethodna tema - sledeća tema

Lazar@

izgleda da je negdje ranije pukla zica/sama konstrukcija gume i vozena je kao balon  i onda je odlucila da eksplodira  :ces: :zloca:

miki-bgd

Drugari, u maloj sam dilemi.
Jos uvek gulim Tigar Winter, kupljene 2012. Proslo leto sam njih vozio, mislio da ih dokrajcim do zime i bacim, medjutim lepo su iznele i celu zimu. I evo sad drze pola leta  :whistling:
Imam 2 Barum Bravuris 3HM, koje sam kupio pre 2 godine i vozio samo prvu godinu preko leta. Nisu presle ni 5000 km. I 2 stare Continental koje idu u kantu.

Varijanta o kojoj razmisljam je da kupim 4 nove iste gume, a Barum da prodam (ipak je 3HM malo stariji model, a 5HM moze da se nadje za istu cenu). Rezervna varijanta je da kupim 2 nove, pa ako osetim da ima potrebe zamenim i druge 2. Ipak mislim da je bolje imati sve 4 iste.

Pitanje je sada sta. Citam temu, gledam po netu, ali nisam odlucio. Dimenzija koja mi treba je 195/55/16 (za ovu dimenziju cene su malo drugacije a i ponuda je manja).

Ovo sam nasao u ponudi (u zagradi je kategorija po mokrom):
- Kleber Dynaxer HP3 - 8540 din (C)
- Sava intensa HP - 5760 din (C)
- Hankook K435 Kinergy eco2 8800 din (A)
- Fulda Ecocontrol HP - 8600din (B)
- Barum Bravuris 5HM - 7080 din (B)
- Nokian Line 87H - 8867 din (B)

Ima li neka preporuka, ili barem preporuka sta da zaobidjem?  :wave:

zzechner_sk

#1067


- Lassa Greenways - 5.560 din (B), ja kupio za Hyundai Accent sve 4 u maju i pokazale su se odlične u uslovima svih ovih ekstremnih oborina koje su nas zatekle na putu...tiha i udobna na suvom.
2023. moj vjerni Logan MCV otisao u dobre ruke, a zamijenio ga je Suzuki S-Cross Premium

speedo

Ja od prošle godine vozim baš na toj Fuldi Ecocontrol HP, samo u 15" dimenziji 185/65. Zasad sam veoma zadovoljan, posebno imajući u vidu da su koštale oko 40€ po komadu sa montažom. To govorim jer je otprilike toliko koštala i Sava Intensa HP, a vidim u tvojoj dimenziji postoji razlika u cijeni.
Najbolje jeste imati sve četiri iste, najskuplje gume, ali na tvom mjestu bih bez problema kupio 2 nove gume i nastavio voziti te 2 Barum, naravno pod pretpostavkom da nemaju nikakvih oštećenja.

bocca

Taman i da su te ocene za performanse po mokrom i tačne ne verujem da si takav vozač, a još sam sigurniji da taj motor nije kadar, da u vožnji tu razliku i osetiš. E sad, koja od navedenih je najbolji izbor svakako da ne znam! Ali me to neće sprečiti da ti poželim srećnu kupovinu!  :ziveli:

Loganovac

Ček, ček malo... Nije motor bitan. Na znači da se sa jačim motorom brže i rizičnije vozi. Važno je da kad moraš iznenadno da zakočiš (po mokrom ili suvom svejedno) gume to omoguće. Važno je da kad iznenada na autoputu recimo pri brzini 100+ km/h uletiš u baru dubine 5+ cm ne izgubiš kontrolu nad autom zbog akvaplaninga - opet gume i samo gume. Važno je takođe da ako nepažnjom ili zbog loše procene uletiš prebrzo u krivinu (po mokrom ili suvom svejedno) ipak ostaneš na putu, kao i da ne dođe do iznenadnog, nenajavljenog gubljenja kontakta sa podlogom i bežanja nosa napolje (podupravljanje), već da jasno osetiš granicu, odnosno da imaš najavu da će se to desiti pre nego što se desi. Sve ovo ti nove i kvalitetne gume obezbeđuju. Naravno, u 99.9% slučajeva nećeš imati problema ako ne čačkaš mečku i voziš sporo i pažljivo, ali čak i onih 0.1% su dovoljan razlog da se ne štedi na gumama. S druge strane, kakav god da je vozač - mnogo je bezbedniji sa dobrim gumama.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

