Zvučna izolacija - uradi sam

prethodna tema - sledeća tema

Keka

#105
Malo sam se bavio osluskivanjem buke u kabini nakon intervencije po Peji, i ustanovio sam da jos uvek dosta buke dopire iz pravca B stuba.
Imam utisak da kroz prorez izmedju prednjih i zadnjih vrata pri voznji prolazi dosta vazduha i izaziva sum. Ovo mi je palo na pamet dok sam bio u praonici i zagledao malo skuplja (i bolje izolovana) kola, pa sam primetio da pored redovnog kedera, imaju i gumu koja zatvara spoljne ivice vrata.
Zbog ovog sam resio da uradim nesto po tom pitanju. Naravno, koristio sam cuveni P profil u braon boji. Cena 28 dinara metar.
Postavio sam ga na zadnju ivicu prednjih vrata, na prednju ivicu zadnjih vrata (mora duplo zbog velike sirine spojeva), na zadnju ivicu zadnjih vrata i na dovratak zadnjih vrata.
Na gornju i donju ivicu nisam stavljao, gore zbog gumeno-dlakave tvorevine prema grovu, dole zbog otvora za oticanje vode, a i nema na sta da se dihtung nasloni tako da gubi smisao.
Rezultat: subjektivno imam osecaj da se sustanje iz B stuba smanjilo. Efekat je mali u odnosu na efekat postavljanja dihtunga u keder (intervencija po Peji).



Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


ppejic

Veliki deo buke koja dopire iz "B" stuba potice od samog stuba i nejgove strukture. Stub je izbusen raznoraznim tehnoloskim otvorima....a preko toga dolazi plastican tapacir za rupetinom od pojasa za vezivanje. Sam stub se dole zavrsava pragom vozila, a sve je spojeno sistemom otvora....tako da sva buka koja potice iz pragova kroz stub u rupu na tapaciru ulazi u kabinu.
Ovo je samo razmisljanje.
Slab sam sa slobodnim vremenom, inace bi probao sledece. Improvizovao bih damping prekrivac tapcira B stuba i u toku voznje ga sklonio i oslusnuo razliku u nivou buke.

Peja

DrJekyll

Jel zna neko kataloshki broj izolacije za haubu za Sandera i koliko koshta. I prochitao sam josh ovde da ima izolacija i za firewall, ali ja nisam siguran da li to ima kod mene na kolima, imam paket anbience.
Ako je vec neko postavio ovo pitanje, bar ja nisam nashao, onda se izvinjavam, a u tom sluchaju samo mi pejstujte odgovor.

Hvala
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

krle

#108
Benzinci nemaju,ali se mogu ugraditi sa dizelaša.
Kataloški brojevi za Sandero:
-Izolacija hube 82 00 734 089  
-Kopča (videti prema rupama koliko je potrebno komada)  77 03 077 117  

 


- Obloga fajervola 60 01 550 684
- Kopča (videti koliko je komada potrebno) 77 03 081 227  


 


DrJekyll

Hvala :to:, josh samo da vidim koliko ce da me oderu za ovo + verovatno i ugradnja ovog firewall-a, poshto mislim da se to ne stavlja samo preko, mora valjda i neshto da se skine sa motora, ali haubu cu sigurno sam da namestim.
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

stalker

Još da se mogu vidjeti i cijene ovih obloga. Možda nisu stvarne ali su barem približne. Vjerojatno ni kod vas nisu značajno drugačije nego ove u HRK iz Dyalogisa.
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

krle

#111
Cena izolacije haube za Sandera  nije data u Dialogysu, a za fajervol je oko 45 Eura. Za fajervol je identičan kataloški broj i za Logane sa dizel motorom koji su  proizvedeni posle septembra 2006.g.

wvojin

#112
Citat: Keka poslato 21.05.2010. - 14:50
Stavio sam celim obimom, a cini mi se da treba oko 4 metra, nisam siguran, najbolje da premeris.
Kupio sam pakovanje od 6m diht gume - E profil. Stavljen je celim obimom, ali mi je zafalilo za donji deo vrata. Duzina koja je potrebna za kompletna vrata je oko 4m, sto znaci pakovanje na kome pise 8m (jer se guma deli na pola - spojena je).
Jos nisam stigao da testiram, znacu za par dana pa javljam rezultate. Ne sumnjam da ce biti znacajno poboljsanje.
Dacia Logan 2005, 1.4MPI + LPG,
Dacia Logan 2010, 1.5 dCi

ppejic

Da li je neko možda crevo za usis vazduha zamenio onim od impregnirane tkanine?
Da li je neko možda isprobao da li se čuje promena buke u kabini kada se skine crevo za usis?

Peja

Keka

Ma tu promenu samo tvoje usi mogu da cuju  :lau:
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Daniel

Ja se dobrovoljno prijavljujem da promenim crevo, ovim koje pominje Peja. I jos castim vecerom ako nestane ono urlikanje motora na 3200-3900rpm :ljut:
The good thing about being a pessimist is that you are always either proven right or pleasantly surprised.

Keka

Kod mene je to dranje od 3500-4000 rpm, i ne verujem da ima veze sa tim crevom.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Boka

#117
Evo i ja se malo pozabavio izolacijom haube. Materijal koji je koristen je tkz tepihol narandzaste boje debljine oko 3mm koji je kasnije ofarban crnim sprejem i to sam dobio gratis od Peje, koncasti filc koji je kupljen u radnji za meblove sive boje , debljine oko 7mm i velicine mislim da je 180 sa 160cm za 450din

Najpre je napravljen sablon od kartona i po toj meri isecena oba materijala i zalepljena medjusobno lepkom. Rupe koje su bile potrebne sam izbusio tako sto sam zagrevao zicu u ckari sa cumurom :doh: ,debljine oko 8mm i to je dalo odlicne rezultate. Hteo sam da kazem da su rupe izasle odlicno a na raspaljenu ckaru nisam mogao nista drugo nego da stavim resetku i ispecem malo mesa. :njanja:

Rezultat je po meni vise nego dobar, estetski, a zvucno jos nisam izasao malo na auto put da probam auto.



Na ovoj slici se vidi sipkica koju nisam mogao lepo da vratim na svoje mesto zbog same debljine filca , oko 1cm , pa sam to morao onako zakaceno i na licu mesta da secem makazama tako da sam malo omanuo u tom delu sto to nisam predvideo.Zbog debljine same izolacije prilikom vracanja sipkice na svoj plasticni nosac izgledalo mi je da ce kad tad puci.


Tiple sam kupio u Nisu na auto pijaci dok smo setali Peja i ja, i cena po komadu je 15din. Neke od tiplova sam morao malo da kratim zbog duzine istih.


Cena -450din koncasti filc
      -180din 12 tipla
      -520din 2 crna auto laka, potrosen 1ceo al mi falilo jos malo pa sam morao kupiti jos jedan.


ppejic

Veoma pedantno odradjeno  :aplause:

Kakvi su utisci posle ugradnje?

Peja

Boka

Pa cini mi se da se motor malo manje cuje, al pravi utisak cu vam reci kad prvi put odem autoputem do Nisa i malo izduvam makinu. E da , sad kad spustam haubu cuje se vrlo lepo , onako tupo, na visem nivou. :cul: