Označavanje felni za Dacia vozila

prethodna tema - sledeća tema

DrJekyll

Za Dacia vozila postoje felne:
14'', 15'', 16'', 4x100, ET43-47mm, 60.1 centralna rupa, J6,5 kao standard ali može da se menja (videti tabelu)

Na unutrašnjoj strani felne možete pronaći ovakvu oznaku:

6,5J x 15 H2  4/100  ET43

Objašnjenje simbola:

J (Jota)
Oznaka oblika oblika felne na mestu gde stopa gume naleže na felnu.
Izračunava se J x 25.4mm i dobija se vrednost u mm.





x
Označava konstrukciju felne iz jednog komada

14'', 15'', 16'' (u inčima)
Nominalni prečnik felne u inčima (15 x 25.4mm= 381mm).

H2
Tip prirubnice felne.
Prirubnica felne je ispupčenje na felni na mestu gde stopa gume naleže na felnu koje sprečava spadanje gume na unutrašnju stranu felne.

PDC 4x100 (4/100)
Broj zavrtanja (ili navrtki) u našem slučaju 4.
Broj 100 označava takozvani PCD (Pitch Circle Diameter) prečnik zamišljene kružnice povučene kroz centre rupa šrafova na koje se montira felna.




ET ili Offset
ET je ofset tj. rastojanje između mesta montaže ne glavčini na zadnjem delu felne i centralne linije točka.
Ofset se meri u milimetrima i može biti pozitivan i negativan.
U našem slučaju on je od 43 do 47 mm.


Citiram Loganovca:
"Offset (ET) je u suštini mera koja pokazuje koliko je ravan oslanjanja felne na glavčinu udaljena od ose felne, odnosto prostim rečima, koliko je felna "uvučena" prema unutrašnjosti vozila. Veći ET - felna je više uvučena."

Kada menjate felne imate na netu kalkulator za offset:
http://www.1010tires.com/wheeloffsetcalculator.asp




Širina rupe ili na engleskom Centre Bore....negde se pojavljuje i kao spigot ili pilot ili Hub:




Evo i grafičkog prikaza felne:





Modeli šrafova koje postoje:



Kako treba stezati šrafove na felnama:







Detaljno objašnjenje na engleskom:
http://www.matey-matey.com/alloy-wheels.shtml#4



Za sada pored Dacia vozila sam našao sledeća vozila koja imaju iste felne kao mi:

Renault Clio - 4x100, o60,1, ET 38
Renault Clio 2 1.6 16V & 2.0 RS - 4x100, o60,1, ET 38
Renault Megane, - 4x100, o60,1, ET 38
Renault Megane & Coupe, - 4x100, o60,1, ET 38
Renault R21- 4x100, o60,1, ET 38
Renault Safrane/Espace, god 94 > :: 4x100, o60,1, ET 45
Renault Scenic - 4x100, o60,1, ET 38
Renault Laguna, god 94 > 01 :: 4x100, o60,1, ET 45


Isuzu
I-MARK TURBO  god 87-89 4x100, o60,1, ET 45, 40, 35
IMPULSE god 83-92 4x100, o60,1, ET 45, 40, 35
STYLUS god 91-xx 4x100, o60,1, ET 45, 40, 35
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

Loganovac

 :aplause:

Samo mala napomena - centralna rupa se nalazi na felni, ono što si iskotirao je deo glavčine na koju felna nailazi i tačna dimenzija je 60mm. Broj uz J je oznaka širine felne u inčima. Naši šrafovi imaju sedište koničnog oblika.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

DrJekyll

Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

Raja

Doktore, čestitam na uloženom trudu i upotrebljivosti informacija. :dobro: :ziveli:

DrJekyll

A da, samo bih da dodam još nešto....

Ako neko zna još neke modele automobila koje imaju iste felne kao naše neka ih napiše ovde. Ja isto treba da kupujem felne pa treba da skupim što više informacija.
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

zac

Svaka cast, vredne informacije.  :wave:

@Loganovac,  neko na forumu rece da to na felni nije rupa nego otvor..  :cekicem:                           Sala mala naravno, ne zameri, i ja to zovem rupa

Zoran

Podaci ovog tipa su zlata vrijedni  :to:.
Sam svoj gazda - vazda.

fudo

Meni su originalne felne na Loganu 15" ET50 6J, a kupio sam jos 3 komada ET43. E sad da li ce da smeta ako za zimske gume stavim 3 felne ET43 i 1 felnu ET50 (rezervnu), ili da kupim jos jednu ET43 pa da kompletiram,

Pozdrav svima,

Loganovac

#8
Nikakva asimetrija ne dolazi u obzir. Menjanje samo u paru - 3:1 nikako.
Čak se i za rezervni točak preporučuje ista dimenzija i kvalitet felne i pneumatika, ali mislim da to nije neophodno imajući u vidu njegovu prevashodnu funkciju - odvući se do servisa.

Inače, zaista nema nikakvu važnost za funkcionisanje sklopova o kojim pričamo da li je na felni rupa ili otvor. Na debljim livenim felnama 'ladno bi mogla da stoji i rupa, druga stvar je čelična od 3-4mm.
Međutim, posle onog Zokijevog razmišljanja u vezi otvora i rupe http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=3108.msg64402#msg64402 , više ne obraćam pažnju...  :to:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

DrJekyll

Što kaže naš nam admin, nikako 3:1. Ja nisam nikada stavljao ni gume sa drugom šarom, a kamoli da se felna razlikuje.....mada sam viđao ljude da na levoj strani imaju 14'' sa profilom 65, a na desnoj 15'' pri tom da je profil gume 50. Otprilike je ista visina točka bila mada se ja ne bih ni sa tim igrao. Uvek sve isto ili 2:2 i nema greške.
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

Zoran

I ja sam protiv asimetrije. Međutim - ćopavac  :ces: :rtfm:?
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Ćopavac služi isključivo da se dovučeš do servisa i to malom brzinom, znači ne pričamo o tome.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

VaskezNS

#12
Upravo su mi stigle 3 nove felne za Logana od našeg poznatog dobavljača sa foruma. Plan je bio da uz rezervnu (6Jx15 ET50) kompletiram set za zimske uslove. E sad, 6Jx15 je ukucan na svakoj od ove tri felne ali - nijedna od njih nema oznaku ET na sebi   :huh:

Ima li neko predlog šta raditi (sem "naruči i četvrtu" :njanja:) ?  :ces:
Ovo je mesto za sLogan ;-)

Zoran

Izmjeri metrom. Jednu staru i jednu novu polegneš na beton i izmjeri rastijanje od srednje rupe do betona. Ako je isto onda je to u redu sa ETom pošto si napisao da ostalo štima  :wave:.
Sam svoj gazda - vazda.

VaskezNS

Zorane, izmereno - štima !  :lux:

Svaka čast na ideji   :aplause:

"Backspace" na novoj felni je 15 cm.
Na originalnoj je bilo malo nezgodnije izmeriti jer je na njoj još uvek guma, ali uz malo štapa (bez kanapa) može se reći da je 15 cm (sigurno nije čitav cm ni više ni manje).

Za koji dan idem do vulkanizera na montažu  :klap:

P.S. Imaću na prodaju jednu fabričku Montanu viška ali to stavljam (čim je i slikam) u deo foruma sa oglasima  :nami:
Ovo je mesto za sLogan ;-)