Letnje gume

prethodna tema - sledeća tema

Andrix

#450
EEE pa zbog svega toga budi pametan i menjaj na vreme, ali koje je pravo vreme ????? Sta reci onda za veeliko trziste polovnih guma, da nema ko da ih kupuje ne bi ga ni bilo.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Veterinar

Nažalost, kod nas ljudi kupuju čak i desetak godina stare gume i to sam viđao nekoliko puta.

Citat: Loganovac poslato 09.03.2014. - 09:52
U krivini zadnji točkovi ne idu po kolotragu prednjih, pa nema smisla rezon da će im prednji "razgrnuti" vodu

Nije prvi put da razglabamo o ovome, ali i dalje ne razumem zašto mislimo da smo pametniji od ljudi kojima je to posao, koji profesionalno rade na razvoju pneumatika i stalno ih testiraju u različitim uslovima vožnje? Svako ima pravo da veruje ili ne veruje, ali nije baš pametno tek tako osporavati ono što oni koji o gumama i vezanoj problematici znaju najviše odgovorno tvrde i preporučuju.

:ziveli:    Znam da se kolotrazi prednjih i zadnjih točkova ne prate u krivini, zato sam mišljenja da se kroz mokru krivinu mora oprezno voziti (na kraju, uvek sam za to), nego je moja logika išla u smeru nailaska na lokvu na autoputu i sl. Primera radi, i pored toga što je kvalitet puteva u Hrvatskoj bolji nego kod nas, dešavalo mi se da točak na autoputu prema Novskoj upadne u kolotrag koji je pun vode i ne želim da zamislim kako bi to izgledalo da je šara bila plitka (na, opet ponavljam, na velikoj brzini). Po gradu vozim uglavnom u okviru ograničenja, ali ukoliko na autoputu poštujem ograničenje i uletim u vodu, poželeću da imam bolje gume napred.  :wave:  Opet, to je moj lični stav, koji je formiran zbog mog stila vožnje i najčešćih relacija.

E sad, zašto pametujemo... Ne znam.   :ne:  Za početak, pošto imamo mnogo članova i gostiju koji čitaju ovaj forum, biće mi drago ako nakon čitanja ovih postova neko odustane od kupovine preko deset godina starih guma, iako je vulkanizer rekao da su u odličnom stanju. Svega ima kod nas.

Zoran

 :ces: Zašto li nigdje na gumi ne piše upotrebljiva do:_________ ? Sve dileme bi bile riješene. kao ne :salami, pašteti...
Sam svoj gazda - vazda.

Veterinar

Ne jede se?   Off topic.  :laugh1:

Zoran

Ne jede se, a piše "vrijedi do" : lična karta, PP aparat, registracija vozila, limenka farbe...
Sam svoj gazda - vazda.

Rimad

Dječije sjedalice imaju rok trajanja. Istina, to ne piše na samoj sjedalici (na sjedalici piše datum proizvodnje), ali piše u priručniku koji dođe uz sjedalicu.

Što se tiče gume, pretpostavljam da rok trajanja ovisi i od uslova u kojima se guma nalazi/koristi, pa je nemoguće odrediti tačan rok trajanja. 

Vezano za postavljanje novih guma - naprijed/nazad. U ovlaštenom Renault servisu, kada sam uzimao ljetnje gume, daju prospekt na kojem piše da, ako se uzimaju dvije nove, one trebaju ići nazad. Kada sam uzimao dvije nove zimske gume, staviše mi ih naprijed. "Kako to?". Rekoše da nove zimske stavljaju naprijed, radi bolje vuče, u slučaju da padne snijeg.

trajce

E juce skinute zimske gume  :lux:, dosta je...

Lazar@

stiglo vrijeme za mijenjanje guma...Fabricke ljetnje kontinentalke koje sam htio da vratim jos ovu sezonu na zalost moraju da se mijenjaju,jedna prsla,druga ima bubreg a ni dubina sare im nije neka...

Bio kod vulkanizera,on je bio voljan da mi proda 4 dobre polovne Dunlop Sp Sport 3000a ali kaze ne odgovaraju za stepway,imaju ojacan bocni zid pa bi mi razbile trapove...Uopste ga nisam shvatio jer je obicna putnicka guma... :bonk:


Opet ne bih da bacam pare,jer kad dodje zima moram da kupim jos 2 nove zimske gume jer se ovaj set zimskih potrosio...bukvalno nemam guma  :D  I ljetnje i zimske potrosene

Nasao sam ovo...Neka snj marka,po netu citam da zavrsavaju posao a dosta su jeftine..Na zalost nema u fabrickoj dimenziji bez u 205-50-zr16...sta je zr?
http://www.vujacic-company.me/guma/zeetex-hp103_ZF00109/

speedo

ZR je oznaka brzinskog indeksa, za brzine preko 240 km/h.

saša61beograd

@Lazare,jedini način da ne baciš pare i sačuvaš glavu je da kupiš nove gume nekog normalnog,evropskog proizvođača i u fabričkoj dimenziji.
Ove Zeetex gume imaju samo jedno zajedničko sa normalnim gumama,a to je što su crne boje.To nije dovoljno da bi ih kupio.

miki-bgd

@Lazar
Jel si razmisljao da uzmes onda All season gume? Malo vise para sada, ali ne moras da uzimas zimske i miran si za nekoliko narednih godina.

saša61beograd

All season gume,po meni, nisu dobre za Crnu Goru;razlog je klima.Leta u Podgorici su duga i vrela,a zimi,severno od Podgorice može biti baš velikog snega i leda .Ovo su ekstremi koje all season gume teško da bi podnele.
Mislim da Lazaru nema spasa,moraće da kupi 8 novih guma ove godine,ali je posle miran duže vreme.

Lazar@

Ove kontinentalke fabricke su stvarno bile odlicne gume...Nisam imao nekih kriznih situacija bez par naglih kocenja gdje se auto bukvano zaustavljalo u mjesto  :respect:

Na zalost premium contact 2 se vise ne proizvodi,proizvodi se premium contact 5 koji je 130e po gumi...Sto mi dodje 520e za 4 gume  :banghead:

Gledao sam Sava Adapto Hp ali se i nije bas pokazala kod nas...Razlog je to sto je ljeti temperatura po nekad i preko 45 stepeni,i gume se pretvore u plastiku i onda za zimu uopste ne valjaju...Zimi u Podgorici i nema previse snijega,ali gdje god da se krene put sjevera ima snijega i to dosta...ili recimo do Budve preko Cetinja gdje zna da ga bude i po 40-50cm   :dance:

Keka

#463
Kroz 50 cm snega neces proci ni sa lancima.

Najjeftinije resenje u fabrickoj dimenziji letnjih guma jesu Kineske no name gume (ili su mozda protektirane), ali to svakako nije dobro resenje.

Ako nemas mogucnosti da kupis iole pristojne gume, menjaj auto ili felne za 15 ili jos bolje 14 cola   :D

Koliko sam video, izbor u fabrickoj dimenziji je pristojan, a cene nisu tako strasne.

[]=Putni%C4%8Dko+vozilo&extra_fields[1][]=205&extra_fields[2][]=55&extra_fields[3][]=16&extra_fields[6][]=letnja&price_min=2000&price_max=30000%2B
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Andrix

Razumem problem, jedan od razloga za odustajanje od kupovine Stepe je bio i 16  gume...Stavi 15 i fffuuuraj
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari