CNG

prethodna tema - sledeća tema

kiconix

Ako ces mi verovati, bas mi je taxista iz Panceva preneo taj podatak, i tacno je da je tada CNG bio jeftini od LPG, sada je skuplji, ali mene vise brine tezina u Kg i u Evricima, koliko bi trebao da rabim ja tu investiciju?
Mnogooooooo, i jos nema CNG-a na svakom cosku.

markonikolic83

Interesantan podatak,recimo,u Cacku postoji pumpa sa ovim gasom,a crveni taksi sa oktavijama ima ugradjene ove uredjaje,pa ako nekoga zanima,mogu da se raspitam kad prolazim na tu stranu.

kiconix

Mislim da je cena oko 2500e, previse za investiciju.

Bata83

Interesuje me da li ima neko da vozi na CNG posto razmisljam o kupovini auta sa fabrickim uredjajem. Znaci svaka informacija dobro dosla: potrosnja, servis itd.

kiconix

Pa sad, pitanje suvise kompleksno da bi se odgovorilo ukratko.
Savet, auto sa fabrickim cng.
Cekamo Slavka da se javi.  :too:

Bata83

Naravno samo fabricki dolazi u obzir,

slavko_bgd

Koje boje je auto?

jasho


Zoran

Sarajevogas ima podosta auta na CNG.
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Kod mene u fabrici sve linije rade na CNG.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

jasho

#25
Da ali u čitavoj Srbiji imaš jedno desetak pumpi što toče cng od čega su mislim 4 u bgd, znači logistički problematično za bilo kakvo dalje razmišljanje, samo sebi praviš problem, bez namere da bilo koga uvredim sa onim mojim smajlijem ili mišljenjem, u tom smislu i treba shvatiti Slavkov odgovor! Za sada je to tako a šta  će biti u budućnosti ko zna, ali sama pomisao na recimo fiat multiplu sa onim teškim bocama za cng u podu gubim želju :ziveli:

slavko_bgd

E, ali sa tim teškim bocama Multipla je stabilnija pa može da se divlja s njom...još da ima snage u motoru , ihaaa :D

Citat: Bata83 poslato 04.07.2019. - 13:38
Interesuje me da li ima neko da vozi na CNG posto razmisljam o kupovini auta sa fabrickim uredjajem. Znaci svaka informacija dobro dosla: potrosnja, servis itd.


Auto sa fabričkim CNG uređajem je širok pojam, u smislu nov, polovan i koji auto uopšte? Zato je i bilo ono šaljivo pitanje "koje je boje auto" jer za iole dobar odgovor je potrebno iole dobro pitanje.

Uopšteno: prednost CNG-a je isključivo niska cena goriva po jedinici puta. Prednost fabrički ugrađenog CNG sistema je optimizacija motora (snaga, iskoristivost, trajnost motora) i karoserije (smeštaj rezervoara, trasa instalacije...) kao što su npr Multipla ili Zafira. Nedostaci za korišćenje CNG-a u Srbiji uopšteno: pored izuzetno loše disperzije pumpnih stanica i relativno male autonomije je problem sa održavanjem baš tih fabričkih uređaja konkretno na ova dva pomenuta modela. Neovlašćeni servisi ne mogu da rade ništa na tim vozilima jer nemaju ni znanje niti dokumentaciju za ta vozila. Ovlašćeni serviseri nemaju obučeno i opremljeno osoblje za to, iz prostog razloga jer osoblje nikada nije školovano za nešto što se ovde nije prodavalo. A njihova školovanja koštaju poslodavce jako puno. Dalje, ispitivanje rezervoara ( cng rezerovoari nemaju rok upotrebe kao tng-rezervoari, što je sreća jer su ekstrmno skupi) vrši se na najviše 48 meseci , u praksi i dvostruko kraće. Rezervoare ispituje isključivo neka firma u Kraljevu, mislim da je Messer, koga zanima neka gugla. A to znači: demontaža boca sa vozila, slanje (čitaj nošenje) na ispitivanje u KV, ponovna montaža na vozilo pa atest zbog nove potvrde na 2-4 godine.

Potrošnja: iskustva kažu da vozila mase praznog do 1500kg i snagama motora od 70-100ks troše od 4 - 8kg metana, sve naravno zavisno od opterećenja vozila i uslova saobraćaja. Upotreba CNG-a se pokazala kao jako dobra investicija korisnicima koji prave veliku kilometražu u krugu dostupnih punionica (taksi, dostava, itd) .
Eto. Nadam se da sam pomogao.

Bata83

Hvala na odgovoru, odustao od te zamisli bas zbog servisa i jako malo mesta gde ima da se sipa cng.

slavko_bgd

Na žalost, takva je situacija. Inače, pumpa na Novom Beogradu pored Airport-City_ja koja je točila i cng je u fazi rušenja.

kiconix

Ostale:
Plavi most
Bogoslovija
Zarkovo ulaz
Orlovaca
Malo, jbg.