All-season gume

prethodna tema - sledeća tema

Capriolo

Postoje česte i jeftine dimenzije guma, kao i one redje i skuplje. Npr. dimenzija 205/55x16 je jeftina kao nekada guma od 13" za yugo. Ali, čim dimenzija samo malo odskoči (npr. na 205/50 ili 205/60), bitno se menja cena. A neki brendovi preferiraju te redje i skuplje dimenzije.
Znam kada sam tražio poslovna kola pre neku godinu i video da je Suzuki Ignis bio relativno povoljan. Ali, u istom brendu i sezoni gume, njegova (retka) dimenzija gume je bila skuplja dva puta od gume za Yarisa. Kao što gumu istog brenda i modela za poslovnu Fabiju plaćam značajno skuplje nego za Yarisa.

slavko_bgd

https://tiresize.com/calculator/

Ovde možeš da izračunaš odn uporediš razlike alternativnih pneumatika za isti naplatak (felgu ili felnu). 

Ono što se gleda i što je u vćini zemalja zakonski dozvoljeno je razlika odnosno odstupanje u prečniku pneumatika koji je dozvoljen u +/- 3%. 

Prvi broj označava širinu gazećeg sloja u mm a drugi broj je visina boka pneumaika izražena u % prve cifre (širine). 

MitarMrgulic

Batalio, previše komplikovano, neću eksperimentisati, tražim istu dimenziju.

Ljuba82

Citat: MitarMrgulic poslato 25.09.2023. - 09:58Drugari, jedno brzinsko pitanje, jer nisam baš imao iskustva sa gumama...

Ako su kod mene fabričke dimenzije ljetnjih guma na kojima je auto došao 195 60 16, sa pripadajućim felgama, je li se moram baš fiksno držati tih dimenzija, ili mogu eventualno montirati i neke koje su tu bilzu sa dimenzijama npr. ako mi se pojave npr. u dobroj cijenu 195 50 16 ili sl.

Izvinjavam se ako je pitanje laičko, ali nisam gume su materija iz auto-mehanike, u koju sam najmanje upućen :)

Baš je velika razlika u konkretnom slučaju, preko 6%, pa bi to sve kalkulacije poremetilo. Npr cajger svakako pokazuje par km/h više od stvarne brzine, a u ovom konkretnom slučaju bi se to dodatno poremetilo, pa bi razlika između stvarne brzine i one na cajgeru bio i preko 10 km/h.

Nije ni komplikovano, najbolja alternativa za tu vašu dimenziju je možda 215/55/16, bukvalno manje od pola % razlike, a relativno je česta guma, a bez većih problema može i 205/55/16!

Meni su na Stepwayu došle fabričke 195/55/16, isto promena felni nije dolazila u obzir, najopuštenije sam uzeo 205/55/16, sad mi je brzina na cajguru u stvari realna brzina.

Loganovac

Sve je to lepo dok se ne ode na tehnički pregled.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

MitarMrgulic

Ne bih stavljao šire pneumatike, naročito one dimenzije koje inžinjeri nisu projektovali za ovo vozilo, kako zbog potrošnje, tako i da ne drndam ovjes, ležajeve i sl.

Razmišljao sam o eventualno 195 55 16, auto bi vjerovatno imalo malo niži klirens, ali i od toga sam odustao, probat ću naći ove fabričke.

Mislim da kod nas u BiH, još na tehničkom ne prave probleme oko pneumatika, ako su u nekom racionalnom omjeru u odnosu na vozilo (ne možeš naprimjer doći sa nekom malom Corsom, na 17-kama, a sve ovo što je vizuelno ok, mislim da prolazi).

Uglavnom, našao sam ovu moju dimenziju kod lokalnog zastupnika, rok isporuke je nekih 7-10 dana, što mi je ok, cijena je cca 124 eura po komadu.

https://reifen.ba/ArtikalGost.aspx?id=115675

Keka

https://www.kemoimpex.com/gume/automobili/gume-za-sve-sezone-195-60-r16-89h-h740-kinergy-4s

Nadji ti nekog drugog prodavca koji te nece osisati a ima gume na lageru.

Ovaj sajt je ispostava nemackog sajta, ima ga i kod nas, sa vrlo sumnjivim i nadasve paprenim ponudama.

©1999-2023 by DELTICOM OE SRL- OGRANAK U NOVOM SADU, Adresa: Sentandrejski put 117g 21000 Novi Sad, Delatnost i šifra delatnosti: 47.91
Trgovina na malo posredstvom pošte ili preko interneta. Maticni broj: 29505756, PIB: 108600665, Kontakt telefoni: 0800 300 119, Web adresa: www.autogume.rs, Email adresa: autogume_rs@delti.com
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


MitarMrgulic

Kontaktirao ja Kemoimpex, dobio odgovor da nemaju ništa od ovog što meni treba na stanju, a najbliža ispostava mi je u Banja Luci....

