Ugradnja gasa Da ili Ne?

prethodna tema - sledeća tema

dzony4

#105
Dragi članovi, od 4 automobila koja sam do sada imao 3 sam vozio na plin i mogu Vam reći da sam se slatko navozao kad sam vozio kola na plin. Ko jednom proba da vozi na plin uvek će voziti. Pre par meseci mi je ugrađen TNG u Logana i sad sam najsrećniji čovek. U životu sve ima svoje prednosti i mane pa i TNG uređaj, ali činjenica je da ljudi sve više ugrađuju gas u kola, pa da se ne isplati ne bi to ni radili. Možda kad se sabere ugradnja, servisi, zamene na duži period dođe na isto kao da vozite na benzin, ali gledano trenutno lakše je ljudima da sipaju više i da plate gorivo koje je jeftinije skoro duplo od benzina. Ja recimo, kad sam vozio na benzin nikad u životu nisam napunio pun rezervoar benzinom, a kad vozim na plin redovno punim bocu.
Tako da, da li je bolje imati TNG ili nije to je relativna stvar, više kome se kako sviđa.

bocca

cene derivata u poslednjih par meseci ponovo sve vise idu u korist ugradnje plina, za sve benzince koji se voze bar 10000 km godisnje. ja posto radim svojim kolima prelazim godisnje oko 25000 km vec godinama. e sad matematika, 8 l benzina po 132 din je 1050 din, a 9,5 l gasa po 63 din je 600 din. znaci, 4 din po svakom kilometru se vozim jeftinije. e sad, do 30000 km gas me kosta 1100 e (950 e ugradnja, 50 e atest, dva puta po 50 e servis). tih 1100 e je 112000 dinara. kada se to podeli sa 4 din ustede po svakom kilometru izadje 28000 km. posto se u voznji na gas trosi malo i benzina i po neka nepredvidjena situacija moze se sa sigurnoscu reci da se ovaj uredjaj otplati do 30000 km. meni je to za 16 meseci. a posto sam i cenu gasnog uredjaja ubacio u lizing masu i na neki nacin ga placam u ratama on ce se otplatiti puno pre isteka lizinga. a posto mislim da cu sa svojom dacijom preci bar 200000km trebalo bi da mi se ugradnja visestruko isplati. oni kojima novac i nije toliko bitan i ne moraju da razmisljaju o ovakvim matematikama ali ja nekako moram. a kao Zuci Racundziji mi je samo zao sto ne uzeh obicnog, belog, 1,4 sandera pa da trosim po 1 l gasa na 100 km manje sto bi mi na godisnjem nivou izaslo oko 20000 din manje. al...

Drajver

Uvek za plin!

Samo treba dobro razmisliti i proceniti godišnje pređenu KM sa  procenom trajanja korišćenja automobila. Da sam kupio novog - uvek ( u polovnjacima sa periodom vožnje i  planiranom pređenom km  na godinu bi svakako razmislio) i svako ko to ne uradi je debelo pogrešio.

PLIN - rules!  :too:

PS. Boca je to realno opisao - nije plin ako nemate oko za matematiku ( ili ste u kredi do guše ) i tačan proračun isplativosti kod svakog individualca/ke i ako nemate planiranu "vožnju" ( kao početni trošak je ogroman isplati se kroz faktor - VREME i tu je kalkulacija...i za one sa kreditpm :) )

dukati

Čuo sam da ima sad da se ugradi u Logana gas za 400 eura, pa jel neko zna kako se kreću te cene ugrađnje. :rtfm:

Keka

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Andrix

Moje iskustvo sa BRC-om je uzas, ukupno sam presao samo 45000 km, a ugradio gas na 5000km, dao tada 1150 e, pa mi na 35000km crkla dizna, koja je nova oko 105e, danas sam isao na redovan servis i dao 4000 din, a pre dve god je bio 2500 din, pa jos i atest, isplaticu ga do 100.000 km uz odrzavanje.Ljudi samo gledaju razliku u ceni gasa i benz ali treba i ostalo ukalkulisati, plus da se malo vozi i na benz, makar kad se upali pa dok se ne prebaci na gas.Sada da imam benz nikad ne bih ugradjivao gas.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

david

#111
Ja predjem godisnje 9-10000 km. Kad bi se meni isplatila ugradnja? Odustao sam.

