metlice brisaca

prethodna tema - sledeća tema

pjovan

I champion su jako dobre i na niste temperature ne skripe i preskakaju

Max28

Nisam bas nesto strucan oko auta, pa imam jedno naivno pitanje - kako se te metlice menjaju/skidaju ?
Jel se izvlaci samo guma ili se skida i metal koji drzi tu gumu ?
Pozdrav

speedo

Skida se komplet brisač
http://renopremiumdelovi.rs/wp-content/uploads/2014/03/brisaci.jpg
a kako imaš u uputstvu za korištenje Sandera.
Može se i samo gumica mijenjati, ali kad već kupiš provjereno dobre brisače zašto se zamarati time.

glavonja3

Treba da zamenim brisac na Loganu II 2017. Gledajuci uputstvo podigao sam zakacku koja je zakljucavala da ne ispadne i onda vukao, pa slomio tu zakacku jer se nista nije dogadjalo dok sam vukao. Sad ne znam sta da radim. Zna li neko kako se skidaju ove nove flate/aero metlice na mojim kolima? I koji tip prikljucka da trazim u prodavnici? Jer vidim da ima nekih sto prikljucaka a koji me moj? I inace koje aero/flat metlice preporucujete?

Dimenzije su desni 55 cm, a levi 48 cm.

szs

#19
Na Daciama ima 2 tipa
"U" i "bajonet"
Starije su imale sa U a novije negde od 2016 bajonet
Skidaju se unapred sa blagim nagibom prednjeg dela na dole
Naravno stiskajuci dve zabice sa strane
Malo jeste zzzz ali ide uz malo mrdanja jer se zalepe od stajanja


Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Loganovac

I otkud desni veći od levog?  :ces:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

glavonja3

Levi/desni - zavisi odakle se gleda  :nami:

Uspeo sam skinuti. Nije kao na snimku koji je szs postavio. Zabica koji sam slomio se nalazi na metlici, sto znaci da se menja - dobro sam prosao. Zabica (zakacka) se samo malo odigne da ispadne iz lezista i onda se cima mic po mic da se svuce sa sipke. Jeste bajonet tip, evo kako to izgleda:

https://tektion.rs/auto-oprema/metlice-brisaca/alca-adapter-metlice-brisaca-bayonet-lock-1-par/

Andrix

Kod mene sam menjao samo metlice, bez onih plastucnih drzaca-koji su ostajali stari. Ato zato sto su uz brisac svi nesto uzi nego moja sipka pa ne moze u zljeb. A kad i to pukne posle xx god...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Ayrton

Citat: Loganovac poslato 22.05.2021. - 18:21
I otkud desni veći od levog?  :ces:
Da.
Uvek se gleda sa mesta vozača. trebalo bi da je levi duži.
Znaćeš ko si ako vodu nosiš!

miki-bgd

Kod mene je fabricki levi bio duzi, ali sam stavio desni da bude iste duzine.
Mozda cu da slazem, bili su 55/53, a sad drzim 55/55, vec 8-9 godina. U zatvorenom polozaju se preklapaju malo, ali kad brisu ne. Nikad nikakav problem.

glavonja3

Citat: Ayrton poslato 24.05.2021. - 06:32
Uvek se gleda sa mesta vozača.

Mozda je ovo konvencija koja postoji odavno, ali meni nije najlogicnija. Recimo kada radim nesto u motornom prostoru onda onako kako stoji ispred kola je moje "referentno mesto". Recimo s moje desne strane je akumulator, a kada sedim u kolima onda je to leva strana. Kada radim na metlicama onda se dvoumim sta je mesto gledanja, pa eto zabune.  :glare:

Loganovac

Da li ikada bilo spirno koji je žmigavac levi a koji je desni?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

glavonja3

Jeli to propitavanje ala Sokrat?  :hihi1:

kiconix


saša61beograd

Usvojeno je u praksi da se levo/desno gleda u pravcu vožnje (kad se traži deo po katalogu uvek je tako).Isto tako je moglo da bude obrnuto,ali nije.Kao što vozimo desnom,a moglo je i levom stranom.Takvo su pravilo postavili davno pre nas jer reda mora biti!