Kvalitet farbe i problemi sa istom

prethodna tema - sledeća tema

saša61beograd

Bez preterivanja kod mene ima minimum po 20 ovih udubljenja sa svake strane.Oštećenja na bočnoj lajsni (plastičnoj) i ne brojim.Kad ujutro prilazim kolima bukvalno skrećem pogled od ovoga da se ne bih nervirao.Flis papir.

Loganovac

Od pocinčane karoserije naovamo sve sam go  :offtopic:
Kakve veze ima da li je pocinčana karoserija, da li je porđala ili ne i da li je udubljena ili ne sa kvalitetom farbe? Zoran vas u svakoj temi navuče kao ...... znate već šta...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

szs

Citat: Loganovac poslato 01.06.2018. - 07:15
i da li je udubljena ili ne sa kvalitetom farbe?
Nisam u postu možda dobro napisao
FARBA na tim mestima je izgrebana do belog. Kao da je mikronski sloj a metalik koja bi ipak trebala da bude malo bolja od obične
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Keka

Sve fabrike u poslednjih nekoliko godina koriste ekoloske vodene boje, a farba se u elektrostatickim uslovima, usteda boje je 30-50%.

Njima dobro.

Vlasnici dobiju boju tanju od vlasi kose, pa neka vade oci sa njom.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


slavko_bgd

Da, razlozi su prvenstveno ekološki. Nekada su fabrike automobila bile nenormalno veliki zagađivači. Danas možete napraviti fabriku u sred naselja/sela i da niko ne zna da je to fabrika ( primer fabrika u Novom Mestu).

Vlasnici dobiju farbu debljine (na horizontalnim spoljnim površinama) u opsegu između 120um - 160um  ( 1um = 0.001 mm ) .
Postoje propisane metode za ispitivanje parametara laka i ako se ispitivanjem dokaže da su parametri u skladu sa specifikacijama - to je to.
Nema laka koji je otporan na sve spoljne uticaje. Sreća pa postoje efikasne dodatne "špecije" za dodatnu zaštitu laka.

nebojsam

Zdravo svima,
automobil je Logan, ima metalik boju trula visnja, skida se lak, ljusti se lak na vise mesta, u pocetku na vratima gepeka, a kasnije na krovu automobila, tako da ne znam sta da radim. postavicu slike, ali molim za savet,
unapred hvala
Nebojsa

Raja

Nisi jedini, mnogima se to dešava sa starijim vozilima i nije to problem samo kod Dacia. Rešenje još nismo pronašli ili je jako skupo, farbanje.
I meni je počeo (od ove zime) da se ljuspa lak na prednjoj haubi, krovu... U pitanju je 2005. godina.

Loganovac

@nebojsam: Da li je fabrička boja ili je već krečen, odnosno da li je kupljen nov ili polovan?
Rajin Vulgaris nema metalik boju ako se ne varam...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Raja


saša61beograd

#115
Moja bela,akrilna,vodena boja je odlična.Dobro je održavana i zadržala je dubok sjaj novog i posle 13 godina.Vrlo je elastična i precizno prati sva udubljenja na karoseriji,nigde nije napukla.
Vodene,akrilne boje i gitove koristim i drugde otkako su se pojavili i spasao sam se smrada,a sve što sam gitovao i ofarbao dobro je ispalo.
Ove boje se koriste na automobilima,koliko znam,preko 20 godina.To je,po meni,jedina "ekologija" koja nije na štetu trajnosti.
Ima boja koje su više osetljive,uglavnom one koje vuku na crveno,bordo i sl.Zašto je tako,ne znam,možda je problematičan pigment.Kod metalik boja je malo komplikovanije i koliko vidim mnogima se dešava da strada lak,nije to samo kod Dačije.A kad strada lak,onda i donja boja brzo propada.Mislim da je sve zbog UV zraka i suviše "temeljitog" pranja svime i svačime.

Veterinar

Ne znam da li je temeljno pranje ili ostaci deterdženata ostaju na tim površinama, pa"pojedu" lak.

saša61beograd

Ne znam,moguće je.
Kada jednom ili dva puta godišnje perem Logana u vikendici mojih roditelja,kroz naselje potekne reka,a na kraju sela se stvori jezero koje miriše na Sonax šampon!Ali sam siguran da je sve isprano.

slavko_bgd

Citat: nebojsam poslato 09.01.2022. - 08:11
Zdravo svima,
automobil je Logan, ima metalik boju trula visnja, skida se lak, ljusti se lak na vise mesta, u pocetku na vratima gepeka, a kasnije na krovu automobila, tako da ne znam sta da radim. postavicu slike, ali molim za savet,
unapred hvala
Nebojsa

Dok čekamo fotografije oštećenja, savet je da posetite nekoliko farbara i saslušate predloge. Zavisno od obima oštećenja laka i stanja baznog sloja, predlažu se i popravke koje mogu biti od "ušpricavanja" do kompletnog lakiranja zahvaćenih delova.

nebojsam

evo slika da se ljusti lak na vise mesta...molim za savet