Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

bocca

lovac, nemas ni tigar ni sava gume u originalnoj dimenziji za stepway-a. samo ove malo skuplje varijante. a na felne R16 nemas ni sirinu guma od 185, mada bi one bile najlogicnije resenje. mislim da ima za neka teretna vozila samo. znaci, ili malo skuplje gume u originalnoj dimenziji (od 11000din pa na vise) ili alternativno resenje sava, tigar 205/55 R16 (oko 8500din) sto je malo presiroko za tu tezinu kola al ajde. ja sam odabrao tu alternativnu varijantu i uz neku umerenu voznju nije bilo problema.

Keka

Treca, najjeftinija i najefikasnija varijanta je: 4 celicne felne za Sandero i 4 gume 185/65R15. Izadje jeftinije nego 4 zimske gume u fabrickoj dimenziji.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


lovac

Ljudi, hvala na savetima - iskreno rečeno niste me baš oduševili. Skupa zabava!
Ali kada smo već kod ove tematike; koliko bi otprilike koštale 4 čelične felne od 15 cola, plus 4 zimske gume 185/65 R15, naprimer Tigar?
Kod mene u Herceg Novom toga nema, moraću poći ili u BiH ili u Srbiju da pazarim. Problem je u tome što kada zamenim gume - ove letnje sa sve felnama moram doneti kući ........

rookie

Ako je neka pomoć, ima u Tivtu (ima i na još par mjesta) Castellana (www.castellana.co.me).
Ne znam za druge ali u Tuzima imaju dobru ponudu i izuzetno su ljubazni i znaju posao. E sad, ne znam za Tigar.

lovac

Hvala na pomći - upravo sam skinup cenovnik Tigar, Sava, Fulda i Goodyear pa ćemo odlučiti šta nam je činiti - kada ih proučim.
Od prve vidim da je ovaj poslednji preskup za moj džep: 4 zimske gume u originalnoj dimenziji za stepway koštaju oko 800 evrića.

Još jedno pitanje: koliko mogu koštati (prosek) obične čelične felne od 15 cola ?

Zoran

Negdje sam vidio (možda kod Željka) 35 - 40 eura/kom,
Sam svoj gazda - vazda.

zac

Zoki, to je verovatno cena novih? Treba naci polovne sigurno su dosta jeftinije.

gromovnik

Polovne čelične fene su 10-15€ komad. I ja planiram da kupim polovne, ali tek na proleće kad budem kupovao nove letnje gume.

Zoran

Jeste cijena za nove ali je teško naći polovne 15 coli a uz to da štima i ET  :wave:.
Sam svoj gazda - vazda.

lovac

Nove su skupe.
U tom slučaju jeftinije je kupiti 4 zimske gume od 16 cola, pa ih svake sezone menjati!

Nemam ideju gde bih u Herceg Novom ili bližoj okolini mogao da nađem polovne čelične felne od 15 cola. Ima li toga u Trebinju?

gromovnik

Jesi se raspitao kod lokalnih vulkanizera?

Loganovac

Ljudi, o zimskim gumama bi trebalo da pričamo, ne o polovnim felnama!
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Keka

Ako su 4 GY zimske gume 800 evra, kako je onda skup sport uzeti cak i nove felne kod Zeljka? One su 150 evra, a Tigar za njih je reda 60 evra komad sto ukupno izadje manje od 500 evra sa balansiranjem i montazom.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


lovac

#613
Loganovac, jeste priča o zimskim gumama - ali gume ne možeš montirati bez felni.
To znači da je priča opravdana, gledajući sa aspekta isplativosti: šta kupiti?
Samo zimske gume, ili zajedno gume i felne? Taj problem je posebno izražen ovde kod nas, na primorju, jer relativno retki odlasci tokom zime u unutrašnjost zemlje, gde su zimske gume obavezne, treba posmatarti kroz prizmu ekonomske isplativosti.
U unutrašnjosti se skoro pola godine (prema važećem zakonu) moraju koristiti zimske gume, i tu se investicija isplati, a šta sa primorcima koji u toku zime putuju u unutrašnjost zemlje jednom, dvaput? ....  
Moraš priznati, da nam džepovi nisu baš duboki, pa svi razmišljaju o najekonomičnijem rešenju.
Još jedno opravdano pitanje: da li je na primorju opravdano koristiti zimske gume, kada je dnevna temperatura redovno preko +7 stepeni?

Zapravo, ja mislim da je jedna od svrha ovog foruma razmena iskustava, radi rešavanja nastalih problema u održavanju automobila dacia, i felne su spomenute u tom kontekstu.

Edit Loganovac: kao prvo da podsetim da rasprava ove vrste nije dozvoljena na Forumu, ako mislite da je admin/moderator pogrešno reagovao, postoje privatne poruke upravi Foruma. Ovde se priča o zimskim gumama. Ako si hteo priču šta je isplativije trebalo je da pokreneš temu sa tom tematikom - verovatno se i sam slažeš da priča o kvalitetu kompaunda gume, šarama i ostalim specifičnostima zimskih guma ne ide sa pričom o tome gde se mogu kupiti nove ili polovne felne. To i jeste u opisu poslova moderatora, a od svih nas se očekuje da poštujemo pravila, zato molim da se uzdržite od ovakvih javnih rasprava sa Upravom Foruma.

speedo

Citat: lovac poslato 12.08.2011. - 18:51
Još jedna stvar me interesuje: da li je i u BiH obavezno imati sve 4 zimske gume ili samo 2, na pogonskim točkovima kako je to do skoro bilo u Srbiji?
U Bosni i Hercegovini obavezna je zimska oprema u razdoblju od 15.11. do 15.4. (zimske gume na svim kotačima ili ljetne gume s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg pripravnim za postavljanje na pogonske kotače).


Ako nema snijega možeš proći i sa ljetnim gumama, ali zdrav razum govori da su na snijegu ljetne gume nemaju šta tražiti, te da lanci pomažu i zimskim gumama.
U principu ako putuješ u južne krajeve BiH kada nema snijega zimske gume ti ne trebaju, ali ako ideš sjevernije i u planinske krajeve četiri zimske gume su najrazumniji izbor.