All-season gume

prethodna tema - sledeća tema

Andrix

Opet update, vozilo se malo i po autoputu i po magistrali, isto sve- mekane, drze, sto se buke tice vise mi se cuje motor preko 100 km/h nego gume. Ali opet neki osecaj teskog okretana volana, ili dobro drze gume ili otisao trap...Pred zimu ide jos jedan par napred a ove nazad.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Loganovac

Mali update: GoodYear Vector 4 Seasons Gen-2, iliti "Die Beste", merena šara 5.5mm, na svim točkovima manje više isto, nema bitne razlike ni po širini profila. Pojedene veoma ravnomerno, nema potrebe za zamenom prednje-zadnje kako sam planirao ali iz lenjosti nisam nikad sproveo. 3 godine, nešto manje od 30.000km. E sad, na novim gumama šara je bila

Citat: Loganovac poslato 11.05.2019. - 19:43
Na 80% širine gazećeg dela je 8.5mm, ali na samoj ivici, tamo gde mere panduri  :ranting: , je 6.5mm.

Sada se izravnala, nisu velika odstupanja po širini. potrošile se 3mm po sredini i 1mm po obodu. I svuda isto. Matematika kaže da će zamena da padne ujesen 2023. ako Bog da. To ono što sam i očekivao, da ih ne skidam i menjam svake 4 godine, daleko bolje nego da na svakih 8 menjam trule letnje i zimske. Inače i one su sve isto trpele kao i njihove prethodnice, stajanje na suncu po ceo dan, garažu videle nisu, pa opet nema tragova bilo kakvim naprslinama, izgledaju ko nove. Jesu malo otvrdnule i ne drže onako kao prvog leta, naravno, ali opet bih kupio iste, možda Gen 3, 4, 5...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

MitarMrgulic

Znači drugar, tvoj je projekcija da dobre all seasonke, mogu prevaliti 5 god i cca 50 000 km, bez zamjene... Tako i ja razmišljam, otkako sam stavio all seasonke na Megana  krajem 2019. i preporodio se od stalnog skidanja -stavljanja sezonskih guma, prethodnih 8 godina.  :too:

Inače, set zimskih i ljetnjih mi je bio prešao negdje po 45 -50 hiljada po svakom setu i bile su gume u ok stanju kad sam ih zamijenio.

Sada na Loganu imam 2 seta koja mijenjam već 5 godinu, prešle su cca 15 000 km po setu i prije će biti da će "otpisati" starost a ne istrošenost, nakon čega ću i na Logana staviti all seasonke.

Uglavnom, ozbiljni vulkanizeri kažu da je prosječan vijek gume od 50-70 hiljada km, nekim normalnim stilom vožnje i uslovima eksploatacije.

Ljuba82

Nije isto da li je guma 13" ili 18", ali da kažemo da bi neke standardne 15"-ice ili 16"-ice morale da traju 40-50 K km u proseku!

Zavisi i od klime naravno, mikrolokacije, godišnje kilometraže. Posle 2 seta, gde sam zimske manje trošio i guslao skoro 8, 9 polusezona (šara još uvek ok, jedini strah od starosti), ja sam se glatko odlučio za all-season varijantu (Kleber Quadraxer 2) sa svojih 10-15K km godišnje i to ugl po NBG ravnici (zimi). Možda bi drugačija odluka bila da prelazim npr 30K, a startujem sa nekog zahtevnijeg terena (makar bilo brdo u/oko BG).

Capriolo

Poslovna fabija koju povremeno vozim ima 144 hiljade km na satu koje je za 4 godine prešla sa dva seta Kleber AS guma. I sada je skoro vreme za treći set, jer su prednje gume došle do kontrolnog uloška koji pokazuje dubinu profila od 4 mm. Mogle bi one i ovo leto, ali, zadnje su se "natesterisale" i postale su bučne. Toliko da sam mislio da je otišao ležaj zadnjeg točka ali su u servisu rekli da je problem buke uzrokovan gumama (koje nisu ukrštane od kada su stavljene pre oko 70 hiljada km).
Fabričke letnje ( Bridgestone ) sam joj skinuo maltene bukvalno po izlasku iz salona, jer je imala manje od 20 predjenih km kada sam na nju stavio prvi set Kleber AS guma.

mladja73

Danas sam kupio i montirao nove all sezon gume Goodyear Vector 4Seasons Gen-3. Tu gde sam zime su uglavnom bez snega a i leta nisu tako vrela. Te iste gume sam dobio sa kupovinom auta samo prethodnu generaciju. Dale su svoje.  Jos je rano za utiske. Cena je bila 87 evra po komadu sa montazom, balansiranjem i reciklazom starih guma ukupno 348 ojra. 
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

Loganovac

Čestitam na izboru. Šta kažu Švabe, Die Beste, a?  :hihi1:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

mladja73

Moram ti priznati da nisam uopšte gledao neka testiranja. Bio sam veoma zadovoljan sa starim gumama pa sam odlučio da uzmem isti model. Mogao sam proći i jeftinije da sam uzeo neku drugu marku, ali nikad nisam štedeo na gumama.
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

