Koliko laže vaš brzinomer? moj pokazuje 7km/h više

prethodna tema - sledeća tema

acalisse

Citajuci ovaj post, dadoh se na duzi put sa navigacijom,

i obratih paznju na razliku u na sat i na navigaciju.

Nezavisno od brzine konstantna greska od 2-3 km/h

Tako da sam zadovoljan bazdarenjem instrumenata.

Kod starog auta, razlika je isla i do 10 km/h.

Loganovac

Vala, i kod mene ispade svega par km/h, ne znam kako...  :ces:

Danas se vozim autoputem i iz zezanja resetujem prosečnu brzinu na boardu. Padne mi na pamet ideja kako da proverim tečnost brzinomera i sprovedem sledeće: iglu brzinomera zakucam u sredinu crtice za 120km/h i držim je tu kao tempomat. Resetujem prosečnu brzinu na BC, sačekam neko vreme i očitam 116,9 km/h. Ako se setimo kako radi ovo čudo (digitalno je, ima preciznu vremensku bazu i deli ukupan broj impulsa elektronskog pinjona sa proteklim vremenom od poslednjeg reseta) izlazi da ovo merenje mora da bude tačno. Ako se pre, za vreme i posle resetovanja i očitavanja vozilo kreće konstantnom brzinom, izlazi po logici stvari da je prikazana srednja brzina de facto jednaka brzini kretanja, a da se izračunava praktično onoliko tačno koliko vam je prečnik točkova jednak fabričkim, što je kod mene slučaj - gume su istih dimenzija i sa jutros kontrolisanim pritiskom koji odgovara fabrički navedenim vrednostima. Dakle, sa velikim stepenom sigurnosti mogu da kažem da moj brzinomer laže svega -2,6% pri brzini od 120km/h, što je daleko bolje nego što sam mislio.
S druge strane, ako ovo što kontam nije tačno, izlazi da ni merenje pređene kilometraže nije tačno...  :ne:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

...i da servise radimo ranije.Kod mene je brzinomer u odnosu na gps pokazuje 10% više.Da li sam prešao i 10% manje?Onda ni moje merenje potrošnje nije tačno!

mrsp

Sad na letovanju po Grčkoj Ima svuda redom one table koje ti pokazuju kojom brzinom ideš.I kada pogledam u kilometara sat uvek idem brže  nekih 3-4 km/h :ne:

Zoran

Kod nas u Bosni table nisu usklađene. Ja vozim istom brzinom a jedna tabla mi pokaže skoro 10 km/h  drugačiju brzinu od druge table. Jedna je bila u Kaćunima a druga kod Vranduka. Ja sam išao 60 km/h po satu.
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Ubeđen sam da je merenje kilometraže korektno (sa fabričkom dimenzijom točkova).
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

mrsp


Loganovac

Ne vidim razlog da nije. Ako dobijamo određen broj impulsa po obrtaju točka i zna se njegov obim - šta tu može da ne štima?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

mrsp

#23
Ma, ne kažem ja da nije tako! Nego dosta ljudi ima kojima se ne slaže u nekim situacijama kao što je kada upoređuju prema GPS-u ili ovim tablama što mere koliko ideš. Sad je pitanje ko tu ne radi kako treba  :ne: , mada se ja slažem sa tobom da je najtačnija kilometraža sa fabričkim gumama :respect: , a i ova tema je otvorena zbog toga da bi izneli svoja mišljenja.  :respect:

Zoran

Široka je to oblast, kod nekih marki auta čak i kilometraža ide brže od realne (stvarne)Fabrika sebe tu dobro nađe jer garancija prije istekne a i na izračunu potrošnje goriva dobiju se manji brojevi što je svakom mio podatak. Ovo je samo vrh ledenog brijega  :wave:.
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Citat: mrsp poslato 18.07.2011. - 20:53
A i ova tema je otvorena zbog toga da bi izneli svoja mišljenja.  :respect:

Pa ko vam brani???  :banghead:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

rookie

Čitao sam na nekoliko foruma i u par članaka po netu da je to poznata stvar o baždarenju brzinomjera da pokazuje nešto veću brzinu. E, pošto nisam naišao na pouzdan izvor još uvijek sumnjam. Ali, na Golfu mi je bila razlika 5-6%, na Mazdi 3 oko 4%, a na Daciji 2-3% i ovo su odstupanja koja su otprilike uvijek ista i u istom smjeru (brzinomjer je uvijek pokazivao veću brzinu). To sam uhvatio sa 2 GPS uređaja, naravno, ništa precizno, uz mogućnost greške, ali ne preko par desetih djelova procenta. Opet otprilike. Ne znam zašto mi se čini da su GPS-ovi tačniji.  :ne:

bruno

Ja sam nekoliko puta pokušavao da uporedim svoju brzinu sa onom koju mjere elektronske table na putevima i svaki put ispada da vozim barem 5 km/h sporije od pokazane na brzinomjeru, konkretno na tabli je pisalo vozite 77, a na mom brzinomjeru kazaljka je bila bliže 85 nego 80.

ivan-bgd

dozvoljena greska brzinomera +,- 3 km do 100km/h preko 100km/h +,-3 % pre ugradnje u vozilo,posle ugradnje  brojka 3 se menja brojkom 4,a u toku exploatacije ta se brojka penje na brojku 6:)..inace to mi je struka pa imam precizne podatke oko toga:)

Zoran

Hvala, ovo su dragocijeni podaci. Sada nemamo šta da sumljamo ni lupetamo kada imamo crno na bijelo  :wave:.
Sam svoj gazda - vazda.