Termometar vanjske i unutrašnje temperature

prethodna tema - sledeća tema

MajorSoul

:wind:
..need more buttons..

abc123

#76
Evo genijalnog resenja za merenje spoljasnje temperature. Nema kablova, nema baterija.  :to:

Salu na stranu ali gledam na webu kako je losa ponuda termometara sa bezicnim prenosom signala od spoljnog senzora.

http://compare.ebay.com/like/330489010445?ltyp=AllFixedPriceItemTypes&var=sbar

Evo nesto sto mi lici na solidno resenje:

http://www.safety-devices.com/pdf/ugv2020.pdf


mladja73

Al bi ovaj termometra brzo dobio noge...
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

petar313

#78
Evo i ja sam malo nešto radio po ovom pitanju.

Poručio sam termometar sa linka.

http://www.dealextreme.com/p/3-8-lcd-digital-thermometer-voltage-measuring-bar-for-vehicles-27169

Odsekao sam utikač (za upaljač) i žice povezao na dovod struje za sijalicu upaljača. Sad kad razmislim posle svega ovoga, lakše bi mi bilo da sam uzeo struju sa osvetljenje prekidača centralne konzole.
Sad je termometar osvetljen kad je upaljena pozicija u autu.

Na slici se ne vidi najbolje. U pitanju je sijalica upaljača koja je (blago rečeno) nezgodna za pristup. Nisam primetio da se u toku slikanja promenio fokus.  :c:

Sondu za spoljnu temperaturu sam postavio na A stub sa suvozačeve strane. Najradije bih ga postavio ispod prednjeg branika, ali dobijeni kablovi su tek nešto duži od 1m.


Evo kako to sada izgleda. Ima dve boje: narandžastu i plavu. Prikazuje napon i jednu temperaturu, pa se bira: In/Out - Unutrašnja/spoljašnja.


O utiscima u toku korišćenja ću tek pisati.
Za sada sam primetio da pokazivanje spoljne temperature je ok kad se auto kreće. Ali..
Danas sam upao u gužvu na Novom Beogradu. Kreni-stani. I temperatura se povećavala. Sa 5 stepeni na 12 stepeni. Čim se raščistila gužva i krenula normalna vožnja, vratilo se na prethodnih 5 stepeni.
Za merenje unutršnje temperature nisam odabrao dobru poziciju uređaja. Preblizu je centralna konzola, koja je vruća od grejanja. Bukvalno sam morao da pomerim uređaj 1cm i počeo sam da dobijam smislena očitavanja. Da li su tačna, ne znam. Naravno zavisi kako podesim grejanje. 

zac

 :aplause: Svaka cast, lep termometar. 
Sugestija, sto ga nisi stavio iznad unutrasnjeg retrovizora, mozda bi tu davao realniju sliku unutrasnje temp. a i estetski bi bilo jos bolje.  :wave:

petar313

@Žac
Imam i ovo, pa nema gde.

Inače, parking senzorima sam prezadovoljan. Ne želim ništa da menjam.

Ako pokazivanje spoljne temperature bude radilo dobro, biće mi dovoljno.

Ne diram ništa do proleća.


VaskezNS

Dva su mesta za dobru montažu sonde termometra koja će "pomoći" da očitavanje spoljnje temperature vazduha bude što tačnije i što manje podložno uticaju toplote motora odnosno lošeg merenja - to je već spomenuto - ili retrovizor ili prednji branik. Prednji branik, i to na što nižoj tački je bolje rešenje jer:
a) u odnosu na retrovizor leti sporije dobija toplotu zagrejanog materijala na kojem se sonda nalazi dok auto stoji u npr koloni i
b) zimi preciznije meri temperaturu vazduha na nivou bližem kolovozu što je bitno kod vrednosti tačke mržnjenja

Sva druga mesta za montažu sonde će vas vremenom zezati - npr. u stubu vrata sonda će htela-ne htela i dok je auto u pokretu "kupiti" određenu temperaturu od isijavanja toplote motora.

Ja sam svoju sondu sproveo iza kom table, pa niže do one okrugle dihtung gume (bem li ga, ne znam kako se zove ta guma) između motornog i vozačkog prostora, pa ispod AK do levog fara i lima iza prednje maske i zalepio je otprilike kod usisa vazduha motora. Iskreno, razmišljam da je spustim niže u branik jer i ovde u stajanju "kupi" temperaturu motora.

Unutrašnju jedinicu sam stavio na kom tablu, u levi ćošak prema šoferki. Nije idealno mesto za merenje unutrašnje temperature ali mi to i nije toliko bitno. Važniji mi je podatak koja je spoljnja temperatura, posebno zimi, a razumete i zašto.
Ovo je mesto za sLogan ;-)

mladja73

 @ VaskezNS  :foto:

@ petar313: mozes da iskoristis Aleksov izum po pitanju montiranja. Ja sam to uradio i mozda bi bilo mesta iznad displeja parking senzora.
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

stalker

Ja sam do sada kupio dva temometra ali ni jednog još nisam montirao.
Razlog je to što nisam zadovoljan ni s jednim budući da svaki koristi dugmaste baterije za mjerenje temperature a to znači da u praksi nekoliko puta godišnje treba skidati termometar i stavljati nove baterije.
Već dugo sam u potrazi za termometrom koji bi imao napajanje sa 12V ali nažalost još nisam naišao na takav.  :(
Razmišljao sam da čak sam izvedem takvo napajanje od onog za backlight osvjetljenje ali kako su svi ovi termometri u pravilu jefitini kineski loše kvalitete materijala za sada sam odustao od tog nauma.

Drgo razlog neugrađivaja je i taj što nisam pronašao idealno mjesto za smještaj unutrašnje jedinice. Za vanjski senzor nemam dilemu, stavio bih ga isključivo kao i kod tvorničke ugradnje u donji dio vanjskog retrovizora.   
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

ppejic

Ja planiram praviti "nesto" sto ce se smestiti u poklopac ventilacionog otvora (centralni-levi), a merice pored spoljnje i unutrasnje temperature, tempraturu rashladne tecnosti i napon akumualtora.

Napajanje 12V, posle kontakta brave.

kiconix

Ne znam koliko koristis klimu, ali razmisli koliko ce ti hladjenje biti bolje ili gore zatvaranjem jednog otvora.

ppejic

Izlazice valjda na preostala 3 otvora :D

zac

#88
A da li ces imati realna ocitavanja unutrasnje temperature, ako senzor stoji unutra, u otvoru ventilacije.  :ces:

ppejic