Preporuka za novi akumulator

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

#210
Prema planu, posle skoro 5 godina, zamenjeno preplaćeno švapsko g*vno Bosch Silver S4.

Mala retrospektiva:
http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=1407.msg64120#msg64120
http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=775.msg158630#msg158630
http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=686.msg171188#msg171188
http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=1470.msg183106#msg183106

Dakle, nije se ništa bitno promenilo u funkcionisanju akumulatora, ali odlučio sam da neću da dočekam još jednu zimu sa njim u kolima. Već posle nekoliko meseci od kupovine počeo je da zeza kod startovanja, da ozbiljno "štucne". Imam svedoke koji su me par puta značajno pogledali... Posle pređenih 170km u cugu, kao da mu nije bilo dosta punjenja, ugasim motor i posle par minuta ga startujem da bih ga preparkirao - proguta knedlu od kilo!
Mislio dam da se opet izujem i kupim neki brend, kad juče ujutro mi se upali sijalica: kako nas (mog oca i mene) nikada Trepča nije izneverila niti podjebavala, nije ni Black Horse a ovo švapsko g*vno mi živce pokida, dotle da sam počeo da vozim bez upaljenih svetala danju, da sam se "prevaspitao" kako ću otvarati i zatvarati prozore (ne više oba istovremeno već jedan po jedan i to gledam da sam u nižem stepenu prenosa, u obrtajima  :banghead: , za kraće relacije po gradu prestao sam otvaram sve prozore da se izluftiram ko čovek nego ih odškrinem samo po pedalj tek da bih preživeo...) - sve da se g*vno ne bi ispraznilo! Pa bre sa Rumunom (Rombatom) sam se nekada vozio bez brige, dok je trajao nije me ni on zezao, a ovome treba da titram jajca  :doh:
Iz svih gore navedenih razloga odlučim juče da mi je dosta fenserica i odem u najprometniju i najjeftiniju prodavnicu auto delova u gradu sa namerom da kupim najjeftiniji akumulator koji mi preporuče. I kupim Bugarina, Magnum, istih karakteristika kao što su i ovi pre njega bili - 60Ah, 540A. Garancija 25 meseci, priložen spisak ovlašćenih servisa, ima i u Požarevcu...

Cena 5.200 dinara - 800 mi dadoše za ono đubre = 4.400 dinara!  :cool:

Neću da pišem još ništa o utiscima, sačekaću...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Sir Oliver

Potpuno si u pravu. Po meni, ispravno si postupio.
Više od decenije sam bio u veleprodaji akumulatora. Uvek sam nekako mislio da je bolje platiti kvalitet koji će da traje, nego kupovati neku boraniju i mal mal menjati. Naročito što sam sa uvoznicima Varte Torex Co saradjivao svakodnevno i bio u odlicnim poslovnim odnosima. Mogao sam da se zakunem u Vartu, Bosch...itd. Svojevremeno, moj rođeni brat uzme, na moj nagovor, Silver Vartu, koja mu crkne 10 dana po isteku garancije. Platio je nesto preko 100e. Hteo da crkne od muke. Konsultujem se sa serviserom ovde kod mene i upamtim njegovu rečenicu: uzmi brate najjeftiniji, imas 2 godine garancije. Em je duplo jeftiniji od "brendiranih" em ako crkne u te dve godine miran si. Ako crkne 2 dana po isteku garancije, nece ti biti zao, jer ga nesto i nisi puno platio. I u pravu je.
Sad čitam tvoje iskustvo. Ista priča.

I drink to make other people more interesting.

Aleks

Ja sam tako postupao sa Loganom I Kadetom poslednjih nekoliko godina. Odem u Delmax i kupim najjeftiniji sa najdužom garancijom, naravno propisanih karakteristika. Logana sam prodao sa nekim Polar akumulatorom a Kadeta ću uskoro, takođe sa nekim ŽNJ.

