A.K. Francuz - Jagodina

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Interesantno da o ovoj renomiranoj kući, koju bije glas da je najbolja u Srbiji, do sada nismo otvorili temu. Doduše, dosta je pisano po ostalim temama o iskustvima članova sa ovim servisom, najčešće pozitivnim, ali smatram da su zaslužili da evo ovom prilikom ispravim nepravdu i otvorim temu u kojoj ćemo pisati i o tom servisu.
Da ne bih tek mlatio praznu slamu nego počeo temu svojim ličnim iskustvom, što zbog toga a što iz znatiželje da vidim toliko hvaljeni servis, zakažem za juče u 12h pregled prednjeg trapa, jer sam osetio da je došao kraj i drugoj Renoovoj fabričkoj sponi na 50.000km (desnu sam menjao pre 10 meseci kod Žive, ugradio zamensku, Sasic, po ceni od 2.000 dinara + ruke i reglaža trapa, koja je perfektno urađena). U međuvremenu setim se da ni klimu nisam servisirao već dve godine, pa odlučim da i to odradim.
Ljubazna cura me je dočekala na prijemu, otvorila nalog i zapitala zbog čega do sada nisam bio kod njih. Odmah na početku je utvrdila da mi plin nije upisan u bazu, kao i svi servisi odrađeni kod Žive, uključujući i veliki servis odrađen u maju prošle godine. Objasnim joj da je auto izašao iz garancije i da nemam brigu oko toga, ali da vidim da nas ovlašćeni jako zamlaćuju sa celom pričom oko baze, garancije, servisiranja i slično. Malo je pokušala da "ispegla" stvar i objasnila mi je da u vreme kupovine mog auta nisu imali mogućnost upisivanja ugradnje u bazu, a da su posle toga jedan po jedan servis ulazili u sistem. Kao "ako imate u servisnoj knjižici upisano, nema problema". Pa čemu onda služi baza? Svuda u svetu upisuju, mi plaćamo kao da smo usred Francuske, a retko ko ponešto upiše!  :ljut:
Ali dobro, to ne ide na dušu ove kuće, mislim da su oni uvek bili korektni što se toga tiče, bar prema izjavama ostalih članova do sada.
Zatim je gospođica otišla sa mnom do vozila, snimila nalepnice na kolima i lukavim ispitivanjem došla do informacija da sam tam otišao iz puke znatiželje, sa namerom da ih malo "špijuniram"...  :hihi:
Poslali su mi majstora, pre bih rekao šefa servisa (jer sam u narednih nekoliko sati snimao kako preuzima i izdaje vozila i kooordinira radom servisa), koji je napravio probnu vožnju u mom prisustvu. Poslužen sam pićem i preostalo mi je da čekam. Posle nekih pola sata ljubazni šef servisa se vraća sa utvrđenim radovima i reče da će napraviti predračun. Zamena leve spone i gumica balans štangle, a kako sam zatražio i  vizuelnu proveru kočnica reče mi da su mi diskovi u lošem stanju (a to sam i ja snimio kad sam prošle nedelje menjao točkove), da misli da nema dovoljno mesa za kvalitetnu obradu  :ha: , da bi mogao da mi uzme 2000 dinara za obradu direktno na glavčini ali da mi to ne savetuje. Procenio je da će pločice moći da izdrže još najviše 7000km, a preporučuje da tada promenim i diskove. Čudo jedno, pos*rem se na takve pločice i diskove kad je prva garnitura pločica upropastila diskove, ventilirajuće, GLXKC turbo, made in France, Prestige, original Renoove  i slično!  :ranting:
Ode čovek do magacina i vrati se sa ciframa - kaže kraj spone 5600 dinara, spoljne gumice balans štangle 2000, unutrašnje gumice nema (!), ali kao nemaju lufta, ipak je mislio da ih promeni preventivno. Ne znam koliko reče za ruke, rekao sam da urade servis klime i dezinfekciju, kad su pitali koju vrstu prekinuo sam ih i rekao "bolju". E sad, nije mi se svidela cena kraja spone, mada je prošle godine kod Žive koštao 8000 dinara, a ne sviđa mi se ni kvalitet, kakve su to Renault spone koje ne mogu da sastave 50000km, pa zapitah da li ima zamenski deo. Odgovorio mi je da ima i da je oko 1500 dinara jeftniji. Nema Sasic nego reče neku, ako se ne varam Švedsku firmu... Kažem OK.

Čekanje, par sati...

Pojavi se lik opet, i reče mi da je potrebno punjenje klime, ima svega 380 grama freona u sistemu, a za moj model vozila treba oko 700gr. Setim se da su mi kod Žive kad sam reklamirao bučan rad kompresora smanjili količinu freona u sistemu, jeste se malo utišao kompresor, ali od prošlog leta primećujem i da mi klima slabije hladi (zato sam i tražio servis). Cena dopunjavanja 3500. Kažem OK. Tražio sam i zamenu kabinskog filtra.

Posle pola sata pozove me da mi pokaže kako vrše dezinfekciju. Pokazao mi je prazan sprej kojim je dezinfikovan isparivač i kako izgleda dezinfekcija cirkulacionih kanala. Postavili su neki uređaj (plekana kutija ko punjač akumulatora) kod nogu suvozača iz koje izlazi sredstvo za dezinfekciju, uključili recirkulaciju vazduha, podesili usmerivač na položaj sredina+dole i ventilator uključili na 3. Unutrašnjost vozila "zadimljena", oseća se svežina. Fino sam proćaskao sa majstorom koji je servisirao klimu i izvršio dezinfekciju, on je bio već drugi koji me je zapitao gde sam ugradio BRC i kako sam zadovoljan.

Završiše tu proceduru, šef istera auto i pozva me na probnu vožnju. Završi se vožnja (ovog puta nismo birali put sa rupama, nisam ni insistirao) i odoh da platim račun.

Neko za te pare (i vreme) uradi veliki servis. Doduše, rekli su mi da subotom imaju gužvu. Ja nemam drugu opciju.
Neko zameni sponu, dve gumice i servisira klimu.

Vidim da su mi naplatili ipak onu skuplju sponu, koju su ugradili - ne znam. Pitao bih na licu mesta da sam poneo naočare, ovako sam morao tek kod kuće da prostudiram račun i zaključim da nema nikakve potrebe da tamo više idem. Em put, em gorivo, em duplo skuplje...

Eto, investirao sam lepu svoticu u ovaj izveštaj, nadam se da će nekome biti od koristi.


Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zac

#1
Mnogo para... ali si bar kafu dobio.   :doh:

Da si malo razmislio, mogao si lepo da se javis i dodjes jedan vikend u Zemun. Usput svratis do TTD-a, kupis kraj spone za oko 2000 din. , gumice balans stangle za oko 500-700din i 200g. kafe, i sve lepo zavrsimo kod mene na parkingu.
Onda lepo te posaljem u frigo sevis "Kana" i za 2-3000 sredis i klimu, i onda se lepo vratis kuci sa 12-13 somica u  dzepu.   :wink:

Jedno pitanje, ga li su ti prilikom menjanja freona, dolili i kompresorsko ulje?

DarioGTI

Mislio sam da je u Osijeku jedini ovlašteni servis koji provjerava tlak u rezervnoj gumi koje zapravo nema, jer je na njezinom mjestu LPG boca...  :D I was wrong  :D

Šalu na stranu, stvarno detaljan izvještaj, cijena jest malo poveća, ili pravilnije rečeno - ovlaštena cijena. Sigurno će nekome biti od pomoći ako se odluči ići u ovaj servis.
Nekada:
'03 SupeRNova E7J LPG Europa - 219.200km (prodan)
'07 MCV K4M LPG Laureate A/C- 55 000km (prodan)
'02 SupeRNova E7J LPG Europa - 114.150km (prodan)
A tu je još:
'05 Logan K7M Laureate A/C - 200.000km and counting (HR)
'21 Sandero 1.0 ECO-G H4Dt LPG Comfort - 10.000km (HR)

Keka

Za Loganovcev entuzijazam +

Za servis -

:offtopic: Klimu dezinfikujem asepsolom u spreju (kad menjam filter klime), a kontrolu rada vrsim termometrom prema tablici.  :too:
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


krle

Račun je najblaže rečeno "boli glava"  :banghead:

Loganovac

Dario, rezervni točak je ovog puta ipak bio u gepeku. Rekli su mi da mu je pritisak bio 1.3 bara, a da su ostale gume OK, što je izvrsno, s obzirom da ih nisam ni kontrolisao ni dopumpavao cele zime, samo sam ih stavio i voziii Miško...
Najviše me je iznerviralo što su mi sprej za dezinfekciju isparivača od par stotina dinara prodali za maltene 3 iljadarke...
A i što su mi naplatili original kraj spone iako sam tražio zamenski...
A i što nemaju unutrašnje gumice, valjda su preskupe...
A i navikao sam kod Žive da gledam šta mi sve rade sa autom...

