Letnje gume

prethodna tema - sledeća tema

kiconix

Ako cemo iskreno, nisi ni trebao da napises kilometrazu osim ako to nije predjena sa doticnom gumom.

mali.alen

Ljudi imam jedno pitanje. kupio sam gume Starfire as 2000 koje imaju asimetričnu šaru za Sandera. Gume nemaju oznaku za smjer rotacije nego jedino vanjska strana je zabilježena. E sad, pošto je šara asimetrična, lijeva i desna strana ne stoje jednako, kao da su na jednoj strani naopako (sve su pravilno namontirane po oznakama). Jel moguće da postoje lijeve i desne gume ili je to ovako uredu. Inače guma je cjelogodišnja. Evo slika:


Keka

OK je da stoje naopako.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


mali.alen

Pa i meni nije bilo logično da postoje lijeve i desne ali nisam se nikad sreo s tako nečim pa reko da pitam. I da, hvala na odgovoru.

saša61beograd

Možeš li nam dati neke utiske o ovoj gumi?

Zoran

Pitanje je sasvim logično. Često zagledam gume po autima i vidio sam auta sa 4 "lijeve "a i auta sa 4 "desne "gume.
Sam svoj gazda - vazda.

mali.alen

#996
Citat: saša61beograd poslato 02.07.2018. - 20:18
Možeš li nam dati neke utiske o ovoj gumi?

Vozim ih tek par dana. Prvo sto sam primjetio je da su tiše nego stari  eskimo (8 godina) koji je dotad bio na autu.Guma je prilično mekana i mislim da bi se ljeti mogle dosta trošit. Na suhom drže odlično, iznad mojih očekivanja. Po kiši su isto sasvim uredu pod uvjetom da se prilagodi vožnja uvjetima na cesti. Po zimi ćemo vidjet kad dođe do toga. Ali pošto nisam žestok na gasu mislim da će biti ok. Sa ovim eskimom mi se abs skroz palio po mokrom dok sada nema toga. Ja računam nek izdrže 3-4 godine i mogu u otpad. Cijena oko 45 eura po komadu.

saša61beograd


Lazar@

Vozio sam ja starfire w200 i bila je ok guma dok je bila nova, kasnije pogibija totalna...

Kod mene su uniroyal rainsport 3 pozadi, isto izgleda kao da na jednoj strani  gume stoje naopako...ali je tako zapravo ispravno...Cak i na sajtu imaju objasnjeno


Loganovac

Evo priznajem da ne razumem tu priču da ovakva šara može da bude jednako efikasna u oba smera obrtanja. Pokušao sam da nađem tu informaciju na njihovom sajtu - nisam uspeo, pa te molim da postaviš link.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Lazar@


Zoran

Ovo me podsjeća na priču muža kada je uhvaćen u krevetu sa ljubavnicom, pa kaže supruzi :"PA jeli ti vjeruješ meni ili svojim očima. . ? "
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Hvala na linku  :to:

Jeste, napisali su upravo to, nacrtali tokove vode, ali nadam se da su sve to ispitali u realnim uslovima...
Nameće se samo po sebi logično pitanje - ako sve to radi tako kako su objasnili, mislim oni kratki kanali isto odvode vodu bez obzira da li su postavljeni ukoso "nagore" ili "nadole", oni dugački zakrivljeni opet odvode vodu isto, bez obzira da li je logički ispravnim putem usmeravaju od sredine gume ka spoljašnjosti i tamo su otvoreni ili je (po meni potpuno nelogično) skupljaju sa 2/3 površine gume i kroz svoje zatvorene krajeve nekako prazne, da li u one podužne kanale ili direktno u spoljašnji prostor pod dejstvom centrifugalne sile, šara dakle očigledno nije usmerena, i ako nije bitno da li se podužni kanali nalaze bliže unutrašnjoj ili spoljašnjoj strani vozila, onda pitam zašto je bitno koja je strana gume spoljašnja a koja unutrašnja?   :ne:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Aleksabgd

 Meni kao laiku deluju kao dve desne gume  :hm:

szs

Citat: Loganovac poslato 04.07.2018. - 09:48
ako nije bitno da li se podužni kanali nalaze bliže unutrašnjoj ili spoljašnjoj strani vozila, onda pitam zašto je bitno koja je strana gume spoljašnja a koja unutrašnja?   :ne:
Odvodni kanali za vodu se nalaze uvek napoljju. Voda ide napolje a ne ispod auta.
Podužni iliti radijalni kanal ide uvek bliże sredini da bi veća površina gume imala odvod vode u akvaplaningu a radijalni drži pravac i bitno je samo da ne bude na boku nego na stalno gazećoj površini (ma gde ona bila, levo ili desno)
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella