Zaledjene kvake na vratima

prethodna tema - sledeća tema

Max28

Postovanje svima.
Imam Sandero 1.2 vec nekih 6 meseci. Desavalo mi se tokom zime, kad su bili oni mrazevi i snegovi, a i pre par dana, kad je prvo padala kisa ceo dan, a posle preko noci sneg i mraz, da mi se kvake na vratima zalede i da ne mogu da se otvaraju. Takodje su mi se i vrata zaledila/zallepila za onu gumu kanal, koji ide celom duzinom na krovu izmedju vrata i krova. Taj kanal nije skroz od gume, nego kao da je spolja presvucen nekim materijalom. Kedere sam redovno mazao sa glicerinom, tako da se oni uopste nisu ledili/lepili za vrata. Ali taj odvod za vodu/kanal na krovu, mi se cesto zeledio za vrata. I njega sam mazao glizerinom, ali taj materijal sa spoljne strane (na koga nalezu vrata) upije taj glicerin, pa i nema efekta.
Ne znam dali glicerin sme da se maze na unutrasnju stranu vrata, na metal, i na kvake (plastiku) - da mozda ne nagrize farbu ???
Kaoko se vi nosite sa ovim zimskim problemima ?

zac

Glicerin ne nagriza farbu i metal, ali ga voda ispira, tako da nema efekta mazati.

Brave naspricaj sa WD-40

Loganovac

Ako je od pomoći, ja dobro obrišem i osušim unutrašnje profile vrata, one koji naležu na elemente za zaptivanje i retko kad se desi da se vrata "zalepe" kad stegne mraz.
Sa bravama nikad nisam imao problema, a otkad sam supruzi na stojadinu ušpricao more glicerina direktno u brave nije imala ni ona. Pri tome je glicerin otpustio već zaleđene brave (dešava se na prakingu ispred firme pošto je iznenada stegao mraz i brave odjednom zaledile).
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

Unutrašnje kedere mažem Nigrin ili Sonax mazalicom,nisu jeftini,ali bočice traju po 2 godine.Oluk na krovu,sa dlačicama,koji zapravo najčešće zaledi od skoro takođe mažem i od tada nemam problem.
Po davnom savetu jednog bravara nikad,ni u jednu bravu nisam stavljao nikakvo mazivo.
Pomenuti Sonax i Nigrin jesu u osnovi glicerin,ali imam utisak da se ne spiraju tako lako.Koliko su skuplji od glicerina,skoro toliko su i bolji.

Zoran

Ja sve nšpricam sa anti led sprejem i miran sam 15 dana. Ponovim to par puta zimi i proljeće je već tu...
Sam svoj gazda - vazda.

Max28

Hvala na odgovorima. Ja nemam problema sa bravom ili kederima - oni mi se nikad do sada nisu zaledili jer koristim WD-40 za brave i glicerin za kedere. Meni se zalede/zalepe za vrata, samo kvake i taj "oluk" iznad vrata, koji odvodi vodu. I ja takodje uvek kad operem auto, obrisem sa suvom krpom sve metalne/unutrasnje delove koji nalezu na kedere i taj "oluk". Ali, voda je voda, pa se ona ili kondenzacija uvuce ispod tog "oluka" ( nema je unutra u kabini) i unutrasnjeg dela vrata i kad stisne mraz ona se zaledi i zalepi za taj oluk, koji ima neki materijal (filc, izvrnuta koza,... ili vec sta li je).  Plasim se da, kad bih kvaku koje se zaledi za vrata, kad bih probao na silu da je otvorim, da bi ostetila boju/lak.
Dali sprejevi za odledjivanje prozora ili taj WD-40, smeju da se nanose na kvake i na metalne delove vrata ? Dali bi oni ostetili boju ?

Keka

Ako zaledi, malo iskucas rukom i popustice.

Prosto kao pasulj, bez ikakve filozofije.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Max28

Obicno to i praktikujem, ali desavalo se da ustanem rano (oko 04:00) i treba da idem na put ( sa 3 putnika), a led se toliko stegao izmedju kvake i vrata, da jedva da moze da se otvori. Iz nekog cudnog razloga to se vise desava sa zadnjim vratima (da se teze otvaraju kad se zalede) nego kod prednjih.

Ivko

Ja do sada nisam imao problema sa kederima i zaledjivanjem vrata i brava a nisam nista mazao niti stavljao  iako je auto vani, doduse nisam ustajao u  04:00 nego u 07 do 08 sati. Iznenadio sam se, jer sam ranije sa Cliom imao bas problema bez obzira sto sam i mazao i stavljao glicerin u brave. A sa Sanderom vec 3 zime nemam problema. 
:lazy:

glavonja3

I kederi i brave su mi se ledile vise puta dosad, nikad ih ni sa cim nisam tretirao (samo ih operem obicnom vodom pri redovnom ciscenju), a uvek popuste posle malo "natezanja".

Jedino pravilo koje sam uocio je da zaledjenu bravu je mnogo lakse otvoriti sa suvozaceve strane a da se onda vozaceva vrata iznutra otkljucaju/otvore veoma lako (auto je bilo na raznim mestima).

nik

 :offtopic:
Kad 'oćete da se fensirate, umesto da uzmete limuzinu.  :cool: :lau:

Logan rulez!!!

Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Keka

Sad je meni jasno zasto Sandero ima 5. vrata......da vozac moze da udje u kabinu kad zalede vrata  :Smiley:
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Jovunalola

Džaba je Vihoru bila i limunzina onomad kada je bila okovana ledom.
There is always an exception to the rule: I before E except after C... so we come to the "seize", like in SEIZE THE DAY!  :)

Loganovac

Jeste okovana, ali kvake nisu zaledile niti vrata zalepila!  :njanja:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.