Lazar@

Ako neko moze da napise kakva su iskustva  sa Savom All Weather i Tigrom All Season, jer vidim da su pojedini clanovi montirali jos prosle godine?  :ne:

Na sluzbenom Fordu Connect imam Laufenn 4S, i nisam bas odusevljen po kisi, ali esp radi svoje...a taj luksuz nema na sanderu


kiconix

Od oktobra prosle godine, Tigar all season, ja prezadovoljan.
Nekih 24k km do sada.
90 posto gradska voznja, zimu preterao bez problema, svuda izasao po snegu.
Za leto je  :to:
Samo da napomenem, normalna voznja, nema divljanja, trkanja i sl.
Nisam merio saru ali okom se ne vidi potrosnja.
Racunam do sledece zime cu je voziti.
U medjuvremenu pazario jos 2 kom po starim cenama.

Andrix

Meni se jedino ne svidja na Tigrusi sto nije jedinstven i celovit kanal za vodu od sredine do ivice gume, vec su spojeni bocni blokovi, sto mislim da bi bio problem za odvodjenje vode / koja se onda zadrzava u uzduznim kanalima/ i snega. Vidim da ih masovno stavljaju kako na jeftinija i manja tako i na skuplja i SUV vozila...Ja sam napred stavio Kleber 3-ku, i ok je.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

kiconix

Kako bih ti rekao, gumu nikad nisam kupovao po sari.
Dimenzija za Captura je uslovila da je jedini izbor allseason guma, Tigar.
Iz iskustva pisem, auto drzi i po suvom, mokrom, snegu.
Da ima bolje, sigurno.
Ne sumnjam.
Da meni treba bolje, ne treba, sigurno.
Opet ponavljam, nikad se ne trkam, ne jurcam.
Ne vozim bas ni po ogranicenju.
Po meni je to odlicna guma za te pare.
I da napomenem ne gledam ADAC i slicne testove.

Lazar@

#822


Da li si zadovoljan sa kocenjem po kisi?
Jedino iskustvo sa Tigrom mi je bilo sa starom(guma je nova bila nego mislim na onu staru saru) Winterom na Hyundaiju bez abs-a gdje sam se bojao za sopstveni zivot kada pada kisa.


Sta mislite da li ce se takve gume "topiti" kod mene u Podgorici, gdje imam 3 mjeseca temperatura 40+ stepeni?

kiconix

Kao sto sam napisao.
Za moj stil voznje, guma je odlicna.
Je ne mogu da pricam u tudje ime, ko voli da przi auto ne mogu da mu pomognem.
Jednostavno tako ne vozim.
Do sada nije ukljucio ABS osim po snegu.


slavko_bgd

Citat: slavko_bgd poslato 25.01.2022. - 14:08
Jesenas sam na A-klasu stavio nove Orium AllSeason,  "è il brand economico del produttore francese Michelin, prodotto con i più alti standard qualitativi negli stabilimenti Michelin di Pirot in Serbia."
Na suvom pri brzinama iznad 100km/h su malo bučnije u poređenju sa letnjim Hankook ali ništa što bi bilo iritantno za dužu vožnju autoputem. Možda ulogu igra zvučna izolacija vozila. Osećaj u vožnji je da su dosta mekše od pomenutih letnjih koje su skoro nove i od zimskih Hankook, skoro nove, koje su na Alfi. 
Na mokrom ne vidim razliku u odnosu na pomenute letnje, toga sam se najviše plašio. 
Sneg i led - vrlo zadovoljan. Za ovaj auto, moju mesečnu km, cenu seta i uslove u kojima vozim - to je to.

Gume prešle cca 5000km. Evo sad smo prešli skoro 2000km na letovanju, od čega oko 1700km autoputem. Stoji ocena da su mekane, dakle univerzalke koje više naginju ka zimskoj smeši. Meni to odgovara jer mi na ovim našim putevima koliko-toliko čuva trap i pruža neku udobnost u vožnji. I stoji ocena da su bučne u odnosu na letnje, što je sasvim očekivano u odnosu na sastav smeše i konstrukciju šare. Ali nešto nisam primetio neku veliku razliku u buci u odnosu na npr zimske "Continental" koje vozimo na mnogo boljim i novim službenim vozilima u firmi.  Za moj stil vožnje, uslove vožnje, vrednost vozila, godišnju km od cca 10000km (od koje je >80% gradska vožnja i brzine do 80km/h) i cenu seta, ova varijanta je sasvim OK. Očekujem je da izdrže 6 godina ili 60000km. Ako tako bude, otplatiće ih samo to što 2x godišnje nisam plaćao po 2000din za zamenu zimske-letnje. A onaj osećaj da ne moram da razmišljam o datumima, jurim vulkanizere, nosam gume tamo-vamo tek nema cenu.