Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

Andrix

I ja sam prvi put prosle god sipao Total Quartz, samo je bilo u starijem pakovanju nego ovo, ali ove god , posto imam neki vaucer Dunava, videcu sta nide u njihovoj radnji. Ako naidjem na Qvartz necu bezati, prosle god sam ga pazario za  2300 d/4l kanta, a kasnije videh da je u Kit/u bilo za 2000 d. Mislim da je varijanta 5w30 bila.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

djomla1977

Ima li neko iskustva sa Galax uljima. Mislim da je Ok cena u fabrickoj prodavnici za galax racing 5w40 ispunjava rn700/710?

saša61beograd

Niko nije odgovorio 5 dana,izgleda da ga na forumu niko ne koristi.Verovatno je to neki standardni,srednji kvalitet.Ako ga kupiš u fabričkoj prodavnici miran si da je 100% original,samo cene su digli nedavno,nije jeftino kao ranije.Možeš da ga kupiš iz patriotizma ili radoznalosti i odradiće svoje.
Ipak,s obzirom da voziš Tce sa lancem i turbinom,možda je bolje da platiš više i kupiš nešto što je malo iznad proseka.Valvoline Syn Power ili Shell Helix Ultra,oba 5w40.Recimo.Ili Total Quartz 9000 5w40 ili ELF SXR 5W40.Svi nabrojani imaju Renoov apruvel.

djomla1977

Pretpostavio sam da je Galax malo 'egzoticiniji' za koriscenje. U svakom slucaju hvala na preporukama.

glavonja3

Uvod: Posto sam kupio Logana sa 1.5 dci motorom iz 2017.-te, a od (pre)prodavca sam dobio samo informaciju da je sipano 5w30 ulje u ovlascenom servisu u garanciju i posto nemam originalnu knjizicu za odrzavanje sa preciznom informacijom koje ulje zahteva motor, potrazio sam koji motor tacno imam, opremu i koje ulje u kola. Sudeci po VIN-u sa vise sajtova i po selektorima ulja, u moja kola sa FAP (DPF) filterom ide ulje sa RN 0720 specifikacijom.

Specifikacije: Ova Renoova specifikacija je poprilicno tajanstvena i specificna bas sa Renoove dizel motore. Na dosta mesta sam nasao da mogu ici i druga ulja koja imaju karakteristiku Low SAPS, sto znaci nizak nivo pepela i slicnih materija. Medjutim, pregledom dosta ulja uvideo sam da se tim opisom frljaju razni a ne kazu sta je to tacno ili pod tim se podrazumevaju razliciti nivou pepela, fosfora i sumpora. Onda postoje specifikacije ACEA, evropskog udruzenja automobilasa, koja definisu C kategoriju ulja, gde su meni zanimljiva C3 i C4. ACEA C3 se definise kao Mid SAPS, a ACEA C4 kao Low SAPS. Nisam nasao sta Mid i Low znace u brojkama. Glavni razlog za malo SAPS-a je mogucnost zacepljenja DPF filtera a koji kosta iha-ha.

Ulja: Najpoznatije ulje sa RN 0720 je ELF 5w30 SOLARIS koje se sada zove ELF Evolution Fulltech FE 5w30. Sva druga strana (svetska) ulja koja sam nasao sudeci po cenama sa sajtova su skuplja a neka bas skupa u odnosu na ELF. Najpribliznije je spasnki REPSOL. (Vidite da mi je kriterijum izbora "sto jeftinije".) Od domacih je tu NIS, Galaks i FAM. Optimu sam odbacio jer za jedno 5w30 pepela ima 0,8 a za drugo 5w30 taj podatak ne pise iako se hvali da je Low SAPS

https://modricaoil.com/data/dokumenti/Tehni%C4%8Dki%20listovi/OPTIMA_ECO_PLUS_SAE_5W-30.pdf

https://modricaoil.com/data/dokumenti/Tehni%C4%8Dki%20listovi/OPTIMA_ECO_SAE_5W-30.pdf

FAM ima dva koja specificiraju ACEA C3:

https://fam.co.rs/slike/tehnicka_dokumentacija/ti-fenix-premium-sae-5w-30_12_20180607114132.pdf

https://fam.co.rs/slike/tehnicka_dokumentacija/ti-fenix-power-504_507-sae-5w-30_10_20180607112811.pdf

Ovaj drugi sa specifikacijom VW 504 i 507 pepela ima 0,6.

Galaks imaju ove:

https://www.galax.rs/shop/galax-syntec-low-saps-sae-5w-40/

https://www.galax.rs/shop/galax-syntec-low-saps-sae-5w-30/

Nisam nasao tehnicke specfikacije za njih, vec se tvrde da imaju C3 i VW 505 507. Zanimljivo je da je ovo redak 5w40 Low SAPS.

I na kraju NIS:

https://www.nisotec.eu/sites/default/files/NISOTEC%20AUTOLINE%20W%20504%20507%20SAE%205W-30%2C%20PDS.pdf

Gledao sam ovo na pumpi kod mene, ima od litar 600 din i od 4l 2250 din. On ima VW 504 507 i C3, a pepela 0,6%.

(Ostao je Lukoil ali mi nikako nije usput...)

FAM ne znam gde da kupim u Macvi, sajt im je los kao prodavnica i inace izbegavam ovaj nacin kupovine. Galaks 5w30 je skuplji 200 din/l od NIS-a i kao prodavca su mi preporucili jednu lokalnu "traktorsku" firmu koja na stanju nema ova ulja. NISOTEC sam "opipao", imam ga dostupnog, najjeftiniji je, originalan je svakako i na kraju NISOTEC ulje koristim vise od 100 hiljada na mojoj prvoj benzinskoj Daciji bez imalo problema. Tako da je moj izbor NISOTEC, osim ako nadjem Solaris dovoljno jeftin i na stanju u vecim lancima poput Kit-a, Delmaksa...

Zakljucak 1: Sto nizi pepeo za sto manje para, da potraje DPF.

Zakljucak 2: Ulja za RN 0720 su skupa i retka za naci, a najpribliznija dostupna/jeftina po pepelu su C3 a najbolja VW 504 507 ulja po tom pitanju.

saša61beograd

Ne bih ja tu mnogo filozofirao.U Šapcu ima Kitkomerc i tamo bih kupio Elf sa RN0720 odobrenjem.Ili bilo koje drugo sa istim odobrenjem,ali je Elf u Kitkomercu najpovoljniji (oni su distributeri Total/Elf-a).

Zoran

Optima Magnum 5w40 je dobila odobrenja RN0700 i RN0710 . Kupio sam 6 litara da podržim domaću proizvodnju.
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

Nisi pogrešio,mada formalno nema to odobrenje,ali mu odgovra 100%.Bar prema onome sa sajta Modriče.
U Modriči je proizvodna linija jedna od najmodernijih u Evropi (ruski kapital).Drugo,oni su i proizvođači baznih ulja,što je pokazatelj nekog solidnog tehnološkog nivoa,po tome su poznati još iz vremena Jugoslavije.

Oko standardnih A3/B4 5w40 ulja nema više neke dileme.Ta ulja su dostigla svoj limit i praviće ovakva se dok se kotrljaju vozila za koja su namenjena.To su ista ulja već 10 godina (po TDS).Postoje male razlike među proizvođačima,razlike u ceni i dizajnu ambalaže.
Gotovo da je svejedno koje ulje iz te kategorije se pazari,pa je ok uzeti od domaćeg proizvođača.Slično je i sa Nisotecom 5W40,s tim što on nije  ACEA A3B4 ulje,već ACEA C3,ali je to za Dačijine motore bez DPF-a nebitna razlika.
Kome je dosadno (kao meni) može da se igra sa nekim drugim gradacijama koje su primenjive u našim motorima,0W30,5W30,0W40 ili da traži ulje sa PAO ili estrima.Tako će baciti pare za ulje,ali štedeti 1-4% goriva.I imati bolje podmazivanje zimi,a eventualno kompromitovano podmazivanje kad je vrućina.Sve je stvar izbora,300 dinara po litru gore-dole,jednom godišnje,tu zabavu svako može da priušti sebi,ako mu je to zabava.

Aleks

#1328
Citat: saša61beograd poslato 20.04.2021. - 22:04


Ne bih ja tu mnogo filozofirao.U Šapcu ima Kitkomerc i tamo bih kupio Elf sa RN0720 odobrenjem.Ili bilo koje drugo sa istim odobrenjem,ali je Elf u Kitkomercu najpovoljniji (oni su distributeri Total/Elf-a).


Ja kupujem kod njih.
Elf 5w30 full tech i mirna glava. Menjaj na 10k km i uživaj.

glavonja3

Kod Solarisa mi se ne svidja sto kriju tehnicke specifikacije (ili ih ja ne znam naci). Plus sto vise nije preporucen od strane Renoa i Dacije (Kastrol je valjda sad) ali to je svakako manji problem jer ima odgovarajucu specifikaciju.

Andrix

ja uzeo za sledece menjanje Total quartz 9000 5w40, pa idemo dalje
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Zoran

Saša - što se tiče gradacije 0w40 ,koja može imati HTHS više ili manje od 3,5 za naše motore bi trebalo birati HTHS više od 3,5
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

#1332
Iznenadićeš se da norma RN0700,za naše klasične benzince,podrazumeva HTHS 2,9 ili veći,po onome što sam iskopao na internetu.Znači da bi svašta od lakotekućuh,"retkih", ulja moglo da se sipa.A mnoga 0w30 i 5w30 ulja,suprotno očekivanjma, imaju HTHS preko 3,5.Tako da mnogo nekih zdravorazumskih očekivanja kod novijih ulja više na važe.To otvara prostor da se proba nešto "ređe" ulje,pre svega kad su česte kratke vožnje,kao kod mene.Ili sipati klasiku 5W40 i izbeći i pozitivna i negativna iznenađenja.

Aleks

Citat: glavonja3 poslato 21.04.2021. - 10:35
Kod Solarisa mi se ne svidja sto kriju tehnicke specifikacije (ili ih ja ne znam naci). Plus sto vise nije preporucen od strane Renoa i Dacije (Kastrol je valjda sad) ali to je svakako manji problem jer ima odgovarajucu specifikaciju.
Elf Full tech je jedini elf koji ide u dizele sa dpf. Tako je po uputstvu, što se mene tiče, karakteristike me ne zanimaju. Fabrika kaže to ulje i meni dovoljno, evo me na 300.000km, izduvni gasovi ta tehničkom u smešnoj količini, od zamene do zamene potroši oko 0.5l. Ja zadovoljan, zašto bih eksperimentisao?

Zoran

Saša - uljepšao si mi dan . Ovo 2,9 stvarno nisam znao.
Nešta vrlo korisno sam od tebe danas naučio :ziveli:
Sam svoj gazda - vazda.