Promena ulja u mjenjaču

prethodna tema - sledeća tema

Aleks

Ne kažem da ga ne treba menjati.

saša61beograd

#106
Ja sam ga promenio na 107.000 km i razlika između starog i novog je bila ogromna (vizuelno).Žao mi je što ga nisam promenio mnogo ranije.Sama zamena je laka,lakša od zamene motornog ulja (nema zezanja sa filterom).Najveći posao je skinuti zaštitni lim i posle ga vratiti,ako se radi bez kanala,na parkingu, kao što sam je radio.I potreban je "specijalni alat",plastični levak i pola metra creva.
Nema dileme koje ulje sipati,iz mnogo razloga samo ELF NFJ 75/80.Litar je oko 800 dinara.

LeNgenda

Iz čiste obesti zamenismo ulje u menjaču na 60.000 km od prošle zamene.

Prvi utisak je da hladan šalta kao vruć, što nikako nije bio slučaj do sinoć, naprotiv.

Malo tiše, malo mekše, ja zadovoljan.

Tranself NFJ 75W80 više ne postoji, menja ga NFX 75W bez druge cifre.

925 dinara po litru u Delmaxu.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

MitarMrgulic

Koliko litara ulja ide u mjenjač?

Zoran

Kupiš 4 litra , pa ti ostane oko 7 dl.
Sam svoj gazda - vazda.

speedo

Kod mene je stalo tačno tri litra, ali Mitre mi (LeNgenda, Zoran i ja) vozimo 1.4 motore i pripadajuće mjenjače. Možda na tvom ide više ili manje - treba provjeriti svakako i kao što je kolega napisao zaista vrijedi zamijeniti.

mali.alen

Kod mene isto točno 3 litre stalo. Sandero 1.4

LeNgenda

Ja kupih tri litra i mislim da ništa nije preostalo.

Ne bih rekao ni da je falilo.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

saša61beograd

Meni je poslednji put sipano 3 litra i nije prelivalo na čepu.Auto je bio na dizalici,dakle potpuno horizontalan.Kad sam posle dan-dva odvrnuo čep da proverim nivo,krenulo je da malo preliva.Auto je tada bio na točkovima,znači da je bio blago nagnut napred.
Kad sam pre toga sam menjao,stalo mi je malo ispod 3 litra i počelo je da preliva (auto na točkovima,dakle opet malo nagnit napred).
Koliko će tačno da stane,zavisi od nagiba automobila i od toga koliko je starog ulja zaostalo.
Mislim da je prava mera da se ulje prstom napipa kod čepa i da ne preliva (kad je auto na ravnom).Koliko je je to u litrima,zavisi od prethodno napisanog,grubo rečeno 2,5 - 3 litra.Mislim da je bolje par dl manje nego više,da se ne opterete semerinzi na poluosovinama.
Zanimljivo je da je sad preporučeno monogradno ulje i to w75!Što bi rekli majstori stare škole,to nije ulje,to je voda!Verovatno je obilato začinjeno molibdenom (kao i onaj stari Elf) i ostalim aditivima,a da bi se malom gustinom postigle uštede,što je opšti trend kod maziva.

Lazar@

#114
180k km, nikad nista oko menjaca nisam dirao  :ne:
Posto je vrijeme za novo kvacilo, ajde i ulje da zamijenim

Da li pasuje ovo?
I ide li i meni 3l litra u menjac?



Zoran

Pošto Reno nije više u ljubavi sa ELFom postaje problem naći elfovo ulje za mjenjač. Interesuje me, koje ulje je preporuka u novim Daciama, da to kupim.
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

#116
Guglaj Shell,Valvoline i druge veće proizvođače.Zatim izaberi "oil selektor" ili "find the right oil".Tu ćeš dobiti preporuku za sve tečnosti tog proizvođača koje odgovaraju Dačiji,po modelu i godištu.
Koliko ja vidim,ELF-a ima svuda i dalje,ne vidim tu problem.
ELF Tranself NFJ ili NFX bih sipao radije nego bilo koje drugo.Sada ga prave u dve gradacije,75/80 i 75.Kažu da mogu obe da se sipaju.

speedo

Reno nakon elfa ima dogovor sa Castrolom. Iako ne pamtim gdje sam ovdje kod nas vidio Castrol ulje.... ja bih sipao bilo koje 75w80. Par decilitar sam dosuo Valvoline ulja jer mi je ono bilo i dostupno i ne previše skupo, oko 7€ litar.

Mare

Ja sam menjao ulje u menjaču, sipano ELF 75w80.
Nakon zamene, menjač se dosta utišao. Ulje bilo u baš lošem stanju, nakon 85k km.

Zoran

Ja mijenjam na 100 000 km i ne primjetnim razliku ali to kod mene dođe svake 2 godine.
Sam svoj gazda - vazda.