All-season gume

prethodna tema - sledeća tema

szs

Citat: Loganovac poslato 02.06.2019. - 07:00
Da preformulišem pitanje: da li si našao oznaku na felni ili samo čitaš loše prevedeno uputstvo u kome čak piše da je rezervni točak 15, a pominju se neke pčele (matice)?
Od kako smo ga uzeli pada kiša pa mi lakše da gledam u pdf nego na kolima. Ne skidaju mi se ratkapne  :ne:
Prevod? Pa verovatno sa japanskog na engleski pa češki (gde ga prave) pa na srpski. Gde se pojavila matica umesto zavrtnja? (zavrtanj je a ne navrtka na autu)
Skinuo sam sa UK sajta original manual na engleskom. Tu nema gluposti.
A našao sam još par indikacija, npr za airbag i dečije sedište, koje su na srpskom prevedene sasvim obrnuto i zbunjuju.
U prilogu je print screen originala.
Dakle ipak 15 x 4.5 rim i 15 x 4B spare (ćopavac)
:offtopic:
Zamolio bih nekog od admina da prebaci ovo u pričaonicu ili gde treba, da ne zbunjujemo buduće vlasnike Dačije sa ovim micro Dart Vader-om. Ipak je ovde off
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Strigor Moroi

Pozdrav svima,

Doslo je vreme i za zamenu guma na sanderu. Imam 4 wintere stare 8 godina vozene celo proslo leto. Generalno nisam imao nekih vecih zamerki. Dubina sare je jos uvek zadovoljavajuca ali ipak mislim da je doslo vreme za zamenu.

Godisnje prelazim 5-10 hiljada, uglavnom gradska voznja, izleti van grada vikendom i dva-tri puta godisnje odmori sa nesto vecom kilometrazom. Retko mi se desi da vozim po dubokom snegu ili ledu. Nisam agresivan vozac, ne patim od brzine ali ne otvorenom i na autoputu nemam problem da vozim nesto brze.

Pored toga, nemam ni mesta za drzanje dva seta guma.

Zbog svega toga ozbiljno razmisljam da kupim all season gume. Posle par danja citanja testova, foruma itd. i gledanja ponude, izbor sam suzio na:

Lassa multiways
Kleber quadraxer 2
BF Goodrich G-Grip All season 3
i eventualno Sava Adapto

Dimenzije 185/65/15

Cena nije presudna, iako naravno igra ulogu i ostao bih u ovom nekom rangu cena od oko 5.000-6.500 din. Vaznije mi je da dobijem pristojnu gumu koju mogu da koristim cele godine.

Gledao sam i ove nove Tigar univerzalne, ali ne znam da li bih eksperimentisao posto je nova guma u ponudi u pitanju.

Naravno, razmisljao sam i o ponovnoj kupovini wintere ali nekako mi se cini da bi za moje potrebe all season bile bolje izbor.

Voleo bih da cujem vase savete, misljenja, iskustva ili cak preporuke za neku gumu.

Aleksabgd

Da li si razmišljao o fulda multicontrol gumi?

Strigor Moroi

Nisam, ona je vec nesto iznad po ceni od pomenutih. Npr. videh da u BEO CAR-u imaju Kleber za 5.900-6.100 zavisi od indeksa nosivosti, dok je Goodrich 6.400. Fulda je 6.800-7.000 ta razlika u je taman kolika, koliko ce me kostati i montaza. A ne znam da li bi ta razlika u ceni opravdala realnu razliku u kvalitetu.

kiconix

Kupis najjeftiniju i resen problem.
Nema mozganja oko toga sta dobijas, sta gubis.

saša61beograd

Slažem se.Ako ti je Wintera bila dobra 8 godina,biće ti dobar i novi all season Tigar.Sve što si nabrojao je tu negde,razlike su minimalne.Sve su solidna srednja klasa,pa je skoro svejedno.Imaš i Apolo gume u Beo-car-u,i one su tu negde.

LeNgenda

Imas i Starfire AS2000 sto je 4200 dinara u toj dimenziji, te gume gledam svaki dan na dva auta koja poznajem i nekako mi se svidjaju, ne umem da objasnim.

Ali su najjeftinije, ima ih i u Tempu po istoj ceni, mene najvise mori kontrola kvaliteta, kao svojevremeno sa Sigurama, koja je kriva, koja ima los rub, kojoj ce da ispadne jaje...

A Fulda je 50% skuplja.

Ni ja nisam pametan.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

slavko_bgd

I ja te gume gledam u Tempu. Na svom autu ih neću gledati. Nekako mi se ne sviđaju, ne umem da objasnim...

jasho

#518
Slavko, Slavko de će na Alfu Starfire... :hihi1: Zna se šta ide na Alfu (Pirelli isključivo)...  :nami:   

:ziveli:

Ja bih Lassu probao ima zimskiju šaru!

Aleksabgd

Mi smo stavili as2000 na kiu rio 1.5crdi napred i automobil je poceo cudno da  vuce u stranu. Onda smo te starfire prebacili na zadnju osovinu i kupili 2 nove fuldine all season gume. Nakon toga se sve vratilo u normalu. :whistling:

Strigor Moroi

Na kraju se odlučih za Lassa multiways. Danas ih prvi put izvezoh na malo duži put nekih 200 km od Beograda, dunavskom magistralom. Za sad ok. Videćemo.

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk


mali.alen

Citat: Aleksabgd poslato 19.06.2019. - 14:48
Mi smo stavili as2000 na kiu rio 1.5crdi napred i automobil je poceo cudno da  vuce u stranu. Onda smo te starfire prebacili na zadnju osovinu i kupili 2 nove fuldine all season gume. Nakon toga se sve vratilo u normalu. :whistling:

I ja sam se opekao s As 2000. Nikad vise.

saša61beograd

Nije mi do pisanja,ali moram da podelim sa vama koliko sam besan što se ovo događa.Mogu da razumem da jeftine gume nemaju neke karakteristike,mogu da razumem da se brzo troše,da imaju veliki otpor kotrljanja,da su bučne...Ali ne mogu da razumem da se razlikuju po obimu/prečniku.Da li ne umeju da naprave dve iste gume ili namerno Balkancima uvaljuju škart?Ko je kriv,da li menadžeri u Kruševcu,ili uzvišena  gospoda u Cooper Tires-u,voleo bih da znam.U svakom slučaju zaslužuju "nikad više",kako to piše u prethodnom postu.

silent

Troškovi se snižavaju na svaki mogući način, jer je nama kupcima, cena ipak presudna. I onda su i kontrolu kvaliteta prebacili na nas, svesno proizvodeći određeni procenat škarta, znajući da će bez pitanja da zamene taj proizvod kupcu koji ga bude reklamirao. A opet, biće kupaca koji defektan proizvod neće reklamirati, iz raznoraznih razloga. Eto dodatnog profita i tu. Ne govorim ovde samo o gumama, več uopšte o potrošačkom društvu.

slavko_bgd

Citat: jasho poslato 19.06.2019. - 14:17
Slavko, Slavko de će na Alfu Starfire... :hihi1: Zna se šta ide na Alfu (Pirelli isključivo)...  :nami:   

:ziveli:

Ja bih Lassu probao ima zimskiju šaru!

Jasho, neće ni Pirelli jer kontrola bez snage ne znači ništa  :Smiley:

Inače, te Lassa koje si izabrao smo odabrali tast i ja za svoje mašine. Plan je da ove gume koje su nam sada na kolima oderemo do jeseni i onda zašrafimo Lasse. Eventualno Sava Adapto kao alternativa.