Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

saša61beograd

Kad smo kod Nisoteca,mene je pre neki dan iznenadilo što mi "nestade" nekoliko mm na mernoj šipci od poslednje kontrole.Doduše,ne sećam se kad je tačno kad je bila,ali ima tome 2-3 meseca minimum.Moraću da kupim litar za dolivanje pa ću,ako vreme bude lepo,da izvučem iz motora malo starog i da ga uporedim sa novim uljem (test u zamrzivaču,ima puno takvih klipova na internrtu).Baš me zanima ima li razlike posle 7000 km od zamene.

Lazar@

Evo ovako,
Prosli servis odradjen u Avgustu, sipao sam Castrol Edge 5W30 C3.
Presao sam 8 000km sa njim.
Svaka preporuka ko hoce kvalitetno ulje za 1.5dci.Auto super radilo, cold startovi bili dosta ugladjeni.Bolje se ponasalo od Elfa i 5W40 gradacije.


Sad sam evo usuo Pakelo Krypton XT i ponovo 5W40
Ovo bi trebalo da je u samom vrhu ulja.
Kako cjenovno, tako i po performansama.

Odlicna ambalaza, odlican lijevak za sipanje.
Dok sam sipao cini mi se da je prilicno gusto

Prvi utisci su  dobri.
Nema neke drasticne razlike na leru, ali na vecim obrtajima definitivno motor tise radi, sa manje vibracija.

Vidjecemo kako ce se pokazati za par hiljada kilometara.
Ako moze hyundai wrc, valjda mogu i ja kroz grad  :hihi1:




saša61beograd

Na NIS-ovim pumpama se od skoro prodaju Valvoline ulja.Ona koja bi odgovarala svim Dačijama bez DPF-a su 550-600 dinara (10w40) i 650-700 dinara (5w40).Napravljena su u Holandiji,gde se inače prave za Evropu,a neka pakovanja su vrlo sveža,02/2021.

atomic

Citat: saša61beograd poslato 13.03.2021. - 13:14
Na NIS-ovim pumpama se od skoro prodaju Valvoline ulja.Ona koja bi odgovarala svim Dačijama bez DPF-a su 550-600 dinara (10w40) i 650-700 dinara (5w40).Napravljena su u Holandiji,gde se inače prave za Evropu,a neka pakovanja su vrlo sveža,02/2021.

Serija SynPower ili All-Climate?

saša61beograd

All Climate i Maxlife,Synpower nisam video.

glavonja3

Upoznajem nova kola, pa sada vise pisem na forumu...

Za moj dizel motor pise da je EURO VI, kao i da njemu treba Low SAPS ulja tj. sa malo ostataka poput pepela i sl. I da bi najbolje bilo da se za takve motore sa FAP-DPF koriste ulja sa odobrenjem RN 0720. Elem zna li ko gde u kojim prodavnicama/pumpma imaju ovakva ulja i kako da saznam koja su to ulja?

dekiv68

Koje ulje od dole navedenih je najprimerenije za 0.9 TCe. Da li sva mogu u navedeni turbo benzinac.
1. ELF EVOLUTION 900NF EXCELLIUM 5W40
2. ELF EVOLUTION 900 SXR 5W40
3. ELF EVOLUTION FULL-TECH LSX 5W40

kiconix

Sta kaze servisna, sta ide u njega?

glavonja3

Ako pitas mene, nemam servisnu knjigu. Imam debelo uputstvo za kola koja na kraju imaju deo za evidenciju kada je radjen servis. U toj knjizi nema kako se odrzavaju kola. Trazio sam od prodavca da mi napise kako se odrzavaju kola a sve sto je on uradio je list papira na kome pise u narednih nekoliko godina/kilometara u tabeli kada sta treba raditi (ulje, filteri, kocnice, veliki servis). Medjutim nista konkretnija pa zato pitam preko foruma da li neko ima iskustva sa ovim motorom i kolima.  :glare:

shole

Meni u dokkera ,kraj 2015.god.1.5 dci 55 kw ,sipaju u Reno Savi 5w-30. Prvo je sipan CASTROL,a mislim da je posle sipan SHELL.

saša61beograd

Najbolji način za izbor ulja je da se konsultuje proizvođač ulja.Svi oni na svojim sajtovima imaju nešto poput "oil finder,oil selector,find the right oil" i sl.Tu lepo unesete podatke za svoj motor i dobijete preporuku.Ovako je bolje nego da se nagađa ili sluša preporuka majstora ili lokalnog prodavca.A može se i lično kontaktirati uvoznik i njegova tehnička služba.A kog proizvođača izabrati,to zavisi od ličnih afiniteta ili šta je dostupno u malopradaji i naravno od cene.Umerene cene imaju Total/Elf,Shell,Valvoline.Skupi su Castrol i Motul.Povoljan je Mannol.
Izbor je veliki.Kod benzinaca i dizela bez DPF-a je gotovo nemoguće pogrešiti,može sve što ima API SN,A3B4 ili RN0700 i 0710.Kod novijih dizela sa DPF-om je obavezno low SAPS ulje po RN0720.

Reno je od skoro uveo novu specifikaciju umesto ovih RN07xx,ali se sve može rešiti korišćenjem ovih starih.
Izbor gradacije je posebna priča i tu je najbolje poslušati preporuku proizvođača (izabrati u okviru preporuke,ako daju više gradacija).
Od skoro je zvanična preporuka Reno-a Castrol.To naravno ne znači da se mora sipati isključivo Castrol.To je komercijalna igranka,a sigurno ne stvar kvaliteta,ima mnogo dobrih a jeftinijih i dostupnijih od Castrola.

Aleks

Ukoliko ima dpf, od Elfa isključivo Fulltech 5w30. Odlično ulje za dCi, moj Megan je skoro na 300.000km, na 10kkm potroši oko 0,5L tog ulja.

saša61beograd

Kupio sam filter ulja,Purflux LS932,u Panteru,414 dinara.Sad se dvoumim oko ulja,u užem izboru su:
Nisotec 5w40,C3 600 dinara,NIS pumpe
Valvoline AllClimate 5w40,C3 700 dinara,NIS pumpe
Total 9000 5w40,A3B4 620 dinara,Kitkomerc
Cene su za litarska pakovanja.
Čekam lepo vreme za akciju,a to neće skoro biti.
Sa Nisotecom sam od maja prošle godine prešao oko 9000 km i nemam zamerki,potrošeno je oko 3-4 mm na mernoj šipki,a motor šapuće.

Zoran

Ne mijenjaju tim koji pobjeđuje - NiS.
Sam svoj gazda - vazda.

Lazar@

Neko mi je nekad sapnuo na uvo da Total nije neko ulje i stalno sam ga izbjegavao.(vjerovatno neka majstorska prica)

Radio sam servis sestri na Clio mk2 1.5dci i sipao Total Quartz 9000 5W40 i auto se preporodio.
Bukvalno prede kao benzinac, ja sam odusevljen razlikom prije i posle zamjene. (auto je skoro kupljen, ne znam koje je ulje koristio prethodni vlasnik)

A kod nas je trenutno na akciji, jeftinije od njega je samo Ina i to 10 centi.