Letnje gume

prethodna tema - sledeća tema

Zoran

E to je prava stvar
Sam svoj gazda - vazda.

roolet

Moze li neko da prokljuvi u cemu je stvar, kontrasmer sare

Zoran

Kontra šara skuplja vodu po sredini gume i lako dolazi do akvapleninga (glisiranja po vodi )
Sam svoj gazda - vazda.

roolet

Ne, ne, mislio sam na ovu kao kod kolege, ili nije ispravna montaza

Lazar@

Sinoc probao gume na relaciji Podgorica-Budva i nazad...
Volan je malo tezi, gume su mnogoo tise pri vecim brzinama od starfire-a...
Zid gume je meksi i sama guma je udobnija...ali meki zid nije bas idealno resenje za stepveja i ostala auta sa visokim tezistem(zbog naginjanja, cini mi se da ce brzo potrosit ivice)

Sto se tice drzanja, prosto nisam ocekivao ovoliko za te pare...Kad se dohvatim brda, bukvalno mogu dusu da joj uzimam, konstantno voznja 100-140km/h, prolazenje skoro svih krivina bez pustanja gasa...
Koliko zamislis, prednji kraj toliko skrece...par puta sam usporavao samo iz straha da se zadnji kraj ne "otkaci"

Za sad sam odusevljen gumom...A evo se danas naoblacilo, javljam utiske ako padne kisa  :badmood: :too:


Evo uputstvo za montazu Uniroyala...
Takodje i objasnjenje zasto je kontra smjer sare
(u sustini sara je takva da smjer rotacije ne igra ulogu, a pretpostavljam da im je jeftinije da ne prave odvojene kalupe za lijevu/desnu gumu)

https://www.uniroyal-tyres.com/car/tyre-guide/tyre-knowledge/fitting-rainsport-3

Koji je pravi smjer okretanja gume?
Uniroyal Rainsport 3 i Rain Expert 3 nemaju obiljezenu strelicu za smjer okretanja...Bitno je samo ispostovati Inside/Outside oznake...Kod ovakve sare, smjer okretanja gume nema nikakvog znacaja.


Postoje li lijeve/desne Rainsport gume ?
Ne

Da li je normalno da na jednoj strani auta sare gume idu ka gore, a na drugoj strani ka dolje?
Da.Gume su dizajnirane tako da duge strme sare na spoljnom ramenu usmjeravaju vodu ka spolja
Veliki kanali takodje guraju vodu ka spolja, tako da smjer okretanja gume apsolutno ne utice na aquaplaning
,performanse, i komfor gume

Shark Skin tehnologija sprecava turbulenciju tecnosti i velikom brzino izbaca vodu koja se nakuplja ispod gume.

roolet

Objasnjeno, hvala

Lazar@

Gledam nesto oglase, za smijesne pare bih mogao da uzmem dvije odlicne polovne Michelin Pilot Primacy gume, da ih stavim umjesto ovih Starfire...

Samo sto su one 225-55-r16, a ove nove naprijed su mi 205-55-r16...Sto se tice prostora, na stepvej bez problema mogu da se uguraju, a i sama felna ima sirine za tu gumu( max za 6.5j je 235 sirina).
po kalkulatoru su gume 3% visocije i 10% sire od 205-55-r16

Samo ne znam da li bih imao kakvih problema sa dodatnim opterecenjem trapa? Ili problema sa abs-om, jer bi gume na zadnjoj osovini bile 2cm sire

Keka

Nije problem u sirini nego u obimu, ako sistem nadzora pritiska racuna preko obrtaja tocka, bice problema.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Lazar@

Tih 3% ne bi trebalo da pravi problem ja mislim?
Drug je na alfi vozio 215 naprijed a 235 pozadi bez problema...a fabricki su 205 na sva 4 coska :ne:

A nije mi abs pravio problem ni kad sam naprijed vozio 195 rezervnu gumu i 205 na drugoj strani

Veterinar

Opet je to širina...

Keka

Citat: Keka poslato 20.06.2017. - 15:15
Nije problem u sirini nego u obimu, ako sistem nadzora pritiska racuna preko obrtaja tocka, bice problema.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


miki-bgd

Doslo vreme i ja da stavim letnje gume. Oteglo se jer stare letnje su skoro pa celave, pa sam cekao da se nateram da kupim nove.
Nezgodna dimenzija 195/55/16, slabo ih ima u ponudi.

Naisao sam na Barum Bravuris 3HM link za 7600 din, Savu (intensa HP) nemaju trenutno, a jeftinija je za 500 din.

Na forumu sam gledao, i ima raznih iskustava oko Baruma, ali za Bravuris sam samo nasao jedan komentar da su bile korektne. I po testu su ok http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Barum/Bravuris-3HM.htm

Jel ima neko neki savet, mozda ipak da potrazim savu ili da pazarim ovu?

Hvala  :wave:

speedo

Samo izbjegavaj Savu proizvedenu u Poljskoj.
Konkretnog iskustva nemam, ali razlika je minimalna (vjerujem)...trebalo bi da su obe te gume dosta korektne za svoju cijenu. Ja bih u toj dilemi odabrao onu koja je tiša, ako nije prevelika razlika u ponašanju na mokrom - vidi se na onoj EU oznaci na svakoj gumi.

szs

Ako se ne varam ja za te pare kupio Mišelinke CC
All season.  E sad mozda zbog dimenzija ali mi se čini da je malo skupo  :ne:
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

stepwau-LPG

Ja koristim na mom stepi bas te Barum Bravuris 3, to je odlična guma, cak bolja od kontinentalki 2 koje su bile fabričke na autu.
Nećes pogresiti sigurno.