Održavanje u sopstvenoj režiji

prethodna tema - sledeća tema

petar313

#780
Urađen servis u sopstvenoj režiji.

Delovi su koštali 3760 din. (Filter ulja, Ulje ELF Excelium 5w40 - 3 litre, Filter vazduha, Polen filter)

Utrošio sam današnje pre podne, ali sam paralaleno radio i druge poslove.

Oprao i detaljno pregledao auto. Skrpio držač filtera goriva i prednji nosač auspuha.

Evo alata s kojim sam, bez po muke, ispustio ulje i skinuo filter ulja.



Loganovac

 :to:

Šelna je super, gde si to pronašao? Ne znam samo da li je ova kvaka pravo rešenje, jel nije bilo zazora i da li si morao da obrađuješ četvrtku?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

petar313

#782
"Šelna" je kupljena na Rumskom vašaru pre nekih 15 godina. Prodavano je kao ključ za uljni filter. Urdila mi je posao. Na našim autima nije idealno pristupačno za takav ključ. Bilo je prostora da se okrene samo milimetar ili dva. To je dovoljno. Posle može i rukom.
Kvaku sam morao malo da stanjim. (Vidi se na slici.) Sad paše savršeno. Nema zazora.

drzarkod

#783
@bmiillan
i na zapadu gde je interval zamene 30000 km ili 12 meseci. ulje se degradira i stajanjem u motoru, te ga je potrebno zameniti
na godinu dana čak i ako je auto vožen par stotina kilometara.

Da li u akcijama prodaje auta sa lagera ( bile Dacie iz 2012 g. ) menjaju ulje pri prodaji koje je stajalo preko 1 g u nevozenom ili tek testiranom motoru ili cekaju prvi servis koji onda pada na 2g. ( Sta mislite ? : )  :ces:

miki-bgd

Naravno, ulje se menja a takodje radi prevencije menjaju se i filteri. Benzin se vadi iz rezervoara, sipa se svez.

bmiillan

Citat: miki-bgd poslato 11.10.2013. - 16:21
Naravno, ulje se menja a takodje radi prevencije menjaju se i filteri. Benzin se vadi iz rezervoara, sipa se svez.

tako bi trebalo a da li rade ne znam. u svakom slučaju da kupujem takav automobil insistirao bih
da mi urade servis pre preuzimanja vozila.
nemoj na silu uzmi veci cekic

dejandelic

Citat: Loganovac poslato 16.09.2013. - 07:02
:to:

Šelna je super, gde si to pronašao? Ne znam samo da li je ova kvaka pravo rešenje, jel nije bilo zazora i da li si morao da obrađuješ četvrtku?

Ja sam istu takvu selnu pre neki dan kupio u objektu ,,URADI SAM'' i za 2.000km bih trebao da radim mali servis pa cu i da je isprobam  :to:

nik

Citat: drzarkod poslato 11.10.2013. - 16:17
i na zapadu gde je interval zamene 30000 km ili 12 meseci.
Servisni interval na zapadu je 30.000 km ili2 godine.  Uputstvo postavljano do sada  barem tri puta.

saša61beograd

Posle 7 meseci i 10.500km zamenio sam ulje.Elf evolution 5/40 530 din (Profaco),filter Purflux LS218 480 din (Panter).
Ovog puta sam ispustio ulje i ostavio da se cedi dobrih pola sata.Za to vreme  su se filter i izduvna grana donekle ohladili pa je zamena filtera protekla bez opekotina.Radio sam na parkingu,bez skidanja zaštitnog lima.Uniorovi ključevi za čep i filter rade bez greške.

vujanovgoran

Filter vazduha nisi menjao  :huh: ?
Dizla je dizla
i opet dizla!!!

VaskezNS

Danas odrađen mali servis:
- posle 18 meseci i 10.000 pređenih km zamenjeno ulje (ELF) i filter ulja (Purflux)
- filter goriva (Meca) zamenjen posle 30.000 pređenih km

Kako je auto bio na dizalici, pregledane su prednje i zadnje kočnice i vešanje.

Epilog - čeka me zamena diskova (jedan je u lošem stanju - "talasasto" neravnomerno je potrošen) a samim tim i pločica, kao i oba zadnja kočna cilindra (oba su "propiškila" ispod jedne gumice)  :huh:
Ovo je mesto za sLogan ;-)

vujanovgoran

#791
Da li neko menja filter vazduha ili zaboraviste da ga spomenete?
Citat: VaskezNS poslato 12.10.2013. - 19:17
Epilog - čeka me zamena diskova (jedan je u lošem stanju - "talasasto" neravnomerno je potrošen) a samim tim i pločica...
Vodjice klesta su zaribale, treba ih podmazati.
Dizla je dizla
i opet dizla!!!

Zoran

Svakako. Spor sam vozač pa mogu malko i produžiti intervale.Mislimda mijenjam na 30 000 km Unico Ili Champion W716.
Sam svoj gazda - vazda.

drzarkod

Saša menja na 7 meseci a Vaskez na 18 meseci, pri istoj km.  Malo mi je prerano i malo kasnije što se vremena tiče. Ja danas menjam nakon 4500 km ali i 14 meseci. Napravicu koju fotku..

saša61beograd

Ulje menjam 3 puta u dve godine,što ispadne otprilike na 8-10.000 km.Sada sam malo poranio da iskoristim lepo vreme da ne bih to radio kad je hladno ili duva košava,pošto mi je garaža svod nebeski.
Filter vazduha menjam jednom godišnje,na proleće (12-14.000km).
Filter klime nemam još uvek (sramota !).Montaža je u planu je na proleće,kao što je u planu svake godine.