Zoran

Kemoimpex BH mi ne uliva povjerenje.
Pitao sam za Savu i neće da kažu " nemamo to" nego daju neke savjete i preporuke...
Takav pristup me odmah odbija.
Sam svoj gazda - vazda.

MitarMrgulic

U pravu si Zoki, mada su meni odmah konkretno odgovorili, da nemaju niti jednu od 4 gume za koje sam pitao...

Nevjerovatno mi je, da već kod 4 prodavca u SA, ne mogu naći niti jednu opciju all-season guma u ovim mojim dimenzijama. 

Izgleda da će biti ova opcija sa Makbelom, naručit ćemo Hankook, pa ćemo sačekati par dana. 

U Unitrade su mi davali opciju da naručim Good Year vector seasons ili tako nešto, za nekih cca 130 eura po komadu, čekanje je mjesec dana. 

Capriolo

Ta Good Year all season guma je dobra guma u toj klasi (i mislim da je na samom vrhu na većini testovaa). Ja sam je uzeo za poslovnog Yarisa, ali sam je takodje dosta čekao. Pri čemu je ta dimenzija gume (185/65R15) bila jeftina (manje košta nego za col manja najobičnija Kleber guma za fabiju (175/70R14), jer njena dimenzija spada u one retke i skupe). Da ne poveruješ.
A kada sam tražio posle za Jazz-a (185/60X16) nije bilo magije da nadjem bilo kakvu premium all season gumu. To čak ni danas nema (medju premium brendovima) i na kraju sam uzeo Good Year zimske gume u toj dimenziji.
Prosto, to je to. Neki modeli automobila imaju česte i jeftine dimenzije, a neki ne.

saša61beograd

A o tome niko ne misli kad kupuje auto.
Ponekad ima prihvatljiva alternativna dimenzija.
Ja sam razmišljao da zamenim felne,15 cola umesto 14,jer su gume jeftinije,a izbor veći.

Capriolo

Veruj mi da ja, kada ciljam neka kola, pogledam i cene guma i dostupnost dimenzija (letnjih, zimskih i AS). Uvek.

Jedna od stvari koja mi je bila veći minus ovog polovnog Jazz-a koji sam uzeo (osim toga što nema rezervni točak, što mi je baš iritantno do besvesti), bilo je to što u ovom paketu opreme (pošto je "Cross" izvedba) dolazi sa gumama u dosta retkoj dimenziji (185/60x16), dok u svim ostalim paketima opreme dolazi sa normalnom dimenzijom 185/55x16. Da je bila ta obična dimenzija, imao bih u ponudi sve all season gume. Ali, sve brendove. Koje god hoćeš.

A ova 185/60X16 nema uopšte u premium brendovima (kao AS guma). Nije bilo tada, a nema ni danas. Da sam uzimao nov Jazz, uzeo bih sigurno u paketu opreme sa "običnom dimenzijom". Ovako, bilo je uzmi ili ostavi, takav kakav je, sa retkom dimenzijom. I uzeo sam drugi set felni i zimske gume.

A to sa drugim setom se ubrzo pokazalo i kao dobro, jer sam vrlo brzo probio gumu. A rezerve nema :) Pa je privremeno dobro došao i točak drugog seta (jer sam gumu prbio jako blizu garaže).
Džaba ti statistike govore da se guma probija jednom u 80 hiljada km.

MitarMrgulic

Eto,

All season gume su naručene, stižu za nekih 10-ak dana, pa ćemo ih namontirati prije gužvi.

Cijena je sa rabatom 242 KM po gumi, što će reći da bi 4 pneumatika, zajedno sa montažom, trebala koštati cca 500 eura.

Malo ili puno ne znam, držim da je to tu negdje, ako je oko 120 eura jedna guma, nadam se da će set guma potrajati neke 4 godine ili cca 50 000 km, radi ravnomjernog trošenja, planiram ih obrnuti nakon prve 2 godine, pa kad se istroše  mijenjat ćemo ih novim setom ponovo :)

Zadržavanje ljetnjeg i zimskog seta, bi me baš uvalilo finansijski, jer je trošak na dvije zamjene u toku godine, nešto iznad 50 eura, pa puta 4-5 godina, fini novci odu, o vremenu i živcima da i ne govorimo.

Ove Bridgestone koje su došle na autu, imaju pređenih cca 7000 km, idu na prodaju čim se stave nove all season.

Kao što reče jedan moj drugar, mehaničar-nema auta bez briga, pa i kad je novo, sad većih ili manjih....

I to je tačno, autu je tek pola godine, a evo već nekih ulaganja, majstora...šta je -tu je :)

speedo

Cijena je baš jaka, ali prodaja tih fabričkih pneumatika će malo amortizovati situaciju.

Trošak zamjene guma se može eliminisati nabavkom kompletnog seta točkova. U zadnjih pet godina jedini trošak mi je jedno balansiranje točkova koje sam platio 5€. Naravno, svoj rad sam sebi ne naplaćujem.