Letnje gume

prethodna tema - sledeća tema

Keka

Mozda previse izmisljam, ali postoji mogucnost da je ova Sava 2. ili 3. klasa GY guma (konkretno Eagle F1 Asymmetric 2/3, posto imaju identicnu saru). Natpis na boku se najlakse "odstampa".

Kad se vec spominje balansiranje, primetio sam da niko od vulkanizera ne zna cemu sluze bele, zute i crvene tacke na novoj gumi.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


jovan

Neka one dobro služe, i da pređeš bezbedno hiljade kilometara.
Čemu služe te tačkice?

Zoran

Pa valjda žuta tačka znači mjesto gdje je najbolje da stoji ventil jer je tu najlakša  :ne:.
Nikad nisam ni primjetio da ima toliko tačaka po novoj gumi.
Sam svoj gazda - vazda.

Aleks

Tim tačkama se obeležavaju mesta na gumi gde se nalazi feler.  :Smiley:

Keka

Zoran je u pravu, (obicno) zuta tacka obelezava najlakse mesto na gumi i treba da stoji gde je ventil, zbog lakseg balansiranja. Naravno, to ne znaci da se ne moze izbalansirati bez obzira na polozaj, samo je pitanje ukupne kolicine tegova.

Medjutim, vecina vulkanizera na to ne obraca paznju.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Lazar@

Ima li neko iskustva sa Tigrom Sigurom ili Synerisom?
u r16 dimenziji

Posto sam sa winterom imao prelosa iskustva po kisi,zanima me je li takva situacija i sa ovim ljetnjim?

zac

Ja sam na Juga 2007 stavio Siguru, tacnije moj otac, guma se pokazala ocajno..iskrivile su se posle nepunih 10 000 km... Da li je Tigar uradio nesto sa Sigurom ne znam, ali ako je ostala kao nekad..bezite od nje.

kiconix

Ja ne znam nikog sa pozitivnim iskustvom sa sigurom.

Keka

#683
Citat: Lazar@ poslato 12.03.2016. - 12:48
Ima li neko iskustva sa Tigrom Sigurom ili Synerisom?
u r16 dimenziji

Bezi od Tigra i njegovih klonova (Riken, Taurus, Kormoran) koliko te noge nose. Na mokrom su katastrofalne. Ako se jos deformisu (kao moje Wintere), onda su dobre samo za drzac za suncobran.

Taze test za 2016. godinu.

Kocenje na mokrom/suvom pri brzini 80/100 km/h:

Riken 34.5/35.1m
Kormoran 37.3/36.6
Taurus 36.4/38.8

Fulda 28.8/36.4

http://www.autobild.de/artikel/sommerreifen-test-2016-205-55-r-16-5629291.html

Test iz 2014. godine. Kocenje na mokrom/suvom pri brzini 100/100 km/h:

Riken 55.2/36.4

Sava 49.0/35.5
Fulda 48.4/36.1

http://www.autobild.de/artikel/sommerreifen-test-2014-225-50-r-17-4946593.html

Ako hoces jeftino da prodjes, gledaj Savu ili Fuldu.

https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2016_Sommerreifen_Test_185_65_R15.aspx?ComponentId=254855&SourcePageId=31821
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Keka

Posle ~500 km (malo, ali bolje nego nista), deo po suvom, deo po kisi, utisci za Sava Intensa UHP su sledeci:

- neocekivano visoka udobnost za niski profil.
- na suvom odlicno drzanje na pravcu i krivinama, niska buka.
- na mokrom odlicno drzanje na pravcu i krivinama, niska buka.
- po kisi povecana potrosnja goriva, verovatno zbog vece sirine i posledicno vece potrosnje energije na izbacivanje vode.
- prosecna potrosnja goriva (TNG) je 9.0 litara na osnovu jednog punjenja, sto je malo vise u odnosu na raniji prosek (8.0-8.5), ali je mali uzorak pa ne bih da trcim sa zakljucivanjem.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


dačanin

#685
drugari, da li letnja guma mora da bude drugačijih dimenzija od zimske? uža, šira, duža štagod?
sad imam eskimo s3 175/70 r14 pa sam mislo na lassu istih dimenzija kod agrohima...
Hvala unapred.

jovan

Ne bi trebalo, ustvari letnja guma ima fabričke dimenzije. Može biti nešto šira zarad bolje stabilnosti ali to povećava potrošnju. Zimska guma može biti nešto uža od fabričkih postavki ali nije neophodno.

miki-bgd

Kao sto rece @jovan, ne mora.
Zimska guma moze da bude uza da bi se ostvario veci pritisak na podlogu, pa da se lakse gazi kroz sneg.

saša61beograd

Citat: dačanin poslato 04.04.2016. - 11:45
drugari, da li letnja guma mora da bude drugačijih dimenzija od zimske? uža, šira, duža štagod?
sad imam eskimo s3 175/70 r14 pa sam mislo na lassu istih dimenzija kod agrohima...
Hvala unapred.
Za točkove od 14 inča fabrika je propisala dimenzije 165/80 14 i 185/70 14.
Ne znam zašto baš Lassa.U sličnoj ceni možeš naći još ponešto u dimenziji 185/70 14 (Sava,Barum,Fulda...).

ex-user

Dolazi vreme da zimske gume odspavaju, nisu se baš ove zime "naradile"  :cul:
Imam letnje, fabričke original (Continental), znači ovo im je 5-a godina, prešle 38.000 km minus ono što su prešle zimske (znači oko 20.000).
Naravno, šara je tu, ali ipak šta vam iskustvo govori, kada ih je vreme menjati? Naravno, vulkanizar uvek zapišti da je to stara guma, da joj se izgubio sastav, da to treba menjati itd.itd. Mene naravno najviše brine pouzdanost gume, pred duži put (na more?), zameniću ih ako je stvarno tako "ozbiljna" situacija?
bla bla bla