Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

manijac

Ja na mom Loganu nazad vozim
Fulda kristall montero 2 185-60-15  a napred Michellin Alpin 185-60-15 neznam kako se ponasaju na snegu jer sam uzeo auto pre 8 dana.

oliver83

Stavio sam sve 4 zimske Winter 1 (3 sezona), zaista su vrlo malo potrosene, trajace verovatno jos dve godine  :zloca:
Cena sa montazom i balansiranjem 1200 din (nemam felne za zimske gume).

Lazar@

pazario danas za drugi auto(ne za daciju)
dvije tigar winter1  185-65-r14...cijena po komadu 45e + 3e balansiranje  :dance:  takodje pazario banner akumulator 62ah 55e...
Sto se guma tice ne znam,ovo je prvi dodir sa tigar gumama,sara nije bas nesto ozbiljna,guma ima mesa i mnoogo je meksa od ljetnjih kormoranki(koje su sad na zadnjim tockovima)...vidjecemo,kakva su vasa iskustva sa tigar gumama? Imao sam osjecaj da mi auto pluta bukvalno,malo slabije reaguje na volan...a i moguce zato sto trenutno napolje ima preko 20c...taman da im sagorim malo onaj prvi sloj  :njanja:


Nisam imao vremena da pitam vulkanizera jer sam zurio,zna li neko koliko su  para 16'? i da li ih uopste ima u toj dimenziji(195-55-r16 ili 205-55-r16)?

ppejic

Upravo pozadi namontirah  felne od pretprosle godine sa Winter1.

Sledece dve godine nema pipanja, potom cu Wintere sa prednje osovine premestiti na zadnju, kupiti dve nove Wintere i tako u krug.

miki-bgd

Ljudi, sta bi na kraju sa zakonom, da li ce zimske gume biti obavezne od 1. novembra, ili kad padne sneg? Sacekao bih sa stavljanjem dok se ne spusti temperatura malo, a ne na 20 da vozim zimske.

Veterinar

Ne znam kakve su zakonske odredbe, ali cuo sam da je donesena uredba po kojoj je obavezno na vozilu imati zimske gume u zimskim uslovima (dakle, sneg i led) i da ove godine nece biti kalendarskog "obuvanja". Gde sam to cuo, nemam pojma.

manijac

Danas bilo u novinama.
Ako ima snega i leda su obavezne , a ako ga nema ne.
Lanci su obavezni van grada ali ne na tockovima, samo u uslovima za to.

saša61beograd

Citat: PPejic poslato 22.10.2012. - 16:35
Upravo pozadi namontirah  felne od pretprosle godine sa Winter1.

Sledece dve godine nema pipanja, potom cu Wintere sa prednje osovine premestiti na zadnju, kupiti dve nove Wintere i tako u krug.
Uporedni test zimskih guma u novom Autobildu u koji je ubačena i referentna letnja i all seasion guma pokazuje sledeće:
-Zimske su na mokrom lošije od letnjih i all season guma
-Zimske su na suvom drastično (!) lošije od letnjih i all season guma
S obzirom da kod nas letnji uslovi,i približno letnji,vladaju 9-10 meseci mislim da je Pejino rešenje veliko odricanje od optimalnog.
Ne solim pamet nikome jer i sam nemam letnji i zimski komplet nego vozim all season gume i svestan sam da ponešto gubim zbog toga.Ipak,ako se koristi jedne gume cele godine to bi trebalo da budu all seasion gume ;leti su bolje od zimskih,a zimi su bolje od letnjih.
Savine svesezonske gume koje vozim bile su oko 10% skuplje od Wintere kad sam kupovao.

Keka

Koja je temperatura na testu?

Bilo bi lepo da to skeniras i okacis.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


ppejic

Ljudi, znam sve ja to sto pricate, ali nema se para. A i da imam para, opet imam problem sa 14" felnama, j****la ih ta dimenzija.

Sa druge strane, svi testovi su bazirani na ekstremnim uslovima ispitivanja, odnosno ekstremnoj voznji. Moj nacin ekspoloatacije jeste ektremno-penzionerski, pa sumnjam da ce tih 10-20% razike biti od prevelikog znacaja.


Keka

#1061
Citat: saša61beograd poslato 22.10.2012. - 18:28
-Zimske su na mokrom lošije od letnjih i all season guma
-Zimske su na suvom drastično (!) lošije od letnjih i all season guma

Ovo je test all season guma.

Koliko vidim iz prilozenih testova, razlika na mokrom je mala i mnooogo manja od toga koliko su letnje losije po snegu od all season. Cak su all season bolje po pitanju akvaplaninga.

Dalje, na suvom je testiranje vrseno pri visokim temperaturama, sto je naglaseno u tekstu. Zimi bas nema visokih temperatura napolju, tako da i ovu razliku ne treba uzeti zdravo za gotovo.

I dalje nisam ubedjen da su letnje gume bolje od zimskih u uslovima kada je temperatura ispod 7 stepeni, bez obzira na vrstu podloge.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


LeNgenda

#1062
Da ne komentarisem ceo test, mene je ovo dodatno ucvrstilo u stavu da je Sava Adapto mozda i najbolji izbor, ne samo u svojoj klasi, vec i u odnosu na posedovanje dva kompleta. Kompromisi su prilicno prihvatljivi u odnosu na ustedu u novcu i prostoru i pojednostavljivanje odrzavanja.

https://www.internet-prodaja-guma.com/auto-gume/sava-185-65-r15-adapto-ms-88h/522342/
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Vladimir

Ja cu verovatno sledece nedelje da odem do vulkanizera i da stavim zimske umesto letnjih guma.
Cele godine sam planirao da kupim jos 4 celicne felne i da samo izmenjam tockove posto imam set letnjih i zimskih guma ali za sledecu sezonu ih sigurno kupujem.
Winter1 su u pitanju, kupio sam ih pred proslu zimu i bas sam zadovoljan kako su se pokazale.
Tacno osecas kad das gas po snegu da guma zagrebe i da kola ostaju na pravcu, dok gledam kako ljudi sa letnjim gumama proklizavaju i jedva krecu.

miki-bgd

@Vladimir
Kad budes bio u BG, svrati do firme ttd, imaju celicne felne 15" za 3600, jeftinije neces naci. :wave: