Felne

prethodna tema - sledeća tema

drzarkod

 :too:...i ja sam na alu felne bez problema stavio fabričke tj. moj vulkanizer i isto paše ko pedu na šuno što bi reko Keka.

petarkarma

Sigurno na neke felne od drugih proizvodzaca i nepasu moguce je da su kratki il konus ali eto ako neki kolega zeli da uzima felne najbolje od reno il dacia bar da nema dodatne troskove  :ziveli:

Loganovac

Citat: petarkarma poslato 26.02.2015. - 19:32
Epa drugari moram da vas razocaram niste bili u pravu !!!
...
Dakle felne imaju konus kad se stavi sraf nalegne skroz kako treba.
...
Ako mene pitate kao inziner ja srafove sa podloske konusne nebi stavio zato sto onda taj konus gubi funkciju  onda imate najobicnis sraf i to jedino sto je bolje lakse se odsrafe

E pa drug, ne znam tačno na šta milsiš, ali smo uglavnom u svemu bili u pravu.  :D

To što kažeš da nalegne kako treba, verovatno misliš na ugao konusa - jeste, uklapa se, isti je ugao na vijcima za alu i čelične felne.
Međutim, nije to u pitanju kod specijalnih vijaka za alu felne. Čelični vijak hoće da "lepi" za aluminijum tako da pritezanje velikim momentom može da deluje abrazivno na površinu aluminijuma, da pri zavijanju napravi brazgotine i skida materijal sa aluminijumskog konusa. Iz tog razloga postoji i specijalna vrsta vijaka sa koničnom čaurom koja nalegne na aluminijumski konus felne i tu se zbog velikog statičkog trenja "zalepi", a po njoj klizi konus samog vijka. Na taj način ne dolazi do gore opisane pojave oštećenja aluminijumskih konusa.
Iako nisam od te fele inženjer, moram da te podsetim da konstruktivno vijak može da bude samokočeći, to zavisi od ugla navoja i trenja, dakle neće doći do odvijanja ni tih specijalnih vijaka, baš kao da si stegao čelične felne "običnim" vijcima.
Dodaću još i sopstveni slučaj - kupio sam nemačke Dezent aluminijumske felne, uz koje sam dobio set vijaka bez konične čaure. Stežem ih "sa razmevanjem".  :hihi: Njihova dužina navoja nije ista kao za čelične felne jer na mojim alu felnama ima znatno više "mesa" nego što vidim na tvojim slikama, ali u oba slučaja vijci štrče isto - ne sećam se najbolje koliko, ali merio sam tada i rekao bih znatno manje nego što se vidi na tvojim slikama.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

ivan-bgd

Koristim iste šrafove ili ti vijke za obe vrste felni evo već 3,5 god.

petarkarma

Nebi ulazio u dublje diskusije felne su me kostale 120 eur i nema logika da ja bacim xx eur za srafove da nebi ostetile . Da bi kupio skupe nove felne mozda bi razmisljao ali ovako ne. Kako i da je evo slikice kako promenio lik autic :)

ppejic

Lepo izgleda, Reno-ova  felna a Fiat style ;)

trajce

Ubavo, ubavo  :aplause:

Saja174

Nije sad nesto da istice auto, ali je sasvim O.K., rekao bih djeluje otmjeno i gospodski.

Sto se tice ovih sarafa, pusti filozofe, i ja iste koristim na Cee'd-u i za celicne i za alu, i vjeruj mi aluminijski konus je i dalje ko nov, nigdje packe nema. Tako da samo opusteno, i uzivaj.

Loganovac

Za one što ne paze na času da napišem da i pojedini filozofi koriste iste vijke za čelične i alu felne.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

ppejic

@petarkarma

Da li mi se čini :ces: ili si stavio 14" felne?

Loganovac

Jel to neka anketa?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

staracstol

@petarkarma: Kakva ti je to logika? Znaci skupe felne treba da imaju odgovarajuce srafove a jeftine ne? Pa bez obzira na cenu, istu glavu voze.

petarkarma

@PPejic : Ne felne su 15tice a gume sta mi dali sa auto samo sto sam uzeo u decembar pa sam odma izvadio letnje gume pa sada mu dosao red. Mozda samo tako vizuelno izgledaju manji.

@staracstol: Ja sam postao clan foruma da naucim nesto pametno a ne da se sa neko svadzam. Logavovac mi je dao njegovo objasnenje zasto misli da treba takve srafove da se neosteti unutra konus. Ja ti kazem da fabricke srafove odgovaraju na reno felne i u konus i duzinu i sve a koja ti je tebi logika da mislis da neki turcin sta proizvodi strafove u nemacku u garazu su bolji nego fabricki???


Andrix

Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

ivan-bgd

Da spustimo loptu i da nastavimo sa temom...... a felne su lepe i lepo mu stoje. :too: