Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

MitarMrgulic

Tako je Veterinar,

Pogodio si tačno moje razmišljanje...na slijedećem servisu svakako stavljam napomenu da se pazi na nivo ulja, da ne bude preko max.

Inače, na tehničkom me je znao "zezati" eko test, koji bi bio u nekim granicama jedva prolaznosti, to sam pripisivao stalnoj gradskoj vožnji i kratkim relacijama...

Razmišljam da li ovaj mali višak ulja može praviti problem na eco testu, a takodjer razmišljam i da navratim do servisa ovog ljeta, pa neka pogledaju, ako je viška neka odliju 2-3 deci ako smatraju da treba.

Opet razmišljam da majstori na servisu znaju bolje, ali ipak inžinjeri Dacie su sigurno pametniji :)

Inače, nakon svih servisa do sada, bila je ovakva situacija na šipci za mjerenje ulja, vjerujem da nije isti majstor uvijek radio.... Ništa, idući servis, velikim boldiranim slovima PAZITI DA NIVO ULJA NE IDE PREKO MAX OZNAKE

LeNgenda

Imam pitanje sporta radi, radoznao sam.

Kad kupiš kanticu od 4 litra, ostane 700 ml posle zamene u 1.4 MPI.

Posle nekoliko zamena, stvar se akumulira na cca 3 litra.

Onda se na tu kanticu zaboravi par godina.

Sad imam tri litra Nisotec 5w40, nekorišćeno, ali kantica je iz 2015. godine, a nisam siguran da li sam u nju dolio starije ili novije ulje. U svakom slucaju, sedam godina staro nekorišćeno motorno ulje.

Prešao sam 10.000 km sa uljem koje je sad u motoru, zamenio bih ga ovim, zamenio bih filter ulja i u decembru bih opet uradio normalam mali servis.

Šta kažete?

Zoki bi ga iskoristio. Slavko bi verovatno rekao da će za 5000 km da posluži.

Šta misli stručna forumska javnost?
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Veterinar

Sipao bas takvo ulje, bas takvom logikom u Ladu, jer ce preci 4-5000 km maksimalno do servisa, a vozi se normalno, nikakvi ekstremni režimi.  :ne:

Loganovac

Ako ne dosipate ulje, tako mu dođe. Ja taman potrošim taj višak.
S druge strane, najbolje bi bilo da višak usipaš na prvom sledećem servisu, tako nikad nećeš imati toliko staro ulje. Proizvođači (pitao za Elf/Total) smatraju da je shelf life 2 godine, posle toga bi trebalo da se povuče iz prodaje, što kažu "best if used by ... "
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Andrix

Trebao si svaki put da prvo sipas to staro-novo-preostalo, pa dodas novog, a sto pretekne opet kod sledece zamene prvo. I uvek imas visak novog. Misljenja sam da je ipak prilicno staro ali samo sto je bilo otvoreno. Da je bilo zatvoreno, negde sam procitao da mu je vek oko 5 god u fabr.pakovanju.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

kiconix

Tako sam ja radio.
Pa kad se nakupi, ostane sveze za sledecu zamenu.
Nikad problem.

LeNgenda

Ja ga sipao, pa šta bude.

A za 4-5 meseci i 5000-6000 km neće biti ništa.

Ako nešto bude, javljam.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Andrix

Nista ne bi trebalo da bude, ali ako bude mislim da se to bas i ne vidi....
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

kiconix

U taj motor i zejtin da sipas nista nece biti
Teraj i ne brini.

Lazar@

Citat: Lazar@ poslato 16.05.2022. - 08:49
Ovog puta ipak budzet varijanta  :dobro:
Posluzice za ovih mojih 7-8 hiljada kilometara.
Planiram da ga vozim do hladnijih dana, onda opet zamjena pred zimu :)


33.5e 5litara i wix filter ulja


Presao 5 000km gradske, za sad sve ok.Motor zvuci zadovoljno
Vozim jos 2k i mijenjam pred zimu.

Medjutim prvi put da vidim da mi je opao nivo ulja otkad imam auto...Sipao na max(do crtice na stapu, aj da racunamo da je to 100%), sada je na nekih 70%...
Dosuo sam nekih 120-150ml sto opet nije strasno valjda  :ne:


Opet ne mora da znaci da je lose ulje, jednostavno moguce da je isparilo.Mada vidim na netu da nije bas full syntetic izvorno, nego je "mineralno" sa dodatim aditivima.(otuda oznaka HC Synthese).
Mada podrzava standarde za mnogo proizvodjaca, tako da vjerujem da je ok








glavonja3

U moj 1.4MPI motor sam sipao Nisotec 5w30

https://www.nisotec.eu/sr-lat/nisotec-autoline-sint-sae-5w-30

Uzeo sam ga jer 4 litre, napravljene prosle godine, kostaju 1.450 dinara na Nisovim pumpama, sto je poprilicno povoljno. Ako sam dobro upratio ovo ulje nema sertifikat za moj motor, ali po karakteristikama nikako nije lose. Inace 5w30 kao gradacija je dozvoljen za ovaj motor. Auto je zivahnije, sad da li od vrste ulja ili od same promene jer je prethodno vozen sa Gasprom 10w40 uljem skoro 20 hiljada km za godinu.

saša61beograd

Po tehničkim podacima ovaj Nisotec je "gušći" od ELF SXR 5W30 (veća kinematska viskoznost na 100 stepeni i veći HTHS).Pa ako je fabrika dozvolila upotrebu navedenog ELF-a,onda i ovaj Nisotec može da se sipa.Bar što se tiče viskoznosti.Mada si odstupio od pravila da se u stariji motor sipa viskoznije ulje.Tako je u teoriji,a u praksi,ko zna,možda je čak i bolje u nekim okolnostima od 5W40.

Lazar@

Mali Vlog  :D :bonk:

Kako smo presli iz ljeta u zimu za bukvalno 2 dana(jedan dan 40c, drugi dan 13c) primjecujem da auto radi dosta  bucno ujutro.
Mannol Extreme 5w40, 5 000km grada.

Odradih danas mali servis, pa bas ispratih buku.
Sipao sam Castrol Magnatec C3 5w40
Razlika u leru bukvalno -3db




Andrix

Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Lazar@

Citat: Andrix poslato 25.09.2022. - 07:35
....Cuje se razlika... :lux:
Svaki put kad kupujem filter za ulje, trazim filter sa nepovratnnim ventilom.
Ovo je prvi put da mi je stvarno dosao takav filter...Part number i sifra je identicna onom bez nepovratnog ventila

Lampica za ulje se sada gasi instant, jer inace gori i 3-4 sekunde posto se upali auto.(a probao sam Wix, Hengst i Mann)