Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

dzaga

#420
scepo: Smeta li stavit na Stepway zimske umjesto fabrickih dim 195-55 R16 stavit 205-55 R16 ?

loganovac:Ako nije problem, malo bolje objasni...

Odgovor sam dao na pitanje scepo: ne smeta po prihvaćenim pravilima o dozvoljenoj razlici u prečniku točka. Međutim, u tim istim opšteprihvaćenim pravilnicima piše i da ne sme brzinomer pokazivati manju brzinu od stvarne. Ako se pridržavamo nekih pravila onda se treba pridržavati svih tačaka a ne da svako za sebe odlučuje šta prihvata a šta ne. Neko je ovde već napisao da ne treba biti pametniji od stručnjaka koji su napisali pravila zbog naše bezbednosti.
Obrnuti slučaj, da brzinomer pokazuje veću brzinu od stvarne neće izazvati nikakve posledice po bezbednost osim da će vozač, možda, voziti sporije nego što je hteo, i a to do 10% stvarne brzine.   

Za zimske gume je bolje da su što uže upravo zbog sile pritiska na tlo a i ovde važi da razlika u prečniku točka (ne gume) ne treba biti veća od 2,5-3%.

Za bmiillan - vlažni i hladni uslovi ovde  nisu opredeljujući faktor (osim ako ne misliš da to obavezno znači lapavicu, polurastopljen sneg, sneg) nego upravo sila pritiska na tlo tj. veća mogućnost da točkovi "prokopaju" pokrivač kolovoza i dođu do tvrde podloge

bocca

kao sto kaze loganovac, brzinomeri pokazuju vecu brzinu od stvarne taman toliko koliko ce sa ovim gumama pokazivati manju brzinu od stvarne. dakle, stepway sa ovim gumama pokazuje tacnu brzinu na brzinomeru!!! ja sam stavio ove gume, savine eskimo s3+, pre neki dan, vozio po snegu i ledu 50km, naravno umereno, sve bilo kako treba iako su ove gume za nijansu sire, sto nije preporuka. odlicno to prijanja bez obzira na taj 1cm dokle god je voznja normalna. mene vise brine povecana potrosnja jer prelazim puno kilometara a sremac sam u krvi!!! ali sta da se radi kad u zemlji srbiji je nemoguca misija naci 195/55 r16 u decembru, a i matematika sa felnama i gumama r15 nije bas najpovoljnija za sva 4 tocka. pozzz

Mandrak

Ja sam se ponovio sa Gud Jirom UG7+, ali sam morao uzeti nešto veću dimenziju 195/65 r15.
Odlične su, i imao sam utisak da se auto zalepio za asfalt.
Jedina mana je povećana potrošnja goriva.

irenat

Hankook 185/65R15 88T   W440 Za sada super i na ledu!

DrJekyll

BF Goodrich 185/65/15, extra obavljaju posao sada po snegu kasnije cemo da vidimo kako ce se pokazati.
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

Deda

Napred nove Wintere, pozadi treca sezona Wintere. Pre neki dan na najvecem kijametu bez problema. Odusevio sam se. Nisam do sada vozio sve 4 zimske gume, obicno samo na pogonskim tockovima. Razlika je neverovatna i uliva sigurnost...
Preporuka svima koji puno voze: OBAVEZNO sve 4 zimske gume!!!

david

To je istina..

MajorSoul

Posto mi auto ima dosta nizak profil, cim padne sneg ako ne promenim na zimske auto mi ide kao sanke :)
Stare sam bacio posto vise nisu koristile svrsi, i kupio sam sve 4 Michelin zimske gume, kostale ko Svetog Petra kajgana.
(dim.guma 225x45x17).
:wind:
..need more buttons..

wvojin

Pa tebe su gume izasle oko 800€?  :place:
Dacia Logan 2005, 1.4MPI + LPG,
Dacia Logan 2010, 1.5 dCi

perke21

#429
Nova zimska obuća BF Goodrich winter 185/65/15  :lazy:

dzaga

MajorSoul: To je prava investicija u sopstvenu (a i tuđu) bezbednost. Mnogo opravdanija nego raunorazne šminke.

Pretpostavljam da je to za (budući) Daster, takođe.

LeNgenda

Interventno metnute cetiri Sava Eskimo S3 185 60 r15 po oko 6300 dinara komad u Pozarevcu (Loganovcu 10 bambija za brzu pomoc i informaciju). Nema nijedne marke u fabrickoj dimenziji, Winter1 po oko 5700 dinara po komadu, ali nema, a kad nema Tigra, dobra je i Sava. :) Ovaj mali sto je menjao gume, sve cetiri na masini napumpao na 2,2, tvrdooo... Sutra vatreno krstenje, izvesticu o utiscima pre i posle.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Loganovac

 :to: Čestitamo!
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

MajorSoul

Citat: wvojin poslato 23.12.2010. - 21:18
Pa tebe su gume izasle oko 800€?  :place:

550-600 eur tako nesto.
:wind:
..need more buttons..

david

Koliko god da jesu spas su za ovako vreme..