Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

Zoran

Ovo je dobro ulje, samo koliko košta?
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

Citat: silent poslato 12.01.2020. - 20:21
Hm, smeo sam da se kladim da je Total Quartz 9000 5W-40 zadovoljavao Reno standarde, međutim to sada ne mogu nigde da pronađem... Mislio sam njega da iskoristim na sledećem servisu.

http://catalog.lubricants.total.com/en/automotive/cars?bn=TOTAL&vg=5W-40
Total Quatrz 5w40 je identičan sa ELF SXR 5w40.To se vidi po tehnical datasheet,gde im se sve poklapa u decimalu.Isti proizvođač,samo dva imena,a razlog je ovo što je kolega Andrix napisao.Sipam ga u dva automobila (Logan i Pežo 307 benzinac)i ništa specijalno loše i specijalno dobro se ne dešava,radi posao!Kupujem ga u Kit komercu i nikad nije bilo starije od 4-5 meseci.Cena mu je oko 600 dinara,5 evra u litarskom pakovanju.

Andrix

Dobro mi pomenu Kit komerc, u Lavu je oko 700 d
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Aleks

Total Quatrz su meni svojevremeno sipali u Logana u ovlašćenom servisu. Bio je nešto skuplji od tadašnjeg Exillium-a.

Aleksabgd

U Wint-u sa popustom (rabat za velike kupce i majstore)kantica od 4l total Q9000 5w40 ulja izadje 1720din

silent

Citat: saša61beograd poslato 12.01.2020. - 21:41
Total Quatrz 5w40 je identičan sa ELF SXR 5w40.To se vidi po tehnical datasheet,gde im se sve poklapa u decimalu.Isti proizvođač,samo dva imena,a razlog je ovo što je kolega Andrix napisao.Sipam ga u dva automobila (Logan i Pežo 307 benzinac)i ništa specijalno loše i specijalno dobro se ne dešava,radi posao!Kupujem ga u Kit komercu i nikad nije bilo starije od 4-5 meseci.Cena mu je oko 600 dinara,5 evra u litarskom pakovanju.

Hvala na objašnjenju i detaljima  :ziveli:

Andrix

Citat: Aleksabgd poslato 14.01.2020. - 10:45
U Wint-u sa popustom (rabat za velike kupce i majstore)kantica od 4l total Q9000 5w40 ulja izadje 1720din

Sa preko 125 kg, da li sam dovoljno velik kupac ??  :Smiley:
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Aleks

Lepo piše - za velike kupce i majstore.
Velik jesi al' ako nisi majstor ondaK ništa.  :-)1

Andrix

ma jesam i to, sam sam nekada na parkingu i ulje menjao, plocice, senzor rikverca - ali amaterski i nisam se sa tim hvalio na youtubu. :lux:
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

saša61beograd

Total/Elf ulja dobijaju novu ambalažu.Za sada idu i stara i nova pakovanja,da znate,da se ne zbunite.Po podacima sa sajta,sama ulja su ostala ista.
NIS je počeo akciju koja traje do 30.aprila,4l + 1l gratis,uz karticu "Sa nama na putu".

saša61beograd

Danas sam kupio ulje za sledeću zamenu,Nisotec Autoline 5w40.Cena 580 dinara,proizvodnja decembar 2019.Čudan izbor posle mnogo vremena koje sam proletos proveo na internetu proučavajući šta ću i kako ću.
Prvo sam krenuo od "elite",Motul,Castrol,Liqui Moly...Tamo nisam našao ništa što bi opravdalo njihovu cenu od oko 1200 za litar (za 5w40 gradaciju).
Onda sam naišao na nešto srednje po ceni,a vrlo dobro ocenjeno na forumima i sa zaista dobrim karakteristikama.Ravenol i Yacco,sa cenama od oko 700-900 dinara za litar 5w40.Problem sa njima je bio u tome što ih nema u radnjama,nego se naručuju od uvoznika,a ja ne volim takvu kupovinu,pa je i to otpalo.
Onda sam razmatrao proverenu klasiku,Total/Elf i Shell,koji su 600-800 dinara.Dve poslednje ture koristio sam TotalQuartz 5w40,a pre toga jednu turu Shell hx7 5w40.Oba su odradila svoje normalno,sa minimalnom potrošnjom (oko 3-4 mm na mernoj šipki između zamena).Ono što mi se kod oba nije svidelo je što se mnogo razlikuje kako rade leti,a kako zimi,naročito kod prvog jutarnjeg paljenja.Vidi se da su to zapravo sasvim prosečna ulja koja prilično naginju polusintetici (po baznim uljima od kojih su napravljena).Bar je takav neki moj laički sud.Od Nisoteca upravo očekujem (optimistički) da se pokaže kao bolje u toku zime,obzirom da je C3,mid saps,ulje i moguće je da ima naprednija bazna ulja od od Shell-a (bar ovoga helix hx7) i Totala.Pre nekoliko godina provozao sam jednu turu sa Nisotecom,ali je to bilo od ranog proleća ,do jeseni,tako da ne znam šta da očekujem na zimu,ali da se nadam da će biti bolje,to je dozvoljeno!
I još nešto,mislim da je važno.Dolaze zeznuta vremena kada će zaista biti važno da se kupuju domaći proizvodi.Niti NIS,niti Nisotec mi generalno nisu simpatični,ali su naši (skoro).
Zamena će biti u maju,kad otprilike pada 10.000km,odnosno 10 meseci,što sam sebi propisao kao vreme za zamenu.

mali.alen

I ja planiram na sljedećoj zamjeni sipati INU. Naši su (skoro) a i ulja su im prilično kvalitetna.

MitarMrgulic

Drugari,

S obzirom da smo u kući na dva auta (oba iz Renault-Dacia-Nissan grupacije), sada auta uglavnom pojedinacno godišnje ne prelaze preko 10 000 km (uglavnom se vrte oko 7-8 kkm). S obzirom da mi je bezveze mijenjati ulje na cca 6000 km, kad prodje godina dana, odlučio sam da servise radim na 10 000 km, što obično bude na oko 16-18 mjeseci eksploatacije.

Je li to ok, ako se sipa ulje Motrio, gradacije 5w 40 za diesela i 10w 40 za benzinca?

Aleks

Interval je po meni sasvim ok, jedino ako dizel ima dpf trebalo bi 5w30 za motore sa dpf.

speedo

Ja ću nastaviti istim tempom - jednom godišnje - iako zahvaljujući koroni ovaj put nisam siguran ni da ću do punih 6 hiljada dobaciti. I svakako bih išao na 5W40 ulje i za benzinski motor, sasvim je malo skuplje.