Zoran

Vjerni sam korisnik TopLa (crvena). Jeftin a dobar i dugotrajan (čak i po desetak godina).
Sam svoj gazda - vazda.

speedo

Cijenjeni administratore, da nije trebao akumulator sa obratnim rasporednom polova?

Inače, od ranije nemam neko posebno iskustvo sa Bosch akumulatorima. Znali su potrajati i manje od četiri godine, a među skupljima su uvijek.

Na Sanderu fabrički Rombat ulazi u šestu zimu. Trebao bi da izdrži, ali ako i rikne neću biti nezadovoljan.

saša61beograd

Ova teme,a i neke slične,gotovo da nema smisla.Iz mnogo razloga:
-vek trajanja akumulatora zavisi mnogo od uslova korišćenja kola,nekome će "x" akumulator trajati dugo,nekome će isti takav jedva dobaciti do isteka garancije.
-ako mi akumulator traje 7 godina,to je vrlo ok.Ali,7 godina kasnije isti taj brend će promeniti vlasnika,tehnologiju ili već nešto i to više nije to,prethodno iskustvo ne vredi ništa.
-vreme koje je akumulator proveo u prodavnici nekad bude i po godinu dana i to sigurno ima značaj.A proizvođači uglavnom to kriju pod nekim šiframa,a trgovac će naravno uvek tvrditi da je svež i odličan!
-akumulatori najčešće crkavaju iznenada i bez najave.Tako je crkao i moj Rombat prošle godine.Sticajem okolnosti imao sam dva sate da izaberem i montiram novi.U takvim okolnostima sva moja prethodna istraživanja i planovi su pali u vodu,morao sam da kupim prvo što sam našao a da je ličilo na dobar izbor (kupio sam Fiamm,a kakva je znaću tek za neku godinu).

Ispada da zaista ne treba bacati pare na najskuplje,izbor akumulatora je skoro kao lutrija.

Zoran

Od vajkada auto koristim u sličnim uslovima (60 000 - 100 000 km godišnje). TopLa akumulatori su mi uvijek trajali bar 7 godina. Evo i Rombat za koji dan puni 7 godina. Razvikana Vesna je crkla nakon 18 mjeseci. Nikada mi akumulator nije naprasno "crko". Izgleda da ću to iskustvo sa Rombatom imati... :wave:
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Citat: speedo poslato 02.10.2016. - 13:08
Cijenjeni administratore, da nije trebao akumulator sa obratnim rasporednom polova?

Ne znam šta je obratno, onaj koji sam kupio je taman kako treba.  :to:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Sir Oliver

U pravu si Zoki. Toplini akum. su se stvrano dobro pokazali dok sam bio u tim "vodama". Nisam prisutan vec vise od 2 godine, tako da ne mogu da tvrdim kakvi su sada. Ostajem pri tome, da je u ovo "za*ebano" vreme, bolje kupiti buraniju sa garancijom od 2 godine, pa posle "Jovo nanovo".
I drink to make other people more interesting.

Zoran

Koliko sam po kafanama čuo - neki Fordovi (Eskort)  imaju naopačke polove... :ne:
Sam svoj gazda - vazda.

speedo

Citat: Loganovac poslato 02.10.2016. - 14:51
Ne znam šta je obratno, onaj koji sam kupio je taman kako treba.  :to:

Sudeći po ovoj drugoj slici, i plus i minus su trebali biti na istim pozicijama, samo na suprotnoj strani, prema naprijed. Vidim da se kabl minusa prevlači preko akumulatora, a od plusa mi je nekako previše zavijen. :ne:

mladja73

Pogledaj drugu sliku i videces da su polozaji stubica identicni.
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

speedo

Upravu ste, to je ispravan položaj, moja greška. I na mom Sanderu je taj raspored + i -. Izvinjavam se. :c:

LeNgenda

Vidim ja da cemo svi u Temisvar po Rombat.

Ili bar u Resicu.

Moj krajem novembra puni sedam godina, zakasljao se nije.

Al zato na leru, bez potrosaca, alternator gura 14,7 volti.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

david