VaskezNS

Citat: Loganovac poslato 03.07.2019. - 09:18
Važno je da kad iznenada na autoputu recimo pri brzini 100+ km/h uletiš u baru dubine 5+ cm ne izgubiš kontrolu nad autom zbog akvaplaninga - opet gume i samo gume.

Ne treba ti nikakva bara na autoputu da pri toj brzini uđeš u akvaplaning. Samo jači pljusak, dosta prisutne vode na podlozi i malo, ali zaista samo malo jače kočenje. Iz iskustva...
Ovo je mesto za sLogan ;-)

miki-bgd

Citat: zzechner_sk poslato 03.07.2019. - 05:23
- Lassa Greenways - 5.560 din (B)
I one su za razmatranje  :dobro:

Citat: speedo poslato 03.07.2019. - 08:54
a vidim u tvojoj dimenziji postoji razlika u cijeni.
Bas je nepopularna dimenzija, Continental nema ispod 10 hiljada.

Citat: bocca poslato 03.07.2019. - 09:03
da u vožnji tu razliku i osetiš. ... Ali me to neće sprečiti da ti poželim srećnu kupovinu!  :ziveli:
:ziveli: Nije problem voznja koliko te neke situacije (iznenadno kocenje i slicno - pomenuto u postovima iznad). Ljudi vole da se ubace ispred tebe, makar i da ima 5m slobodno a auto im 4m.
Tigar Winter1 vozim, problema po kisi nisam imao ni na 100km/h (jeste da u krivini, na ovoj temperaturi, kroz kruzni tok vriste kao da driftujem na 5000 obrtaja  :D )

Mislim da se leti generalno brze vozi, vise ljudi je na ulicama, ima vise rizicnijih situacija, pa zato gledam malo jaci segment. Ali za zimu opet cu da idem na Winter1.

jasho

Meni se Lassa Atracta pokazala odlična po kiši u nekoliko navrata, veliki pljusak, velika brzina (autoput) kočenje u takvim uslovima, eto čisto da imaš reper i po tom pitanju :ziveli:

bocca

Ok, Loganovac je mnogo studioznije pristupio tematici. Ali sve nabrojane gume pripadaju srednjoj klasi. I nema tu loših guma. A ako su deklarisane sa B ili sa C verujem da su razlike minimalne, skoro neprepoznatljive.

nik

Moj glas ide za Hankook. Odlična na suvom, fantastična na kiši.

Lazar@

Trazi neku od sledecih guma:

Hankook Ventus Prime 3 / K125
Nexen N'fera SU 1
Kleber Dynaxer ali ovaj najnoviji HP4
Barum Bravuris 5
Firestone Roadhawk



Svaka od ovih guma je "budzet" opcija sa odlicnim ponasanjem i na suvom i na mokrom...skoro bez kompromisa ikakvog sto se tice performansi


miki-bgd

Sutra idem da vidim sta ima na stanju, sa svezim DOT.
Jedino sto sam odlucio je da cu prvo da uzmem 2 nove, ostavicu za sada Barum 3 da ih malo isprobam.

off: Nasao sam i celicne felne 15" za 3200 din, to ce biti nova tura za zimske gume, ali o tome kad mi stignu i u odgovarajucoj temi.

Hvala svima na odgovorima, javljam sutra rezultate  :wave:


Aleks

Ako ti je stil vožnje takav da ti je Tigar završavao poso ne vidim razlog zašto ne bi i Sava.  :ne:

kiconix

Da budem i ja malo pametan, koja je km godisnje.
Sto ne razmislis o gumi za sva godisnja doba umesto da kupujes felne i zimske gume + letnje sada.