Stepway - ventilator hladnjaka. Koliko vremena do gašenja?

prethodna tema - sledeća tema

Szerbo

Poštovani forumaši,
interesuje me koliko vremena protekne dok vam se ventilator automatski ne ugasi (nakon gašenja automobila). Pretpostavljam da zavisi od spoljne temperature i zagrejanosti samog motora.
Na mom bivšem automobilu (hyundai) trajalo je po koliko se sećam dosta kraće nego na Stepway-u.
Kada je toplije (kao što je bilo danas  :c0: ) upali  se kad stanem da otvorim vrata od garaže, uteram auto, izađem i još jedno minut radi dok se ne ugasi. Želeo bih čisto da mi neko napiše da li je to O.K. za Stepway.
Pozdrav i hvala na odgovorima.

Zoran

Kod mene (sandero 1.4) nikada nije radio ventilator poslije gašenja motora ali na mjestu ako motor radi hoće se upaliti i radi minut dva i ugasi se.
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix

Nista neobicno, ako zaboravim da sacekam da ugasi dok motor radi, upalim ponovo (kad upali ventilator) i sacekam da ugasi drugu brzinu (par sekundi).

bocca

mislim da mi je ventilator radio samo jednom nakon gasenja. proslog leta, do vikendice, a poslednjih 400m je prva, druga. ne secam se koliko je dugo radio.

hobbista

Citat: Szerbo poslato 12.03.2011. - 21:06
Pretpostavljam da zavisi od spoljne temperature i zagrejanosti samog motora.
Sve si sam odgovorio :)  Nekada se ne upali opšte, a nekada zna da vrtiiiii.
Dešava se i da se ventilator upali 10-20 sekundi posle gašenja motora (zbog prestanka cirkulacije rashladne tečnosti).
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Szerbo

Hvala, na odgovorima.

hobbista

off topic
Avatar je odličan. To se sa Dačijom ne bi moglo dogoditi :)

Aleks

Kod mene se retko desava 1.4ccm, par puta leti ali to traje kratko, nisam merio ali mozda 1 do 2 min. Mada se desavalo da ukljuci kada ugasim motor ali i to traje mozda minut.

silent

I meni se desavalo da ventilator nastavi da se vrti posle iskljucivanja motora i tada uvek ostanem pored kola da sacekam da se iskljuci, a to traje i do minut-dva. Nemam poverenja da ga ostavim samog :)
Otkud znam, zalepi se neki kontakt, on nastavi da radi u beskraj i eto belaja...

Loganovac

Nema šanse da radi u beskraj, samo dok ne isprazni akumulator.  :laugh1:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

silent


Loganovac

Nema bojazni te vrste, ventilator je aksijalni - sam sebe hladi.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

silent


Dragan

Ne razumem zasto ventilator radi posle gasenja motora kada pumpa za vodu ne radi a prirodnom cirkulacijom ? Hladjenje motora vazdusnom strujom ventilatora je slabo. Meni se uvek ventilator ukljuci nakon duze voznje u prvoj brzini po toplom vremenu.Temperatura motora ne prelazi 4 crte.

hobbista

U tvom pitanju je i odgovor :)
Davač temperature rashladne tečnosti je na glavi motora, koja je ujedno i najtoplija. Kada pumpa prestane da vrti, na davaču se temperatura poveća za par stepeni, jer ne kruži voda, pa se uključi ventilator.
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Keka

Prirodna cirkulacija bez pumpe ce pre ohladiti glavu nego vazdusna struja ventilatora.

Po ovoj vrucini kad parkiram sacekam da se ventilator iskljuci pa tek onda gasim motor.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!