Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

Lazar@

Stavljen zimski set 195-55-16
Lauffen, treca sezona, 5-6mm sare.

Skinute ljetnje 225-45-R17

Trebace malo privikavanja, auto se bas mnogo vise naginje i drasticno losije drzi.Volan mnogo laksi

Na 16 je malo udobniji, ali zimske su dosta bucnije.





Andrix

Moje wintere vec 7-ma god i dalje mekane, ja to odredjujem po subjektivnom osecaju u odnosu na pritisak, dok su ,recimo, letnje osetno tvrdje. Mada bice da cu sledece god sve da menjam, vise zbog starosti nego vidljive potrosenosti. Mozda je i do km- zimske presle 18000 a letnje 28000
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

KizaHood

UH!!!  :ha: Da li je ovo realno?!

https://www.youtube.com/watch?v=atayHQYqA3g

Tvrdi se da je 2WD sa zimskim gumama prohodniji nego 4WD sa letnjim i to MNOGO... Deuje kao pristrasno finansiran test...


Isti lik ima i test 2WD zimske vs 4WD All-Season, koji deluje mnogo realinije...

Zoran

Bilo kakva zimska, bolja je od najbolje ljetne.
Vjerujem da ima pristrasnosti.
Sam svoj gazda - vazda.

Veterinar

Bacio danas deset i po godina stare Kleber krisalp 2. Voze se osam godina tokom zimskih meseci, prešle su između 85 i 100 hiljada kilometara.
  Sara odlicna (za tu kilometrazu) , oko dva milimetra od indikatora potrosenosti. Utisak plastican, zimi imam utisak da se ne troše skoro uopšte, a to potvrđuje njihovo gotovo isto stanje na kraju svake zimske sezone, tri godine unazad.
Mikropukotine između sara napravile su pravu mrežu. Na rubu gazece površine, na granici sa bočnim stranama gume su celim obimom ozbiljne pukotine. Nisu (bas) toliko primetne, ali kada se izduva guma, pa se stisne gazeca povrsina - Bože sačuvaj.

slavko_bgd

Trajala k'o šampon od koprive  :)

Deset godina je sasvim pošteno služila i vreme je da ide dalje.  :ziveli:

glavonja3

Nabavio 4 zimske Lassa SnowWay 4 185 65 15 turske 27. sedmica 2021. godine DOT.

Cena jedne 5.150 din. Balansiranje 4 x 200 din. Ventili 4 x 150 din.

Ventili su promenjeni jer su u 2 ventila iglice propale u dubini i gume su bile ispumpane. Gume na tockovima su stajale 2 godine neupotrebljene u garazi. Stare gume Vintere.

Balansiranje je duze trajalo jer je navodno bilo tesko naci kakve metalne tegice za balans treba staviti. Inace, to su Zeljkove (Particco) felne koje su poprilicno korodirale spolja.

dekiv68

Korektne cene

glavonja3

Sto se tice cena gume, nasao sam nekom sajtu i jeftinije ali dok dodje sa dostavom, to ispadne isto. Ima i veca cena za iste gume.

Sto se tice ostalih radnji oko guma, secam se pre 10 godina da sam kod istih u toj radnji za cenu guma dobija sve besplatno: skidanje, ventile, balansiranje i postavljanje. Za Macvu to je osrednja cena rekao bih, ni preskupo ali postoji i jeftinija usluga.

Inace ove gume sa izabrao sto u segmentu jeftinih guma imaju B oznaku za prijanjane na kisi. Sve ostale u tom cenovnom rangu imaju C.

astmario

#2244
I meni je doslo vreme za zamenu zimskih guma, Good Year Ultra Grip su me sluzile vec 9 sezona, malo prelazim pa mesa ima dosta ali su vec plasticne.
Razmisljao sam o Kleber Krisalp HP3, ali je pitanje da li vredi doplate za Hankook W*icept 2, ili mozda BF Goodrich g-Force Winter 2 za voznju po gradu?

astmario

Pazario i namontirao na felne Hankook W*icept 2 W452, placene 5350din po komadu, plus montraza, balansiranje i ventili kod lokalnog vulkanizera dodatne 3000din. Sada idu u podrum pa na jesen na kola i prenosim utiske.

dzule

Gde si kupio gume?

astmario

Xgroup ali nisam siguran da mogu da ih preporucim, isporuka je bila po dogovoru za 1 dan ali iako je garantovano sa su sveze, uvezene iz fabrike pre 2 meseca, DOT je iz 2020 godine.

dzule

Ok, hvala puno

Keka

Stigli taze testovi. Bez velikih iznenadjenja i pomeranja. Voljeni Tigar (nova sara) ocekivano katastrofa na mokrom sa 39,1m zaustavnog puta pri 80 km/h, sto je u odnosu na prvoplasirani Bridgestone i 32,1m skromnih 7m razlike ili skoro dve duzine auta. Losije su samo kineske gume brendova kojih nema kod nas, znaci po mokrom ubedljivo najgora guma na trzistu.

https://www.autobild.de/artikel/winterreifen-test-10811081.html
https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/winterreifen/225-50-r17/alle-testergebnisse/
https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/winterreifen/195-65-r15/alle-testergebnisse/
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!