Zoran

hibernacija, mnogu zaboravljaju dodatne troškove a ima ih mnogo. Čak treba uzeti u obzir da vozilo sa ugrađenim plinom ima manju nosivost jer i taj uređaj teži nekih 50 pa i više kg.Ako ćemo gledati trošak goriva onda je najbolji pogon solarni jer ti je gorivi za dzaba... :rtfm:
Sam svoj gazda - vazda.

sibelius

drugari,na prethodnom autu sam ugradio plin tek na 60000, presao sa njim 40000 i priznajem da sa finansijski progledao, i na novom imam plin.
mozemo diskutovati nasiroko i nadugacko ali generalno plin se isplati samo onim akoji prelaze vecu kilometrazu.jedan moj drugar je za sve godine presao 20000 i sam priznaje da mu se to ne isplati. a ja dvadeset hiljada predjem za par meseci.
finansijski je neuporedivo bolje.
pre par nedela sam isao za leskovac
povratna autobuska karta za dve osobe izadje skoro 4000 dinara. mene su plin i putarina izasli oko 4500 i to samo zato sto ga nisam skidao ispod 140. da sam ga vozio "mnormalno" izaslo bi me jos jeftinije.
dakle moj predlog, ugradnja DA ali samo ako prelazite veliku kilometrazu ili imate nameni da limuzinu vozite duzi niz godina pa da isplatite ulozen novac

Aleks

U najnovijem Auto-Bild-u objavljen vrlo objektivan clanak (bar po meni) na ovu temu.  :ziveli:

kiconix


Loganovac

Nemojte nikad da punite rezervoar, manja je nosivost nego kad je prazan.

Možda ljudi očekuju da će posle ugradnje plina da se voze džabe pa se razočaraju. Imao sam vrlo slično iskustvo kao što je opisao hibernacija, osim što mi je dizna crkla na 22.000, neposredno posle isteka garancije na gasni uređaj i nisam je platio. Međutim, ja sam apsolutno oduševljen činjenicom da se i dalje vozim jeftinije čak i od dizelaša, da nema razlike u vožnji i da mogu bez bojazni da tankujem gde god stignem. Uračunavajući sve dodatne troškove oko plinskog uređaja i relativno malu godišnju kilometražu, ipak se u potpunosti slažem sa Kićom da se uvek isplati ugradnja gasa. Pre nego što zauzmete bilo kakav stav, bilo bi uputno da saberete apsolutno sve troškove za prvih 50.000, 100.000 kilometara vožnje na gas ili, još bolje, u toku celokupnog životnog veka automobila, pa to uporedite sa računicom ukoliko vozite na benzin. I ne zaboravite da auto sa atestiranim "krštenim" uređajem i polovan vredi više od suvog benzinca.
Najbitniji je ipak lični stav - neko ne voli ni da kuva na gas.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Nikolagavijal

Da li vam je poznat podatak da produzenu garanciju 5godina (bilo dobijenu kad je akcija ili uz doplatu) nije moguće ostvariti ako ugradite plinski uređaj,naravno u ovlašćenom servisu.Navodno,max garancija na pl.uređaj je 3 god.(ok ako tako daje proizvođač istog) ali ni garancija na auto u tom slučaju ne moze biti 5 god.Ima li neko ideju zašto je tako? :ne: :bullshit:

Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

dukati

Ugradio danas na . Sutra po dokumenat o atestu i tehnički pregled, i prekosutra u Police.
Lovato - 420 evra. Za sad ne vidim razliku u performansama.
Čep u delu gde je i čep za benzin, s tim što ima nastavak koji se navrće kako bi mogao natočiti gas.
Nadam se da će me dobro služiti. 1. servis džabe na 1000 km, posle na svakih 15000.  :kava: