All-season gume

prethodna tema - sledeća tema

Keka

#645
Bez uvrede, jako mnogo predrasuda.

Ranije su nasi jako kopirali, jer nisu imali tehnologiju da proizvedu sami. Primer je guma Trayal T-100 koja je po sari kopija Michelin MXT. Medjutim, sastav gume je bio toliko los, da su pucale pre nego sto se potrose, a po mokrom su bile gore od klizaljki na ledu. Imam jos uvek jednu u podrumu.

Sada se dizajn sare radi kompjuterski, uz neka minimalna odstupanja u odnosu na trenutni optimum, a to je varijacija na temu riblja kost.

Nas "domaci" proizvod je zapravo proizvod strane fabrike, od stranih komponentni, razvijen od stranih strucnjaka, u cilju maksimalnog profita u najnizoj ekonomskoj kategoriji koja sebi ne moze da obezbedi bolje (a vrlo moguce i ne zna za bolje). Sa druge strane to sto je Michelin maticna firma uopste ne garantuje kvalitet proizvoda, iz dva razloga-prvo nece sami sebi da uzimaju deo trzista, a imaju pored niskobudzetnih (Tigar i dr.) srednju klasu (BF Goodrich, Kleber i dr.) za koju smo videli da je ciljano pozicionirana iznad Tigra, i dobila vrlo dobre ocene, jer oni ipak znaju da naprave gumu, i na kraju premium-sam Michelin. Drugi razlog je sto postoji nekoliko postrojenja za izradu guma, u Pirotu rade samo Tigar i analoge, sve iole kvalitetnije se proizvodi u drugim fabrikama. To ostavlja dovoljno prostora za razmisljanje, kao i isustva korisnika proizvoda, kao i samih vulkanizera. Tek da podsetim da su gume koje su najkatastrofalnije prosle na testovima (ako izuzmemo Kineze) brend Laufen, iza kojeg stoji Hankook, vrlo visoko kotiran u industriji.

15 godina stara konstrukcija Sava Adapto gume je jos uvek aktuelna i nosi se sa konkurencijom u cenovnoj kategoriji. Ja jesam malo slabovid, pa ne mogu spolja da proniknem da li je sastav gume i raspored karkase isti kao i pre 15 godina, pa to necu ni da tvrdim.

U svakom slucaju za toliko malo novca Tigar je upotrebljiva guma. Onih 7-8 metara zaustavne razlike eksponencijalno povecava cenu, izbor postoji. Ne bio niko u situaciji da mu tih 7 metara bude bitno da li ce da prezivi ili robija.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


saša61beograd

#646
Ne osporavam ni jednu reč koju si napisao,samo da malo "odbranim" svoja individualna shvatanja,zasnovana na 40 godina vozačkog iskustva i posmatranja ovog kapitalističkog sveta,koji je sve gori.
Prvo,sigurno bih platio 20 evra skuplju gumu ako bih zbog toga preživeo ili izbegao robiju.Međutim,mene na drumu održava nešto drugo,gume se samo kotrljaju.Da nije tako,ne bih vozio Dačiju,zapravo ne bih vozio uopšte.Posebno kad vidim kakve gume u proseku imaju svi drugi oko mene.
Drugo,mnogi umni ljudi sa pravom sumnjaju u dobre namere nauke i tehnologije.Zato što svi znamo,ili slutimo, ko to finansira i sa kakvim razlogom.Pa ako u mnogo toga sumnjamo,itekako možemo da sumnjamo u ADAC i AutoBild i njihove testove.I oni moraju da podele neke plate svakog meseca,a gazda mora svake godine da kupi novu i veću jahtu!
I kad smo kod plata.Ništa u Tigru nije naše,domaće,ali ako kupim njihove gume,neki će evro/dinar ostati ovde i neko naš će zaraditi svoju platu.
Planiram nove guma tek za godinu dana,pratiću šta se priča,za sada sam za Tigar.

Veterinar

Citat: saša61beograd poslato 26.09.2020. - 13:49
.Ništa u Tigru nije naše,domaće,ali ako kupim njihove gume,neki će evro/dinar ostati ovde i neko naš će zaraditi svoju platu.

:friends: :ziveli:

joca29

Zvao sam BeoCar u Zemunskoj, vezano za gume KLEBER 185/65 R15 QUADRAXER 2 88H sva godišnja doba - 5.790 din.

Na sajtu im tako piše:

http://beocar.delta.smartweb.rs/auto-gume/gume-za-sva-godisnja-doba/185-65-r15-quadraxer-2-88h-sva-godisnja-doba.html

Međutim, tvrde da je cena 6.420 din. Ali ako proba da se naruči online, onda je cena ova koja je niža! Pitao sam ih za to i kažu da je greška.

DOT im je 4119, kao što je LeNgenda kupio, ali prošle godine. Znači sada su starije godinu dana i još skuplje!

Još neko je kačio ovaj link, ali očito da nije tačan, ili sam naleteo na nekog ko ne zna pravo cenu.

Loganovac

Ti si bar čovek informatičar, registuj se na sajtu i poruči online. Ako budu nešto mrsili prijavi inspekciji. Ako se već bave online prodajom dužni su da redovno ažuriraju cene. To je isto kao kad bi u supermarketu stavio u krpu robu sa jednom cenom a na kasi ti naplate nešto drugo uz glupo objašnjenje da nisu stigli da prelepe cene. Mobilni u šake i zoveš inspekciju iz mesta.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Andrix

Mozda je online jeftinije...Vidim da moze da se poruci po nizoj ceni, ja bih to odradio i cekao da stigne ili se dogovarao da licno preuzmem
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

saša61beograd

Gume ne bih uzimao online.Prvo da ja to vidim pa onda kupujem.Da se uverim da je na svim gumama isti DOT i isti indeksi brzine i nosivosti,ukratko svako slovce i najsitniji broj.Da ne bude da im ja čistim magacin i zalihe.Ovo pišem sa razlogom i na osnovu iskustva drugih.Tako nema potrebe za inspekcijama i ostalim glavoboljama.
Ovi u Beocar-u verovatno nešto muljaju,pa bih njih zaobišao,makar kupio druge gume,u 185/65 15 izbor je veliki.

joca29

Zato se i meni ne kupuje online.

Ove gume sam hteo jer sam ovde pročitao o njima OK komentare i pohvalu za ovu prodavnicu-servis.

Pogledaću na drugom mestu, ali po višoj ceni i sa novijim DOT-om.

miki-bgd

Porucio sam zimske gume prosle godine, preko neta.
Pitao sam za DOT, odgovor je bio u fazonu "nemaju mogucnost da provere, ali ako mi ne odgovara nije nikakav problem da vratim". Stigle su mi nekih 6 meseci stare.

Sledeci put cu da gledam da kupim licno, ali mislim da ce to biti sve teze i teze, jer svi prelaze na nacin poslovanja da se proizvodi drze u magacinu kod dobavljaca, pa idu direktno do kupca - prodavac ih ne vidi ni u jednom trenutku.

joca29

OK je šest meseci da je staro jer ne znamo kako ih skladište.

Ako nema Klebera koji je novijeg dot-a, gledam na par mesta Fuldu MULTICONTROL 185/65 R15 88H koja je oko 6600 dinara, pa ću nju da uzmem ako ima.

Sve preporuke su dobrodošle. Uglavnom gradska vožnja i jednom do mora leti, ako bude moguće.

LeNgenda

U BeoCar-u za oko 6600 dinara ima i BF Goodrich univerzalna u 185 65 15, ako je noviji DOT.

Zanimljivo, ja sam imao sreće prošle godine da kupim gume odmah pošto im je stigla isporuka, a i sad prodaju isti lager.

Pozitivan utisak za Quadraxer 2 stoji i dalje, vrlo tiha na suvom i vrlo pouzdana na mokrom.

Zimsku prirodu odaje kod naglih kočenja na suvom, ABS radi ranije i više nego kod letnjih, ne drastično, ali primetno.

Troše se prednje, npr. milimetar na 10.000 km, uz rotaciju svake godine i njima će biti bar 4 godine života.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

sale_u123

Nedavno sam uzeo Fuldu Multicontrol.
Kao i moj imenjak @saša61beograd, i ja sam koristio Sava Adapto all-season gume već neko vreme. Generalno, uvek sam kupovao dve nove gume koje sam stavljao napred a one stare prednje su išle nazad.
Tako sam 2017 god. uzeo Sava Adapto koje su išle napred.
Medjutim, nešto nisam bio zadovoljan sa njima i rešio sam da ove godine uzmem neku srednju klasu. Selekcija je pala na Kleber Quadraxer 2 ili Fuldu Multicontrol.
Ove prve nisam mogao nigde da nadjem (u dimenzijama 185/65/R15) pa sam pazario 2x Fulde Multicontrol u Kemoimpexu.
6450din + 620din troškova montaže/demontaže/balansiranja po gumi. Gume vrlo sveže: DOT 3220 i 3520.
Malo je reći da sam zadovoljan. Auto je duplo tiši. Onih malih vibracija na volanu više nema, volan deluje mekano.
Fulde deluju veoma mekano, na autoputu pri 120-130 km/h auto je zaista mirniji i tiši.
Videćemo koliko dugo će Fulde biti ovakve.

Andrix

Meni se vise svidja sara kod Kleber Quadraxer 2....Nekako su mi kanali otvoreniji prema spolja.,., naravno bitna je i smesa
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Boka

Ja danas bio do mog vulkanizera da narucimo 2 nove gume. Napred su mi zadnja serija stare riken wintere sara koje ce ici pozadi , stavljene nove 2018-e. Zvali kemoimpex , izbor je pao na Lassa multywais 185/65 15r cena oko 5600 dinara. Medjutim komercijalista nije siguran dok ne proveri da li su dobijali ove godine taj model i misli da je lager , dot 2019. Proverice pre slanja.
https://www.kemoimpex.com/gume/automobili/gume-za-sve-sezone-185-65-r15-92v-xl-multiways

Ako nemaju njih uzecu zimsku lassa , imaju na lager 2020 dot. Cena 4990 din. Videcemo u sredu sta ce stici , okacicu slike.
https://www.kemoimpex.com/gume/automobili/zimske-gume-185-65-r15-88t-snoways-4

saša61beograd

#659
Citat: sale_u123 poslato 03.10.2020. - 19:39
Nedavno sam uzeo Fuldu Multicontrol.
Kao i moj imenjak @saša61beograd, i ja sam koristio Sava Adapto all-season gume već neko vreme. Generalno, uvek sam kupovao dve nove gume koje sam stavljao napred a one stare prednje su išle nazad.
Tako sam 2017 god. uzeo Sava Adapto koje su išle napred.
Medjutim, nešto nisam bio zadovoljan sa njima i rešio sam da ove godine uzmem neku srednju klasu.
Moj problem sa Adaptom u poslednje vreme je što su mi mnogo tvrde i dok su relativno nove.Zato ih u poslednje vreme pumpam na 1,8 do 1,9 i bolje je,a ne vidim da sam nešto izgubio na gripu ili potrošnji.I ja ću promeniti brend sa sledećom zamenom,makar samo iz radoznalosti da posle skoro 10 godina probam nešto drugo.