@žac: znam ja gde je to moglo mnogo jeftinije da se odradi, ali sam hteo da isprobam "najbolju" varijantu i da vidim i taj čuveni servis. Hvala na pozivu.  :friends:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zac

#6
  :bonk:  Ubuduce nemoj isprobavati "najbolje" varijante, buseci dzepove.  :ziveli: :friends:

ivan-bgd

A ja mislio da ,,ovlašćeni,, deru samo u garantnom roku kad ono ...međutim :bonk:

zac

#8
Citat: Loganovac poslato 25.03.2012. - 17:32
Pojavi se lik opet, i reče mi da je potrebno punjenje klime, ima svega 380 grama freona u sistemu, a za moj model vozila treba oko 700gr.

:ces: Hm.. Nesto mi nije jasno, kako su izmerili-procenili da u sistemu ima bas 380g freona?
Koliko znam, kada se klima puni-dopunjava, uvek se ispusti kompletna kolicina freona a sa njom izadje i nesto kompresorskog ulja, a zatim se prvo doda ulje (dok je sistem otvoren), onda se vakumira i zatim puni propisana kolicina freona.
Prilikom ovakvih radova obavezno se menja i susac (to je ono bakarno zadebljanje na cevovodu), a on se ne pominje u specifikaciji, sem ako je u onom "proizvodi za klimu"

Bas mi ne ide u glavu kako su samo "dopunili" sa 380 na 700g. :ces:

Loganovac

Kod Žive sam prisustvovao servisu klime i rađeno je tako kako si opisao. Sistem izvakumiran, ubačeno ulje, obeleživač i freon. Međutim, ovde nisam bio pored auta pa ne znam šta su radili. Međutim, znam da postoji fora sa merenjem pritisaka isparavanja i kondenzacije na osnovu čega se može proceniti približno količina gasa u sistemu (u odnosu na propisanu). Kasnije u priči majstor mi je rekao da je bilo oko 400gr gasa, a da količina zavisi od modela vozila, odnosno od vrste hladnjaka klime. Za moj sistem je propisano, ako se dobro sećam, 740grama.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zac

Pa onda dobro, valjda su uradili kako treba.
E a sto se tice procene kolicine putem pracenja pritiska, to moze a i ne mora da bude precizno, verovatno utice i temperatura (motor ladan ili vruc...okolina...itd) znam da je najpreciznije ovo sto sam ti napisao i sto ti kazes za Zivu... Nadam se da su i ovi prvo ispustili pa dodali novu kolicinu od 740g.

ppejic

Loganovcu pohvale za detaljan izvestaj.

Ipak je Kiconix u pravu po pitanku ovlascenih - neovlascenih servisa

mrsp

Ja za sada imam samo reči pohvale za ovaj servis.Profesionalnost i usluga na zavidnom nivou  :too:
Doduše samo sam išao na redovne servise jer nije bilo potrebe za nekim zahvatima. A i meni su sasvim korektno odradili reklamaciju sa rezervnim točkom(oni malo stariji na forumu znaju o čemu pričam)

Sir Oliver

Svaka čast za žrtvu, nemam reči.
Citat: Loganovac poslato 25.03.2012. - 21:45
A i navikao sam kod Žive da gledam šta mi sve rade sa autom...

E to je presudno. Kad budemo živeli kao Francuzi, imali njihove plate i vozili kola koja oni voze, tada ću baciti ključeve na prijemni pult i taksijem se udaljliti u nepoznatom pravcu, a oni će me pozvati da dođem po auto.
Do tada, neće mi neki dunster prčkati po kolima i ološi naplaćivati nešto što nisu u(g)radili.
Za svoje pare ima da mu dahćem za vratom ako treba (a ne treba, šalim se). Dovoljno je da sam tu... I njemu (majstoru) to puno znači.  :) 
Još jednom kod Žive, pa posle svi servisi u Mladenovcu.  :wave:
I drink to make other people more interesting.

Loganovac

Nije to presudno!

Kod Žive bih sve to odradio upola cene, pogotovo ako saberem putarine i gorivo. A da volim da vidim šta prčkaju - volim.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.